מתנת כוכבים

תמונה של הספר מתנת כוכבים

מחבר: ג'וג'ו מויס, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: דנה טל זייברט, מס' עמודים: 424.

הסקירה שלי:

ספר מעניין ומרגש המבוסס על אירועים אמיתיים מעברה של ארצות הברית בשילוב סיפורי אהבה ורומנטיקה.

הספר מספר על קבוצת נשים אמיצות שחברו יחד וחילקו ספרים לאנשים מעוטי יכולת בכדי להעניק להם ידע, להעשיר את עולמם ובעיקר לעשות להם טוב על הלב.

הסיפור מבוסס על תוכנית הספרניות הרכובות של מנהל עבודות הקידמה שהוקמה על ידי אלינור רוזוולט בין השנים 1935 עד 1943.

זהו סיפור על נשים חזקות שהעזו לעמוד על שלהן מול הגברים ויצאו כנגד המוסכמות כדי לעזור לאחרים.

נהניתי מהקריאה ואני ממליצה בחום!

אליס מתחתנת עם גבר אמריקאי. היא ובעלה עוברים לעיירה קטנה בקאנטאקי ביחד עם אביו של בעלה שמתייחס אליה בקשיחות. אליס בודדה ומתוסכלת, חיי האהבה שלה לא ממומשים, בעלה מאד קר אליה למרות כל ניסיונותיה להתקרב אליו. כאשר היא שומעת על הספרניות, זאת הזדמנות בשבילה לצאת מהבית ולכן היא מייד מתנדבת להצטרף אליהן, בניגוד לרצון בעלה ואביו, וביחד הן רוכבות על סוסים ומחלקות ספרים לתושבים שגרים במקומות רחוקים ושמצבם הכלכלי לא טוב.

בראש הקבוצה של הספרניות עומדת מרג'רי, אישה חזקה, עצמאית שלא פוחדת מאף אחד. היא חיה לבדה ומנהיגה את החבורה. יש גבר שמאד אוהב אותה אבל היא לא מוכנה להיות תלויה באף גבר ומקשה עליו להיכנס לחייה.

לאט לאט אליס ומרג'רי לומדות להכיר זו את זו ונוצרת ביניהן חברות אמת. הן יעשו הכל אחת בשביל השנייה, גם במחיר של סיכון חיים.

בהמשך מרג'רי מסתבכת בגלל אירוע טראומתי שנאלצה לעבור במהלך חלוקת הספרים וכל העיירה רועשת וגועשת.

במקביל מסופר גם סיפורה של אליס, יחסיה המורכבים עם בעלה והמפגש המשנה חיים שלה עם גבר שגר בשטחה של הספרייה והופך בהמשך לחבר הכי טוב שלה שעוזר לה מאד בתקופה הקשה.

מה יעלה בגורל הנישואים של אליס? מה יעלה בגורלה של מרג'רי בעקבות ההסתבכות? מה יעלה בגורל הספרייה הניידת שהגברים בעיירה מתנגדים לה? תקראו ותגלו. הסוף מרגש ומלא אופטימיות.

זהו סיפור על נתינה, על חמלה, על אומץ, על חברות ונאמנות יוצאת דופן כמובן בשילוב רומנטיקה, אהבה ותשוקה.

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

בתקווה להימלט מחייה המחניקים באנגליה, נישאת אליס רייט לאמריקאי הנאה בנט ואן קליב. אבל העיירה הקטנה בקנטאקי מתגלה כקלאוסטרופובית בה במידה, במיוחד כשבבית מתגורר גם אביו השתלטן של בעלה. לכן כאשר נודע לאליס על היוזמה החדשה של אלינור רוזוולט, שמגייסת נשים למסע של חלוקת ספרים בעיירות שכוחות אל, היא מצטרפת בהתלהבות.

את המשלחת מנהיגה מרג'רי, אישה עצמאית ומלאת תעוזה, שמעולם לא נזקקה לאישורו של גבר כלשהו, ויחד עם שתי נשים נוספות יוצאות הספרניות הרכובות לדרכים, אל הרי קנטקי ומעבר להם.

קורותיהן – וקורות הגברים שהן אוהבות – יוצרים דרמה בלתי-נשכחת העוסקת בנאמנות, בצדק, בחמלה ובתשוקה. הנשים האמיצות מסרבות לרקוד לחלילם של הגברים או לציית למוסכמות. אף על פי שהן נאלצות להתמודד עם מצבים מסוכנים בנוף יפהפה, אך לפרקים אכזר, הן נשארות מסורות לתפקידן: הענקת ספרים וידע משנה חיים למי שלא יכולים להגיע אליהם בצורה אחרת.

מתנת כוכבים מגולל סיפור רחב-יריעה ומרשים הנסמך על אירועים אמיתיים בעברה של ארצות הברית. זהו ספר שעתיד להיהפך לקלאסיקה מודרנית – רומן סוחף, מצחיק, שובר-לב ומסעיר על חברות נשית, על אהבת אמת ועל מה שעשוי לקרות כשאנחנו מושיטים יד אל מעבר לקצה גבול היכולת שלנו, אל הלא-נודע.

תגובות

תגובות