משפחה לדוגמה

תמונה של הספר

מחבר: מאירה ברנע-גולדברג, הוצאה לאור: כנרת זמורה דביר, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 270.

הסקירה שלי:

איזה יופי של ספר! כתוב בשפה קולחת, זורם, קריא, מעניין. בלעתי אותו בכמה שעות, מהרגע שהתחלתי לא יכולתי להניח מהיד, מומלץ מאד!!!

 מסופר על משפחה שכזאת, שיש בה טיפוסים מכל הסוגים והמינים. אב חשוך דעות ששונא הומואים, אם חולת ניקיון שמפנקת בת אחת יותר מאת שאר ילדיה, אחות מפונקת שעומדת להתחתן, אח חכם אך מבוזבז שמסתובב עם השותף לדירה שלו לכל מקום והגיבורה המרכזית, מיכל, שיש לה חיים טובים ונורמליים, עבודה טובה, בעל אוהב וילד יפהפה בן שנתיים. ילד מדהים אך מסתבר שהוא קצת שונה. מצד אחד הוא גאון, מצטט ספרים שלמים בע"פ, מכיר יצירות ומלחינים אך מצד שני מתקשה ליצור קשר עין, חוזר על מילים, מתפרץ כיש רעש ואוכל רק שקדי מרק.

 מיכל שלנו, שתמיד שם כדי לעזור למשפחתה, לאחיה ולאחותה, מבינה פתאום שאולי גם אצלה לא הכל בסדר. היא נאלצת להתמודד עם בעיה לא פשוטה שגורמת לה לטלטלה רגשית לא קלה ומגייסת לשם כך את כל משפחתה התומכת.

 בין היתר, מיכל נאלצת להתמודד עם הדילמה של קריירה מול גידול ילדים ומנסה לשלב בין השניים.

 מסופר גם על האחות המפונקת, שמאורסת ומתכוננת לחתונה אך כמעט כל יום רבה עם ארוסה ומבטלת את החתונה, מתפייסת וחוזר חלילה.

 מסופר גם על אחיה של מיכל, שצמוד לשותפו לדירה, לא מוצא את עצמו ועובד בחנות פרחים. גם לו יש סוד משלו.

 הספר סוחף, מעניין וקריא מאד. הספר משלב קטעים מרגשים שגרמו לי להזיל דמעה מול קטעים שכתובים בהומור שנון שהעלו חיוך על פניי.

 בכיתי, צחקתי, נהניתי, אהבתי! ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

רגע אחרי שדלת המעלית נסגרת מאחורי האחות הצעירה והמפונקת של מיכל והארוס הבלתי נסבל שלה, שאך הכריזו על חתונתם הצפוייה, כולם פותחים את הפה: הסבתא שעושה רק מה שבא לה;

האם שעסוקה בעיקר בניקיונות ובטריוויה; האבא חשוך הדעות והמעצבן; האח האמצעי השנון והמבוזבז והשותף שלו, שמתעקש להיסחב אחריו לכל מקום.

אבל לגיבורה שלנו יש בעיות יותר גדולות מאחות שפשוט חייבת להיות כל הזמן במרכז  הבמה יש לה אמנם עבודה יציבה ומכניסה, בעל מקסים שאוהב אותה וילד יפהפה, בן שנתיים וקצת,

שיודע לצטט ספרים שלמים בעל פה, מכיר את כל המלחינים הקלאסיים ואוכל רק שקדי מרק, אבל יש לה גם חשש קטן ומנקר, שאולי דווקא אצלה בבית לא הכול כשורה.

גם היא מוצאת את עצמה נשאבת לסערות שאחותה מחוללת חדשות לבקרים, והכול מתפרק בדיוק ברגע שבו היא חייבת להתמקד במשפחה שבנתה לעצמה. ובעוד הלחץ סביב האירוע החגיגי הולך וגובר,

נפערים סדקים בתמונת המשפחה לדוגמה, ומתוכם מתאבכים סודות, שקרים, כיסויים וגילויים חדשים.

במשפחה לדוגמה, הרומן השני שלה, שוב מוכיחה מאירה ברנע–גולדברג את כישרונה לתאר את הרגעים הטעונים ביותר, החוויות הדרמטיות ביותר, בפשטות שאי אפשר לעמוד בפניה,

בהומור מושחז ובשפה רגישה ונגישה להפליא וכובשת לב מן הרגע הראשון.

 

מאירה ברנע–גולדברג היא מחברת רבי המכר כמה רחוק את מוכנה ללכת וספר הנוער כראמל,  שניהם ראו אור בהוצאת כנרת.

ברנע–גולדברג כותבת מזה שנתיים טור במאקו ומנחה קבוצות הורים ב"בית ליאור".

תגובות

תגובות