מנותקת

תמונה של הספר מנותקת

מחבר: דונה פריטאס, הוצאה לאור: הוצאת קוראים, תרגום: שרית פרקול, מס' עמודים: 303.

הסקירה שלי:

ספר ראשון בטרילוגיית המדע הבדיוני "בין העולמות". הטכנולוגיה הדיגיטלית התפתחה בקצב מדהים בשנים האחרונות וכשקראתי את תוכן הספר, הסתקרנתי מאד. ההתחלה הייתה מעניינת ויכולתי אפילו לדמיין עולם שכזה בעתיד, באמצע קצת ירד המתח ולקראת הסוף שוב קיבל תאוצה. הסיפור דמיוני לחלוטין ולדעתי מתאים יותר לבני נוער ופחות למבוגרים.

בסיפור קיימים שני עולמות: העולם האמיתי שרובו אנשים עניים, והעולם הוירטואלי שהוא עולם האפליקציות ובו חיים אנשים אמידים. בעולם האפליקציות הכל נעשה דרך אפליקציות כולל אוכל, ביגוד, איפור, משחקים וכו'.

סקאילר נולדה למשפחה ענייה. אמה שלחה אותה להיות אזרחית בעולם האפליקציות בכדי לשפר את חייה. שם היא אומצה על ידי משפחה והייתה לה אחות חדשה שהפכה לחברה הכי טובה שלה.

סקאילר חיה חיים טובים אבל שואפת לחזור לפגוש את אמה ואחותה בעולם האמיתי. בעבר הייתה שנת שרות שבה ניתן לעבור בין העולמות אבל אז השליטים מכריזים על סגירת הגבול בין העולמות לתמיד.
סקאילר נחושה בדעתה לא לוותר ולהתנתק. היא חוברת למספר אנשים ומצליחה לעבור לעולם האמיתי אבל היא מגלה בו מציאות מסוכנת, תככים, שקרים, מריבות על שליטה, מחנות ועוד. היא מוצאת את עצמה בסכנת חיים.

האם סקאילר תצליח לפגוש את אמה ואחותה? האם אחותה האמיתית היא האחות שדמיינה? מי הכוחות שמנסים לסיים את חייה ולמה? האם היא תצליח להינצל ולשרוד? האם יש לה על מי לסמוך?

תקראו ותגלו! ספר נחמד שבני נוער יהנו ממנו.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"אינארה הצטרפה אליי ליד החלון והניחה את ידה בסמוך לידי. אצבעותינו בדיוק באותו אורך, צבע עורנו זהה, אותו גוון לבן 4.0 כמו של כל אזרח ואזרחית בעיר. עיניה ירוקות בעוד שלי כחולות. שערה בלונדיני זוהר בעוד שלי שחור כעורב, אבל שתינו קיבלנו אותן הגדרות סטנדרטיות של גובה, משקל ויופי כללי באמצעות אפליקציות מיוחדות. האפליקציות סיפקו את כל הגיוון שאדם עשוי לרצות".

עולם האפליקציות הוא עולם וירטואלי נוצץ המיועד לעשירים בלבד, שבו הקיום הוא אפליקציה, האוכל הוא אפליקציה, הבגדים, הבתים… סקאילר קרוז, אזרחית וירטואלית בעולם האפליקציות, מוקפת לכאורה בכל מה שחלמה עליו אי פעם, אבל חשה לא שייכת. הגוף הפיזי שלה ושל שאר אזרחי עולמה נמצא בעולם האמיתי, הגווע, בו חיים העניים.

כשהגבול בין שני העולמות נסגר והמעבר ביניהם נאסר, מחליטה סקאילר להתנתק מעולם האפליקציות. היא חוזרת לעולם האמיתי כדי לגלות שם מציאות אפלה ומסוכנת וניצבת בפני כוחות המאיימים על חייה – הוירטואליים והפיזיים, כשהאדם היחיד שעליו היא יכולה לסמוך הוא על עצמה.

מנותקת הוא רומן נועז וחדשני, בעל קצב מסחרר, המקשר בין המציאות הטכנולוגית והווירטואלית לבין התלות הגוברת והולכת של האנושות בה.

ספר ראשון בטרילוגיית המדע הבדיוני "בין העולמות".

ד"ר דונה פרטיאס היא עיתונאית, סופרת ומרצה מבוקשת, החוקרת את הרשת החברתית ואת השפעותיה.

תגובות

תגובות