מנהרות של שתיקה

תמונה של הספר מנהרות של שתיקה

מחבר: טובה אלסטראדל, הוצאה לאור: סלע ספרים, תרגום: דנה אלעזר-הלוי, מס' עמודים: 256.

הסקירה שלי:

ספר מתח היסטורי מעניין המתרחש בחבל הסודטים בתקופה של סיום מלחמת העולם השנייה.

סוניה ודניאל מנסים לשקם את נישואיהם ומחליטים לרכוש בית ישן בבוהמיה אשר בצ'כיה המכונה חבל הסודטים.

דניאל לא מזמן פוטר מעבודתו והוא מרגיש שהוא כבר לא שווה ולסוזן יש סודות שהיא מסתירה מבעלה. הזוגיות שלהם במשבר והם

רוצים לשקם את היחסים ביניהם וחושבים כי במקום חדש באמצעות עיסוק חדש הם יוכלו להתקרב ולשפר את חיי הנישואים שלהם. במקום החדש הם מתכננים לטעת כרם ולעסוק בו ביחד.

לילה אחד הכל משתנה. הם מגלים פתח במרתף של הבית הישן שמוביל למנהרה עתיקה. במנהרה הם מוצאים מרתף יין ישן עם המון בקבוקי יין ישנים וגופה של ילד גרמני נאצי שבכיסו מטבע של הרייך הגרמני משנת 1943.

מאותו יום מתחיל מחול שדים. המשטרה לא מגלה עניין בחקירה ולכן סוניה מחליטה  לחקור את העניין בעצמה. הכל מסתבך עוד יותר כאשר גופה נוספת של אישה צעירה מתגלה בחצר ביתם והפעם זאת מישהו שהכירו בהווה, במקום החדש.

ספר מלא תעלומות, סודות והסתרות, המשלב עבר היסטורי מרתק שלא הייתי מודעת אליו לפני כן.

מיהו אותו ילד שנמצא מת בבית הישן? כיצד הוא מת? מי רצח את האישה? מיהי אותה אישה ומדוע נרצחה? האם סוניה ודניאל יצליחו לשקם את חיי הנישואים שלהם בתוך כל האירועים המאיימים?

תקראו ותגלו.

סיפור על נאמנות והקרבה לטובת האנשים היקרים לנו, המשפחה והחברים.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

מנהרות תת-קרקעיות. קריאות מהדהדות מלמטה. דם של היסטוריה מודחקת זורם בעורקי השכנים…

בניסיון לשקם את חיי הנישואים שלהם, סוניה ודניאל אוסטרם רוכשים נכס ישן ורעוע באזור בוהמיה שבצ'כיה, הידוע גם בכינוי חבל הסודּטים. הם מתכננים לטעת במקום כרם ולהתחיל את חייהם החדשים. שום דבר לא מכין אותם לעתיד להתרחש עליהם, כשבאחד הלילות הם מגלים פֶּתח נסתר במרתף הבית, שמוביל למנהרה עתיקה.

במנהרה הם מוצאים מרתף יין ישן, מלא בבקבוקים מעלי אבק וגופה חנוטה של ילד. בגדיו מיושנים, על זרועו קשור סרט לבן ובכיסו מטבע של הרייך הגרמני מ-1943.

המשטרה המקומית אינה מעוניינת להעמיק בחקירה, וסוניה מתחילה לחקור את האירועים הסוערים שהתרחשו באזור עם תום מלחמת העולם השנייה. כשמתגלה בחצר ביתה גופה נוספת, סוניה נקלעת למערבולת מסחררת שתשנה את חייה לעולמים.

מנהרות של שתיקה הוא ספר רווי מסתורין, המשלב תעלומה עכשווית עם פרטים מרתקים על פיסת היסטוריה שרק מעטים מאיתנו מכירים. בכתיבתה הייחודית וחדת ההבחנה שואלת טובה אלסטרדאל שאלה אחת מרכזית: עד לאן נרחיק לכת כדי להציל את עצמנו ואת זיכרון האנשים שאנו אוהבים?

מנהרות של שתיקה הוא ספרה הרביעי של טובה אלסטרדאל שרואה אור בעברית בסלע ספרים. 'קדמו לו תני לי לאחוז בידך', זוכה פרס האקדמיה השוודית למותחן הטוב ביותר לשנת 2014, 'אל תסתובבי לאחור', ו'הנשים שעל החוף'. כולם זכו להצלחה עולמית והפכו את טובה אלסטרדאל לקול הכי חשוב ומוערך בספרות השוודית בעשור הנוכחי.

תגובות

תגובות