ממבו בצ'יינטאון

תמונה של הספר ממבו בצ'יינטאון

מחבר: ג'יו קווק, הוצאה לאור: מטר, תרגום: טל ארצי, מס' עמודים: 364.

הסקירה שלי:

ספר מתוק וכייפי, עם הפי אנד כמו שאני אוהבת, מתאים למי שמחפש כמה שעות של הנאה.

סיפור על ההבדלים בין התרבות הסינית לתרבות המערבית המודרנית, יש בו גם סיפור אהבה ובעיקר אהבה לריקוד. ממליצה בחום!

צ'רלי בת עשרים ושתיים, אמה נפטרה ממחלה והיא חיה עם אביה ואחותה בת האחת עשרה. אמה היתה רקדנית מוכשרת, אביה עובד במסעדה בתור מכין אטריות. אחותה עוזרת לדודם בעסק. המשפחה הגיעה מביג'ינג לארצות הברית, הם גרים בצ'יינטאון שבמנהטן.

צ'רלי עובדת כשוטפת כלים במסעדה שבה עובד אביה. היא ניסתה להתקבל לעבודות שונות אך בכולן לא הצליחה. יום אחד חברה מראה לה מודעה בעיתון על משרה כפקידת קבלה בסטודיו לריקודים לטיניים. צ'רלי מנסה את מזלה ומתקבלת לעבודה. בסטודיו היא מגלה את עולם הריקוד, את העולם המערבי המתפתח, את המסיבות וחיי החברה שלא היו מוכרים לה עד כה.

אביה סיני, מאד שמרני, ומקפיד שבנותיו ילכו מכוסות ולא חשופות. צ'רלי מסתירה מאביה את עבודתה החדשה, הדורשת ממנה ללבוש בגדים זוהרים וחשופים. לאט לאט צ'רלי נפתחת לעולם המערבי המודרני ומקבלת הרבה ביטחון עצמי ואפילו זוכה לאהבה. בהמשך צ'רלי מקבלת הזדמנות להוכיח את כשרונה בתחום הריקוד, שככל הנראה ירשה מאמה.

בדיוק כשצ'רלי עומדת להשתתף בתחרות ריקוד, אחותה חולה במחלה מסתורית שגורמת לה לחולשה ברגליים. אביה מנסה לטפל בה באמצעות הריפוי הסיני, הכולל הזמנת אישה בעלת אמונות תפלות שעושה טקסים להסרת הכישוף. צ'רלי מתנגדת לרצון אביה ופונה לרפואה המודרנית עד שמתגלה הבעיה ממנה סובלת אחותה האהובה, בעיה שמשאירה את כולם בהלם מוחלט.

ספר שכולו הנאה, עם סיפור אהבה יפה שמתפתח לאט,על יחסי הורים ילדים, יחסים בין אחיות, ניגוד תרבויות, על נערה אחת ששאפה להצליח, חדורת מוטיבציה ותקווה שהוכיחה שאין דבר העומד בפני הרצון!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

צ'רלי וונג – בתם הבכורה של בלרינה ושל עושה אטריות שהיגרו לארצות הברית מבייג'ינג – גדלה בצ'יינטאון של מנהטן. היא אמנם נולדה באמריקה, אבל עד היום כשהיא בת עשרים ושתיים לא יצאה כמעט מהשכונה וכל עולמה תחום בין גבולותיה.

היא גרה בדירה שבה נולדה – דירת שני חדרים זעירה שהיא חולקת עם אביה האלמן ועם אחותה בת האחת-עשרה – ועובדת כשוטפת כלים במסעדת אטריות שכונתית שבה עובד גם אביה. אבל כשצ'רלי מתקבלת לעבודה כפקידת קבלה בסטודיו לריקודים סלוניים באפ-טאון, נגלה לה פתאום עולם שכלל לא ידעה על קיומו, וכל מה שקיבלה עד אז כמובן מאליו משתנה מן הקצה אל הקצה. בסטודיו לריקוד מתחילים להתגלות אט-אט כישרונותיה של צ'ארלי, ואיתם משתנים נקודת המבט שלה, ציפיותיה וביטחונה העצמי, והיא עושה מאמצים ניכרים להסתיר זאת מעיני אביה המפגין חשדנות רבה כלפי כל דבר מערבי.

בזמן שצ'רלי פורחת, לוקה אחותה במחלה קשה. אביה מנסה לטפל בבתו החולה בטיפולים סיניים בלבד, אך ללא הועיל, ואילו צ'רלי צריכה ליישב את הסתירה בין שני העולמות – הסיני והמערבי, החדש והישן – ולהציל את אחותה בלי לוותר על הביטחון העצמי שרכשה ועל זהותה החדשה.

ממבוֹ בצ'יינטאון הוא רומן סוחף ומרגש, וכמו רב-המכר הקודם של ג'ין קווק,
ילדות מתורגמת, יכבוש גם הוא ברגישותו את לבבות הקוראים. זהו סיפורה של אישה צעירה הנקרעת בין חובותיה המשפחתיות בצ'יינטאון לבין המפלט שמצאה לעצמה בחשאי בעולם מערבי יותר.

תגובות

תגובות