מחתרת המסילה

תמונה של הספר מחתרת המסילה

מחבר: קולסון וויטהד , הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: עפרה אביגד, מס' עמודים: 344.

הסקירה שלי:

ספר חשוב העוסק בתקופה העבדות בארצות הברית. הספר לא קל לקריאה, הן מבחינת הנושא והתיאורים הקשים שבו והן מבחינת סגנון הכתיבה שלעיתים לא זרמה לי והייתי צריכה לעשות הפסקות.

למרות הקושי, אני מאד ממליצה לקרוא את הספר וללמוד פרק חשוב בהיסטוריה של ארצות הברית. "מחתרת המסילה ההיסטורית הייתה מסלול בריחה מבית לבית, ששימש עבדים נמלטים ונוהל בידי מתנגדי העבדות. הסופר מספר את סיפור המחתרת בצורת מסילה תת-קרקעית שעליה נע קרון ואוסף בדרכו עבדים נמלטים בדרכם אל החופש" (ציטוט נגב הספר).

השנה היא 1820. הגיבורה היא קורה, שפחה שחורה במטעי הכותנה בג'ורג'יה בארצות הברית. גם אמה וגם סבתה היו שפחות. יום אחד אמה ברחה ועזבה אותה לבדה. עד היום לא מצאו אותה והיא לא יצרה קשר עם קורה. קורה המסכנה הועברה לבקתה נידחת וסבלה מהתעללות פיזית וכנראה גם מינית.

כשעבד חדש מגיע לחווה, סיזר שמו, הוא מציע לה לברוח איתו ומספר לה על מחתרת המסילה.

קורה מתלבטת אבל בסוף נענית לו והם בורחים ביחד. הם בורחים ממדינה למדינה. בדרך הם פוגשים צייד עבדים קשוח ואכזרי ששם לו למטרה לתפוס את קורה ולהעניש אותה על מעשה הבריחה של אמה. קורה נאלצת להתמודד עם מראות קשים של גופות של עבדים תלויות על עצים, אונס, מכות, ירי ועינויים. קורה לא מוותרת, היא נחושה להשיג את החופש בכל מחיר. נערה אמיצה שאי אפשר שלא להעריץ אותה.

רוצים לדעת האם קורה שרדה? תקראו את הספר החשוב הזה. לא בכדי הוא זכה בכל כך הרבה פרסים: מחתרת המסילה זכה בפרס פוליצר, בפרס הספר הלאומי האמריקאי, בפרס ארתור סי. קלרק ובעיטור קרנגי להישג ספרותי.

קריאה מהנה!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

קוֹרָה היא שפחה שחורה שעובדת במטע כותנה בג'ורג'יה שבארצות הברית. אמא שלה היתה שפחה, סבתא שלה היתה שפחה והיא עצמה זכתה לגורל אכזר במיוחד, גם יחסית לגיהינום הרגיל שהוא מנת חלקם של כל העבדים בחווה. אמה זנחה אותה, נידו אותה אל בקתת הנשים הכי עלובות והיא על סף גיל ההתבגרות, שטומן בחובו ניצול מיני ודאי. כאשר סיזר, עבד שזה עתה הגיע לחווה, מספר לה על "מחתרת המסילה", השניים מחליטים לסכן את חייהם ולהימלט צפונה.

"מחתרת המסילה" ההיסטורית היתה מסלול בריחה מבית לבית, ששימש עבדים נמלטים ונוהל בידי מתנגדי העבדות. קולסון וייטהד מפליא לתאר את דרום ארצות הברית טרום מלחמת האזרחים ובידיו האמונות קורם סיפורה של המחתרת עור וגידים בצורת מסילה תת-קרקעית שעליה נע קרון רעוע כשהוא רתום לקטר קיטור ואוסף בדרכו עבדים נמלטים בדרכם אל החופש.

קורה וסיזר עוצרים תחילה בדרום קרוליינה, בעיר שנראית לכאורה מסבירת פנים לשחורים, אך מתחת לפני השטח רוקחים תושביה הלבנים מזימה שטנית. גרוע מזה: ריג'וויי, צייד עבדים בלתי-נלאה וחסר עכבות, שנשלח לצוד את קורה ולהחזירה דרומה, עולה על עקבותיה. קורה נאלצת לשוב אל המסילה ולהמשיך במסעה רב-התלאות, ממדינה למדינה, כשהדבר היחיד שעומד לנגד עיניה הוא הכמיהה לחופש.

מחתרת המסילה הוא ספר מרתק, מותח ומרגש, שנקרא בנשימה עצורה ופותח צוהר לפרק בהיסטוריה שאסור לשכוח. בכל תחנה במסע פוגשת קורה עולם שונה ואנשים חדשים, וצוברת ידע, חוכמה ונחישות. אי-אפשר שלא להתאהב בנערה האמיצה והמקסימה הזאת, שדבר לא ימנע ממנה להשיג את מטרתה.

קולסון וייטהד הוא סופר עטור פרסים. מחתרת המסילה זכה בפרס פוליצר, בפרס הספר הלאומי האמריקאי, בפרס ארתור סי. קלרק ובעיטור קרנגי להישג ספרותי. הספר תורגם לארבעים שפות והיה לרב-מכר ברחבי העולם.

תגובות

תגובות