מחול ואפר

תמונה של הספר מחול ואפר

מחבר: איימי הרמון, הוצאה לאור: הוצאת ספרים אהבות, תרגום: דפנה לוי, מס' עמודים: 382.

הסקירה שלי:

רומן היסטורי מרגש ומטלטל, נהניתי מכל רגע ואני ממליצה בחום!

זהו סיפור אהבה בלתי אפשרית בין אישה יהודיה לכומר איטלקי המתרחש באיטליה בתקופת מלחמת העולם השנייה.

אווה ואנג'לו גדלו ביחד כמו אחים. כשאמו של אנג'לו נפטרה ואביו לא הצליח לגדלו, אנג'לו נשלח מארצות הברית למשפחתה של אווה בפירנצה שבאיטליה לגור איתם. גם אווה גדלה עם אביה, אמה נפטרה ממחלה כשהייתה ילדה. השניים גדלו ביחד כמו אחים, הפכו לחברי נפש וחלקו הכל אחד עם השנייה. כשהתבגרו, הם הבינו שמה שיש ביניהם זה הרבה מעבר לחברות, הם מאוהבים זה בזו.

אנג'לו חושק באווה אבל מגיל צעיר הוא החליט שהוא רוצה להיות כומר ולכן נמנע מהם לממש את אהבתם למרות התשוקה החזקה ביניהם. הם נפרדים, אווה נשארת ולומדת לנגן בכינור ואנג'לו הולך ללמוד לימודי כמורה.

לאחר כעשור, בשנת 1943, החלו ההגבלות על היהודים, פרעות, טבח ואווה היהודייה נמצאה בסכנה. אנג'לו הכומר,המלאך השומר שלה, מבריח אותה לרומא ומחביא אותה במנזר כדי להציל אותה מהגרמנים האנטישמיים.

אווה בחורה אמיצה והיא לא מוכנה להתחבא בשקט, היא משכנעת את אנג'לו שהיא רוצה לעזור לו וביחד איתו ועם אנשי הכנסייה, הם עוזרים להרבה יהודים לברוח, מזייפים תעודות זהות ומחביאים אותם במנזרים.

במהלך התקופה אווה מוצאת את עצמה בסכנה מספר פעמים וכמעט נתפסת, אנג'לו משגיח עליה ומציל אותה והם עוברים ביחד דברים קשים, ייסורים וטלטלות ונאלצים לקבל החלטות גורליות.

כל הזמן הזה אנג'לו מתייסר בשאלה האם ללכת עם אהבתו לאלוהים או ללכת עם ליבו ולממש את אהבתו לאווה עד שקורה אירוע משמעותי שאחריו הם נעלמים זה לזו.

מה יעלה בגורל כל אחד מהם? האם יצליחו לשרוד את המלחמה? האם ייפגשו עוד בעתיד? האם יצליחו לממש את אהבתם?

הסוף מאד מרגש. לאנשים טובים מגיע טוב בחיים!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"סיפורי האהבה של איימי הרמון לעולם לא חדלים לגעת בליבי, אך מחול ואפר נגע בנשמתי. ספר שהוא יצירת מופת מופלאה."

מיה שרידן סופרת רב המכר 'קולו של ארצ'ר'

"… המלחמה בדרום נמשכה. המוות בצפון השתולל… אבל בחדר בעיר הכבושה, שנותרה בו אהבה בלבד, אנג'לו ואווה נאחזו זה בזו ומצאו שלווה, מנוחה, אושר וביטחון. ולו רק לרגע… "

איטליה, 1943. מרבית המדינה נכבשה על ידי גרמניה וסכנה קיומית רחפה מעל האוכלוסייה היהודית.

בילדותם, אווה רוזלי ואנג'לו ביאנקו גדלו כמשפחה אחת, מחולקת לשניים בשל דתם ובשל נסיבות חייהם. בחלוף השנים, השניים מתאהבים, רק שהכנסיה קוראת לאנג'לו ועל אף רגשותיו העמוקים לאווה, הוא בוחר במסלול כמורה.

ועכשיו, כעבור למעלה מעשור, אווה רוזלי היהודיה, מוצאת את עצמה אבודה בלי לדעת למי לפנות. כשהגסטפו מתקרב, אנג'לו מחביא את אווה בין כותלי המנזר. אבל אווה אינה מסוגלת להסתתר בדממה ולחכות לישועה, בעוד אנג'לו מסכן את חייו כדי להציל אותה. אנג'לו ואווה מוצאים את עצמם שוב ושוב נאלצים להתמודד עם מצבים קשים, ולקבל החלטות קשות ביותר, עד שהגורל והמזל נפגשים ומעמידים אותם בפני הבחירה הקשה מכולן.

"במילה אחת – מדהים! מחול ואפר הוא רומן הסטורי אפי שלא אשכח לעולם."

כריסטין אסטבז, SHH MOMS’ READING"כמו אנג'לו אני מאמינה שאלוהים שותק – אבל הוא אינו עיוור למעשיהם של בני אדם. אני לא מבינה את דרכיו המסתוריות, וכמו אווה אני לא חושבת שמישהו מבין… אבל אני אסירת תודה… על כך שאני מרגישה את אהבתו ועל כך שאני יכולה לצעוד לצדו בדממה,כמיטב יכולתי." איימי הרמון, מסכמת את מחול ואפר.

תגובות

תגובות