מונוגמיה

תמונה של הספר מונוגמיה

מחבר: סו מילר, הוצאה לאור: תכלת הוצאה לאור, תרגום: אביגיל בורשטיין, מס' עמודים: 328.

הסקירה שלי:

ספר שמתמקד במערכות יחסים במשפחה: חיי נישואים, יחסי הורים וילדים ויחסים בין אחים ואחיות.

בספר באים לידי ביטוי מספר נושאים כגון התמודדות עם אובדן, געגוע, סודות, כעסים, בגידות, קנאה, חברות ואהבה אמיתית.

ספר שהוא בעיקר מחשבות והתמודדויות של הגיבורים ופחות סיפור עלילה ולכן לא כל אחד יתחבר. ספר מעניין שמעורר המון מחשבות ומלא בתובנות הקשורות ביחסים בין בני זוג, במאבק בין הרצון לחיות במונוגמיה מול הפיתויים המרגשים שמסביב.

אני נהניתי מהקריאה וממליצה בחום!

אנני וגרהם נשואים באושר והחיים שלהם שקטים ורגועים. לאנני אלה נישואים שניים אחרי הרבה מערכות יחסים לא מחייבות. גם גרהם גרוש אחרי שבגד באשתו שהחליטה לעזוב אותו. הוא אוהב נשים. מאז הגירושים היו לו הרבה קשרים עם נשים אבל אנני היחידה שהצליחה לגרום לו להתאהב שוב ולהסכים למסד את היחסים.

השניים הכירו במקרה באיזה מסיבה כשאנני הגיע עם ידיד שאיתו ניהלה קשר של סקס ללא מחוייבות. אנני וגרהם לומדים להכיר אחד את השני ולאט לאט מבינים שהם מאוהבים ומתחתנים.

שלושים שנה הם חיים ביחד בשקט, ברוגע ובאושר ויש ביניהם יחסי חברות חזקים, המון הומור ומחוות של אהבה זה לזו.

שניהם עובדים בעבודות שהם אוהבים, גרהם מנהל חנות ספרים שכונתית ואנני צלמת.

בוקר אחד, אנני מתעוררת ומגלה שגרהם מת במהלך הלילה (זה לא ספויילר, מופיע בגב הספר).

כל עולמה של אנני מתנפץ ברגע, אהבת חייה והחבר הכי קרוב שלה מת במפתיע בלי שהספיקה לומר לו הרבה דברים שהיו על ליבה.

אנני שבורה, היא לא מצליחה לדמיין עולם בלעדי בעלה האהוב עד שהיא מגלה במקרה שהוא ניהל רומן ועכשיו הרגשות שלה מבולבלים: כעס מול צער, אהבה וגעגועים מול שנאה. היא מתוסכלת כי בעלה לא כאן והיא לא יכולה לשאול אותו את השאלות המציקות לה ולא יכולה לכעוס עליו על מעשה הבגידה.

אנני מנסה להתמודד עם שלל הרגשות ולא בטוחה שיש עוד טעם לחייה. היא חוות עליות ומורדות, רגעים של חשיבה הגיונית ותקווה מול רגעים של דיכאון ושקיעה לתהומות.

 

 

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אלה נישואים טובים, אולי כי אלה כבר נישואים שניים. אנני וגרהם מכירים במקרה. שניהם פנויים, כמעט. אנני עדיין נמצאת במערכת יחסים קלילה עם מישהו. גרהם תמיד עסוק באיזה זנב לא פתור של קשר. ולמרות זאת, משהו מתחיל ביניהם. מהוסס, עדין, ואז מהיר וסוער ומלא שמחה. הם עוברים לגור יחד, הם נישאים זה לזה, החיים מתחילים שוב.
גם שלושים שנה לאחר מכן, הם נחשבים לזוג מעורר קנאה. החיים שלהם מלאים מחוות קטנות והומור וחום של חברות עמוקה. גרהם מוחצן, שמח, נדיב. אנני שקטה יותר, רכה, עדינה. שניהם מתחזקים קריירות נינוחות. לו יש חנות ספרים קטנה, היא מצלמת. העולם שלהם שקט.
ואז גרהם מת במפתיע, ועולמה של אנני מתפורר באחת. כשנדמה שאי אפשר להכיל עוד את הצער, מגלה אנני להפתעתה שהשבר עמוק עוד יותר. גרהם – האהוב שלה, החבר שלה, העולם שלה – ניהל רומן. ועכשיו חייה נקרעים שוב ומתערבלים בתוהו שאין ממנו מוצא: שברון לב וזעם, געגועים ותיעוב, צלילות מחשבה ובלבול עמוק. אנני מרגישה שהיא שוקעת. אין לה בשביל מה לחיות, אין לה עבור מי למות.

מונוגמיה הוא רומן חכם על נישואים ועל אובדן, על משפחה ועל חברות, על סודות ועל זיכרון שנבנה ומתפענח בדיעבד, על אהבה שהיא תמיד גדולה ממוות.
מונוגמיה מאת סו מילר היה לרב מכר של ה"ניו יורק טיימס", זכה לביקורות מצוינות ושבה את לב הקוראים במדינות רבות.

תגובות

תגובות