מאתרת הילדים

תמונה של הספר מאתרת הילדים

מחבר: רנה דנפלד, הוצאה לאור: דני ספרים, תרגום: דפנה לוי, מס' עמודים: 267.

הסקירה שלי:

ספר מתח זורם וקולח, הספר קצר יחסית ונקרא תוך כמה שעות, לדעתי מתאים מאד כספר "טיסה".

הספר מסופר בשני קולות: על ידי נעמי ועל ידי מדיסון.

נעמי היא אישה צעירה שידועה כמומחית באיתור ילדים נעלמים. היא מצאה עשרות ילדים כבר, חלקם היו בחיים אבל חלקם נמצאו מתים.

נעמי היא בעצמה ילדה שנעלמה ונמצאה על ידי נוודים. היא הועברה למשפחת אומנה וחיה עם אח מאומץ שהקשר ביניהם היה חזק מאד. נעמי לא זוכרת כלום מעברה. יש לה חלומות מלאים בסיוטים שלא נותנים לה מנוח. היא מקווה שיום אחד היא תצליח גם לפענח את היעלמותה שלה. אחיה המאומץ מנסה לעזור לה אבל נעמי מנסה להתרחק ממנו ולא ברור מדוע.

מדיסון היא נערה שנעלמה לפני שלוש שנים, בהיותה בת חמש. היא יצאה עם הוריה לחפש עץ לחד המולד ונעלמה ביער. הוריה של מדיסון פונים לנעמי ומבקשים ממנה שתמצא את בתם.

נעמי יוצאת לצפון מערב ארצות הברית במטרה למצוא את מדיסון. היא חדורת מטרה, מסורה מאד לעבודתה ומסכנת את חייה בתקווה לעלות על עקבותיה של מדיסון. היא חוקרת את האנשים באזור, חושדת בכולם ולאט לאט מגלה פרטים שמובילים אותה לפיתרון התעלומה.

כבר מההתחלה אנו יודעים שמדיסון נמצאת עם איש בשם ב' שמחזיק אותה במרתף. קשה לה לתקשר איתו כי הוא לא מדבר. בגלל חוסר התקשורת הוא כועס עליה לעיתים תכופות ואף משתמש באלימות כלפיה. מדיסון לומדת כיצד לרצות את ב' כדי שלא יכעס עליה ובמקביל היא חושבת על דרך שתגרום לכך שמישהו ימצא אותה ויחזיר אותה להוריה.

במקביל לחקירה, נעמי חווה הבזקי זכרונות מעברה עד שהיא נזכרת במשהו ומבינה מדוע היא מרגישה אשמה ורדופה כל חייה.

לקראת הסוף, הספר צובר תאוצה ונהיה מאד מותח. מדיסון בסכנה, נעמי בסכנה ולא ברור מה יעלה בגורלן.

האם נעמי תצליח לעלות על עקבותיה של מדיסון? האם מדיסון בחיים או שמא כבר מאוחר מדי? מיהו מר ב' ולמה הוא מחזיק במדיסון? מה רודף את נעמי? מדוע היא חשה אשמה גדולה כל חייה? מדוע נעמי מנסה להתרחק מאחיה המאומץ ומה מהות היחסים ביניהם?

תקראו ותגלו את כל התשובות. סיפור על הישרדות בתנאים קשים, על אומץ וחוכמה ועל הכמיהה אחר חום ואהבה.

אני מאד מקווה שיהיה ספר המשך שיתמקד בסיפור היעלמותה של נעמי ושהיא תצליח במשימתה החדשה שהגדירה לעצמה.

קריאה מהנה!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

לפני שלוש שנים נעלמה מדיסון קאלבר כשיצאה עם הוריה לבחור עץ לחג-המולד ביערות אורגון. היא אמורה להיות בת שמונה היום – אם היא שרדה. הוריה של מדיסון, הבטוחים שמישהו חטף את בתם האהובה, פונים בייאושם אל נעמי, בלשית פרטית עם כישרון יוצא דופן לאיתור ילדים שנעלמו. נעמי, הידועה הן על ידי המשטרה והן על ידי ההורים שאת ילדיהם גילתה בעבר כ"מאתרת הילדים", היא תקוותם האחרונה.

חיפושיה של נעמי לוקחים אותה אל היערות הקפואים והמסתוריים של צפון-מערב ארצות-הברית, ובה בעת מחזירים אותה אל עברה שלה – עבר המורכב מרסיסי זיכרונות בלבד. היא מסוגלת להיכנס אל מוחם של ילדים כמו מדיסון, כי היא עצמה הייתה פעם ילדה שנעלמה.

ספרה של רנה דנפלד, המסופר לסירוגין דרך קולה של נעמי וקולה של מדיסון, הילדה הנעלמת, הוא סיפור מותח, מצמרר וקורע לב על גאולה, על הקו הדק שבין מציאות לזיכרונות, ועל היכולת האנושית המופלאה לשרוד גם במצבים האפלים ביותר.

תגובות

תגובות