מאחורי עיניה

תמונה של הספר מאחורי עיניה

מחבר: שרה פינבורו, הוצאה לאור: הוצאת ידיעות ספרים, תרגום: ניצה פלד, מס' עמודים: 380.

הסקירה שלי:

וואו איזה ספר מדהים! מותחן פסיכולוגי חכם, מבריק, מתוחכם והזוי.

הספר מעניין מהעמוד הראשון, כל רגע מתגלה עוד פרט שמשנה את כל התמונה עד הסוף המפתיע שממש אין סיכוי שמישהו יגלה אותו במהלך הקריאה. ממליצה בחום!

לואיז בת 34, היא גרושה ויש לה ילד בן 6. היא חיה חיי שיגרה, עובדת כפקידת קבלה במרפאה של פסיכיאטרים ואין לה כרגע בן זוג. ערב אחד היא יוצאת לבר ופוגשת את גבר חתיך ששמו דיוויד והם מתנשקים. לואיז בעננים מלאת תקווה שאולי יתפתח מזה משהו רציני. למחרת כאשר היא מגיעה לעבודה, היא נדהמת לגלות שהבוס החדש שלה הוא אותו גבר שאיתו התנשקה בבר, דיוויד. הם מחליטים שזאת הייתה טעות חד פעמית אבל בכל זאת משהו ניצת ביניהם וכנראה שאין כבר דרך חזרה.

ביום אחר, לואיז נתקלת בטעות באישה יפהפיה ברחוב והאישה נופלת. האישה, אדל שמה, מספרת לה כי היא חדשה בעיר ומאד בודדה והייתה שמחה להתחבר עם לואיז. הן הולכות לבית קפה ביחד.

כאשר לואיז חוזרת למשרד, היא רואה תמונה בחדרו של דיוויד, הבוס שלה ומגלה לתדהמתה שהאישה שפגשה היא, לא פחות ולא יותר, אשתו של הבוס שלה.

לואיז לא מספרת לבוס שלה על חברתה החדשה ולא מספרת לאשתו על כך שבעלה הוא הבוס שלה. אדל אמרה לה שהיא מעדיפה לשמור את החברות בסוד ולואיז בעצמה חוששת מתגובתה של אדל אם תדע שלואיז התנשקה עם בעלה.

לאט לאט לואיז מגלה שהיחסים בין דיוויד לאשתו לא מושלמים כפי שהם נראים. דיוויד שולט באשתו, היא חייבת לדווח לו על כל דבר שהיא עושה. לואיז מספרת לאדל על בעיות השינה שלה ואדל מספרת לה שגם שהיא סובלת מבעיות שינה והיא למדה לשלוט בחלומות שלה ותלמד אותה את השיטה.  לואיז מגלה שדיויד גם רושם לאשתו מירשמים לכדורים בתור פסיכיאטר. לואיז מבינה שמשהו כאן לא תקין ואפילו מעוות. היא מרגישה שאדל מפחדת מדיוויד. לאט לאט היא מגלה סודות מעברה של אדל, מעברו של דיוויד וגם כשהיא חושבת שהיא עלתה על משהו, מתגלה עוד פרט מפתיע שמשנה את כל מה שחשבה עד עכשיו.

האם דיוויד הוא פסיכופט? האם אדל חולת נפש? מה מהות היחסים בין דיוויד לאדל? מדוע לאדל יש בעיות שינה ומה הקשר לחלומות? מה יקרה בין דיוויד ללואיז?

ספר מדהים, עשוי כהלכה, אין רגע דל לכל אורכו והסוף כל כך מפתיע והזוי לחלוטין. קריאה מהנה!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

כשחלומות תמימים הופכים לחלומות בלהה…

לואיז, גרושה בת שלושים וארבע, תקועה בשגרה משמימה של עבודה כפקידת קבלה וטיפול בבנה הצעיר, בלי שום זוגיות חדשה שתצבע את האופק בצבעים זוהרים יותר. כאשר היא פוגשת בבר גבר מקסים ומתנשקת איתו, נדמה לה שיש כאן סיכוי לשינוי.

אלא שלמחרת בבוקר, כשהיא מגיעה לעבודה, לואיז פוגשת את הבוס החדש שלה, דיוויד, שהוא במקרה האיש שאיתו התנשקה בלילה הקודם… הוא אמנם אומר לה שהנשיקה היתה טעות איומה, אבל בכל זאת לא יכול להסיר ממנה את עיניו.

לואיז נתקלת ברחוב באדל, אישה יפה ובודדה, חדשה בעיר ומחפשת חברה. העניין הוא שלגמרי במקרה אדל נשואה לדיוויד. כן כן, ההוא מהנשיקה בבר שהוא גם הבוס החדש שלה. דיוויד ואדל נראים כמו זוג מושלם מהסרטים, אבל למה דיוויד כל כך שתלטן ולמה אדל כל כך מפחדת ממנו?

לואיז הולכת ונשאבת אל תוך עולמם של דיוויד ואדל, וככל שיחסיה איתם מתהדקים, עולות וצצות עוד ועוד שאלות מטרידות, ובעקבותיהן תשובות מטרידות אף יותר. ברור כשמש שמשהו בזוגיות שלהם לגמרי מעוות, אבל לואיז לא מעלה בדעתה את עומק העיוות – ועד כמה ירחיקו השניים לכת כדי להגן על הסודות שהם מסתירים.

מאחורי עיניה הוא מותחן מצמרר, מלא תפניות מפתיעות ממש עד העמוד האחרון. הספר תורגם ליותר מעשרים שפות והיה לרב-מכר ברחבי העולם.

שרה פינבורו היא סופרת ותסריטאית מצליחה.

תגובות

תגובות