מאחורי ההר

תמונה של הספר מאחורי ההר

מחבר: מאיה ערד, הוצאה לאור: הוצאת חרגול, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 327.

הסקירה שלי:

ספר מקסים! נהניתי מאד מהקריאה. אני אוהבת את הכתיבה של הסופרת, כתיבה קולחת, בהירה ובגובה העיניים. הספר מעניין מהעמוד הראשון, משלב סיפור בלשי ומותח עד סופו. ממליצה בחום!

הגיבור הוא זוהר בר, פרוד מאשתו זואי (זוהר לשעבר) בר. זוהר ואשתו עוסקים בתחום הספרות הבלשית. זוהר יודע שאשתו הרבה יותר טובה ממנו בתחום וחי עם רגשי נחיתות כל הזמן.

כשהוא מקבל הצעת עבודה להרצות לקבוצת ישראלים בחופש חג ההודיה בהרי הסיירה תמורת שכר גבוה, הוא חושב שאולי זאת טעות ובעצם התכוונו להזמין את פרודתו אבל השכר מאד מפתה והוא מחליט לקבל את ההצעה.

זוהר מוצא את עצמו לא רק מרצה על ספרות בלשית אלא נכנס לתוך סיפור בלשי מורכב שבו כל הסודות ששמרה החבורה מתחילים לצוץ.

בעלי הבית הם זוג נשוי, יובי ויולי. יולי, האישה הנוכחית היא האישה השניה של יובי והיתה החברה הכי טובה של אשתו הראשונה. אשתו הראשונה, אורנה, מתה ולא יודעים בדיוק איך זה קרה.  האם התאבדה? האם נרצחה?

זוהר משוחח עם כל אחד מהאנשים שבבקתה ומנסה לגלות מה קרה. מישהו משאיר לו רמזים תמוהים בחדרו. הוא מתייעץ הרבה עם פרודתו שיש לה מוח חריף ואיכשהו מוצאת את עצמה גם קשורה לתעלומה.

בהרצאות הוא מנתח את הספרות הבלשית: התעלומה, הרמזים, המניע שלרוב הוא הרדיפה אחר הכסף. הוא מזכיר הרבה את אגתה כריסטי ונותן המון דוגמאות מספרים בנושא. אהבתי את הדוגמאות שמתבלות את הסיפור בטעם טוב.

האם בוצע כאן רצח? אם אכן כך, אז מי הרוצח? יש כמה אנשים שבהחלט היה להם מניע לרצוח ובעיקר האישה הנוכחית שהתאהבה ביובי ורצתה אותו לעצמה.

האם אורנה התאבדה? היא היתה מעורבת בתאונת טיפוס ונותרה חולה, אולי החליטה לשים קץ לחייה?

סיפור מתח חמוד שיש בו הכל: אהבה, קנאה, שנאה ונקמה. נקרא בנשימה אחת. אהבתי, ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

זוהר בר, פרוד טרי מאשתו, מרצה מן החוץ לספרות אנגלית בקולג' נידח בקליפורניה, מקבל הצעת עבודה: לבלות את חופשת חג ההודיה בבקתה של ישראלים אמידים בהרי הסיירה, ולהעביר סדרת הרצאות בנושא התמחותו – הספרות הבלשית. אבל העיסוק בבילוש, מתברר, לא יהיה אקדמי בלבד. הרחק בהרים המעצורים נפרצים, והאמת, אותה ניסו להסתיר משך שנים, מאיימת לצאת לאור. האם ייתכן כי אחד מהאורחים הוא רוצח?
כמו ביצירותיה הקודמות, מאיה ערד מתכתבת בספרה עם הקלאסיקה העולמית, והפעם עם הקלאסיקה של הספרות הבלשית. זהו ספר של תעלומה בלשית, שהוא גם ספר אהבה לספרות הבלשית. וזהו גם ספר על אהבה, שנאה, קנאה וכל מנעד הרגשות שביניהם: הרגשות המביאים בני אדם עד סף הפשע ומעבר לו.
מאחורי ההר נכתב בתבונה ובשנינות והוא נקרא בנשימה אחת. ספר מעורר מחשבה המקפל בתוכו הנאה עצומה.
זהו ספרה התשיעי של מאיה ערד, מחברת מקום אחר ועיר זרה, שבע מידות רעות, והעלמה מקזאן. ספריה (שבעה מהם בהוצאת חרגול) הקנו לה מקום בין הסופרים הבולטים בדורה.

תגובות

תגובות