לשחרר את הלב

תמונה של הספר לשחרר את הלב

מחבר: א"ג סטייגר, הוצאה לאור: הוצאת מטר, תרגום: דנה אלעזר הלוי, מס' עמודים: 311.

הסקירה שלי:

ספר מקסים וכל כך נוגע ללב שנכנס לנשמה וגרם לי להזיל לא מעט דמעות במהלך הקריאה.

הספר הזכיר לי קצת את "אשמת הכוכבים" וקצת את "הפרוייקט של רוזי".

לדעתי הספר מתאים מאד לבני נוער מכיוון שהשפה בהירה ובגובה העיניים אבל בהחלט גם מבוגרים יהנו ממנו.

ספר חשוב שמלמד לקבל את השונה, שמראה שלכל אחד ואחת מגיע לזכות באהבה ושהאהבה מרפאת. ממליצה בחום!

אלווי בת ה- 17 היא ילדה שונה, יש לה תסמונת אספרגר. היא בתפקוד גבוה, היא גרה לבד, עובדת ונוהגת. בעבר היא הייתה במסגרות שונות שבהן ניסו לגרום לה להשתנות ולהשתלב באמצעות תרופות ושיחות עם עובדים סוציאליים והיא עשתה הכל כדי לצאת משם. היא מחכה כבר לגיל 18, הגיל שבו היא תקבל את חירותה החוקית מבית המשפט ותוכל להיות עצמאית. אם לא תצליח להוכיח שהיא מסוגלת לדאוג לעצמה, היא תוחזר לבית לנערות במצוקה.

אלווי עובדת בגן חיות, המקום בו היא הכי נהנית להיות. שם היא מקבלת אהבה ויחס מהחיות האנושיות והחבר הכי טוב שלה הוא עוף דורס בשם צ'אנס.

יום אחד היא רואה את סטנלי, בחור מוזר ושביר שהולך עם מקל. סטנלי חולה במחלה נדירה ונפצע הרבה. הוא נותן לה כרטיס ביקור והם מתחילים להתכתב במיילים. לאט לאט הם מתקרבים ונפגשים אבל לאלווי קשב להאמין שמישהו רוצה בחברתה. לאלווי יש זכרונות עצובים מהעבר הכוללים גם אובדן אנשים קרובים שאהבה והיא חוששת להיקשר לבן אדם שוב. כל פעם שסטנלי מתקרב, היא מתרחקת. גם לסטנלי יש משקעים מהעבר שלאט לאט הוא חושף בפני אלווי.

מערכת היחסים בין השניים מרגשת מאד, יש לה עליות ומורדות אבל סטנלי לא מוותר, הוא הראשון שמתייחס אל אלווי בכבוד המגיע לה ואלווי צריכה ללמוד להכיר בזה.

אלווי היא בחורה מצחיקה, רגישה וכל כך מודעת לעצמה שפשוט אי אפשר שלא להתאהב בה.

האם אלווי תצליח להתגבר על הקשיים ותזכה לאהבה? תקראו ותגלו.

ספר מקסים ומרגש!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"ברור שאני לא מה שרוב האנשים היו מכנים 'מאושרת'. אבל זה לא קשור לכלום. אושר הוא לא הדבר הכי חשוב. מה שחשוב זה לשרוד".

אלווי פִיץ שונה מכולם, אבל לא אכפת לה.

במשך שנים היא בלעה תרופות ועצות גרועות שקיבלה מרופאים ומעובדים סוציאליים. תשתני, תשתלבי. תעמידי פנים שאת נורמלית. זה נשמע כל כך קל.

אם היא תצליח להגיע לגיל שמונהֿֿ־עשרה בלי תקלות מיותרות, היא תקבל את חירותה החוקית. אבל אם תיכשל, היא תימסר לחסות המדינה ויחזירו אותה לבית לנערות למצוקה.

היא בסך הכול רוצה שיניחו לה ושייתנו לה לבלות עם החבר שלה צ'אנס, עוף דורס בגן החיות שבו היא עובדת. היא תעביר את זמנה איתו עד שתזכה בחירותה.

גם ככה אנשים הם לא כזאת מציאה גדולה. ואז היא פוגשת את סטנלי, בחור שנראה מוזר אפילו יותר ממנה – הוא הולך בעזרת מקל הליכה, מופיע כל יום עם פציעה חדשה, וגופו נראה שביר כמו זכוכית. בלי שום מאמץ מצדה היא מוצאת את עצמה מתקרבת אליו.

אבל אלווי זוכרת מה קרה לאדם האחרון שבאמת היה חשוב לה. עברה אורב לה בכל צעד שהיא עושה, ולעבר הזה יש שיניים חדשות. אבל אם תוכל למצוא בעצמה את הכוח להתמודד עם האויב שבתוכה, אולי בכל זאת יהיה לה סיכוי לאושר.

א"ג סטייגר גרה כל חייה באזור שיקגו. היא בוגרת קולומביה קולג', שם למדה כתיבה ספרותית. לשחרר את הלב הוא הרומן הראשון שלה שתורגם לשבע שפות שונות

תגובות

תגובות