לרשת את אידית

תמונה של הספר לרשת את אידית

מחבר: זואי פישמן, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: דנה טל, מס' עמודים: 272.

הסקירה שלי:

ספר חמוד, אופטימי, קליל וזורם שמעורר הרבה מחשבות על החיים. סיפור על קשר שנרקם בין שתי נשים אמיצות שלשתיהן סודות וזיכרונות מהעבר שרודפים אותן ולא נותנים להן מנוח.

שתיהן תעבורנה, ביחד ולחוד, תהליך של ריפוי משמעותי הכולל מסע אל הסליחה שיאפשר להן להשתחרר מהעבר ולהתכונן לעתיד.

מגי היא אם חד הורית לילדה קטנה. במשך שנים היא עבדה כמנקה של בתי עשירים כדי לפרנס אותה ואת בתה. כשלייזה, אחת המעסיקות לשעבר שלה, הולכת לעולמה בנסיבות טראגיות, מגי מגלה שהיא השאירה לה בית בירושה. אבל מסתבר שהבית כולל גם את אידית, אמה של הנפטרת, אישה בת שמונים ושתיים שחולה באלצהיימר.

אידית עצובה ונרגנת. היא מאד מתגעגעת לבתה, שהייתה חברה של מגי. היא מרגישה שלא הייתה אמא מספיק טובה ללייזה, לא אמרה לה את מה שעל ליבה, לא גילתה לה סוד גדול מעברה ולא הצליחה לרפא אותה מדיכאון עמוק עד ששמה קץ לחייה. (זה לא ספויילר, מצויין בגב הספר).

בהתחלה מגי ואידית לא כל כך מסתדרות. אידית לא יכולה להשלים עם מצבה המידרדר ומתקשה לבקש עזרה ומגי בספק אם היא תוכל לטפל גם בבתה וגם בזקנה החולה. מגי מנסה להתיידד עם אידית ולאט לאט, בעזרת בתה התינוקת המקסימה ושובת הלב, היא מצליחה לתקשר איתה ונוצר בין השתיים קשר חברי יפה.

אידית לומדת לסמוך על מגי ומחליטה לספר לה את הסוד הגדול של חייה ששמרה כחמישים שנה ואפילו לבתה לא סיפרה. בעקבות הגילוי ולפני שיהיה מאוחר מדי, מגי לוקחת על עצמה משימה שתשקיט את נפשה של אידית ושבעקיפין תגרום למגי עצמה לתובנות והחלטות באשר לחייה ולסוד שהיא בעצמה מסתירה.

מדוע  לייזה בחרה דווקא במגי לגור עם אמה ולטפל בה? האם היא עשתה את הבחירה הנכונה?

מהו הסוד שהסתירה אידית? מהו הסוד שהסתירה מגי? האם מגי תצליח במשימה שלקחה על עצמה?

תקראו ותגלו.

ממליצה בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

מגי שִׁיטְס, אם חד־הורית מניו יורק, שימשה במשך שנים כממרקת הבלתי־נראית של בתי העשירים בעיר כדי לשרוד. היא קרצפה, צחצחה, איבקה והבריקה את בתיהם. כל זה משתנה כשמעסיקה לשעבר נפטרת ומשאירה למגי ירושה מדהימה: בית בסֶג הרבור. אז מה הקאץ'? הוא מגיע עם דיירת: אידית, אמה בת השמונים ושתיים של המנוחה.

לאידית יש אלצהיימר – או זה לפחות מה שהרופאים אומרים לה – אבל היא זוכרת היטב כיצד בתה לייזה היטיבה להאיר את החדר, או הותירה עננים שחורים בלכתה. כעת לייזה שמה קץ לחייה והשאירה את אידית כירושה, כמו ספה או שרשרת פנינים, לאישה צעירה הלבושה בבגדים זולים, אם לפעוטה.

גם מגי וגם אידית משוכנעות שלהסדר הזה אין כל סיכוי, אבל בעוד הקיץ גווע נרקם בין השתיים קשר אמיץ, ואידית, המבינה שזיכרונה הולך ומתעמעם, חשה צורך לחלוק את הסוד שנצרה בלבה קרוב לחמישה עשורים ומשגרת את מגי למשימה שאולי, רק אולי, תספק לשתי הנשים את מה שהן זקוקות לו.

לרשת את אידית הוא רב־מכר מרגש שבועט בבטן הרכה של הקורא, על הזדמנות שנייה ועל ההפתעות הגדולות שהחיים מזמנים לנו. זואי פישמן זכתה לשבחים על ספריה, שמגיעים תדיר לרשימות רבי־המכר ומתורגמים לשפות רבות ברחבי העולם.

תגובות

תגובות