לפני שאלך

תמונה של הספר לפני שאלך

מחבר: קולין אוקלי, הוצאה לאור: כתר ספרים, תרגום: נעה שביט, מס' עמודים: 330.

הסקירה שלי:

וואו איזה ספר מקסים! סיימתי לקרוא תוך יומיים, לא יכולתי להניח מהיד. סיפור עצוב ומרגש על התמודדות עם מחלה סופנית ומוות קרוב. הספר נגע ללבי כי גם אני מתמודדת עם המחלה כבר מעל עשר שנים ולכן הנושא דיבר אליי אבל אני חושבת שכל אחד יתחבר אליו. הספר מתמקד בהתמודדות של בני הזוג עם הבשורה הקשה ולא בתיאורי סבל אז אל תחששו, רוצו לקרוא!

דייזי בת 27. היא נשואה טרייה ומתכננת לחגוג ארבע שנים להחלמתה מסרטן השד. היא אוכלת אוכל בריא, שותה שייק טבעוני לארוחת בוקר, עסוקה בלימודי פסיכולוגיה ומחפשת נושא לתזה שלה. היא עסוקה בשגרה היומיומית ושואפת לשדרג את הבית שלה.

יום אחד כאשר נפל עליה חפץ בבית, היא מגיעה לעשות צילום מחשש לשבר ביד ומגלה בדרך המקרה שהסרטן חזר, אלא שהפעם הוא מפושט ונותרו לה חודשים ספורים לחיות. היא מתקשה לעכל את הבשורה הקשה אבל במקום לדאוג לעצמה, היא דואגת לבעלה המפוזר שלא יוכל להסתדר בלעדיה. היא מחליטה לקחת על עצמה את המשימה הכי חשובה: למצוא לו אישה.

בעלה של דייזי הוא דוקטורנט לווטרינריה ודאגה לבעלי חיים זה כל עולמו. היא מחפשת באתרי היכרויות, בבתי קפה וכשנמצאת מישהי פוטנציאלית שאוהבת גם היא בעלי חיים, מסתבר שהקנאה מתחילה לבעור והיא עדיין לא מוכנה לוותר עליו.

הסיפור מתמקד בהתמודדות של דייזי עם המוות הקרוב, בניסיונה לא להיראות חלשה ליד בן זוגה עד כדי הרחקתו ממנה בשעות הקשות, בדאגה שלה לבן זוגה שיסיים את התואר הנחשק בזמן ושמחלתה לא תעכב את סיום התואר וכמובן בדאגה שתזכה להיות איתו ביום קבלת התואר ושתהיה לו אהבה חדשה כשהיא כבר לא תהיה כאן.

הסיפור מאד מרגש ובכיתי המון … גם בגלל הסוף הטרגי הצפוי מראש אבל בעיקר מעוצמת האהבה בין דייזי ובעלה שמתגלה במהלך הסיפור. ממליצה בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

דייזי ריצ'מונד עומדת לחגוג ארבע שנים להחלמתה מסרטן השד. היא בת עשרים ושבע, התחתנה לא מזמן, פותחת כל בוקר בשייק קייל טבעוני, ויש לה רשימת מטלות שכוללת את שדרוג הבית ומציאת נושא לתזה בחוג לפסיכולוגיה.
אז איך ייתכן שהסרטן חזר?
דייזי לא תיתן לחדשות האלה לרסק אותה. חוץ מלקנות גזר, לקנות שתילים לאדנית ולמצוא נושא לתזה, פשוט נוספת לה עוד מטלה לרשימה: להתמודד עם סרטן שלב ארבע שמשאיר לה חודשים בודדים לחיות. אך זאת אינה משימה פשוטה, וכשמנגנוני ההדחקה קורסים, היא מודאגת בעיקר מדבר אחד: איך יסתדר בלעדיה בעלה, הדוקטורנט המקסים והגמלוני לווטרינריה שלא יודע להכין מרק או לסלק את ערימת הגרביים המלוכלכים?
דייזי מבינה שהיא צריכה לכתוב מחדש את רשימת המטלות שלה ולהוסיף בראשה את המשימה החשובה מכולן: למצוא אישה לג'ק. היא יוצאת לחפש בפארקים, בבתי קפה ובאתרי היכרויות מקוונים. ככל שהחיפוש שלה מתקדם עולות עוד שאלות: מה היא מנסה להשיג? מה היא מקווה שיקרה? ועל מי בעצם היא מגינה?
קולין אוקלי מוכיחה בספרה הראשון שבדרמות הגדולות של החיים צחוק, צער, חמלה וכעס מתקיימים תמיד במקביל.
"אוקלי פורטת על מיתרי הלב בעזרת דמויות שובות לב והומור שנון." פבלישרז ויקלי "רומן שיש בו איזון בין צער, צחוק וחמלה." יו.אס. ויקלי

תגובות

תגובות