למצוא את צ'יקה

תמונה של הספר למצוא את צ'יקה

מחבר: מיץ' אלבום, הוצאה לאור: מטר, תרגום: דרורה בלישה, מס' עמודים: 276.

הסקירה שלי:

ספר עצוב ומאד מרגש המבוסס על סיפור אמיתי וכואב מחייו של הסופר. את הספר הוא כתב לזכרה של ילדה קטנה שלקח תחת חסותו ושנפטרה ממחלה. בספר הוא שם דגש על האהבה ללא תנאי, שלו ושל אשתו, לילדה הקטנה ולהקרבה, הנתינה והתקווה לטוב גם ברגעים הקשים. זהו אחד הספרים הכי עצובים שקראתי אבל יחד עם זאת יש גם בו המון רגעים שמחים ותובנות חשובות על משמעות החיים.

זה לא ספר קל לקריאה, בכיתי הרבה ונאלצתי לעשות הפסקות כדי לעכל את האירועים אבל שווה בהחלט, זה ספר שיישאר איתי המון זמן. אני אוהבת את הכתיבה של מיץ' אלבום, השפה זורמת, המשפטים קצרים ודרך הסיפור ממש חשים את משמעותה ועוצמתה של המילה "אהבה". ממליצה בחום!

ציקה הייתה בת שלושה ימים כשרעידת אדמה קשה החריבה את האיטי בשנת 2010. כשהייתה בת שלוש אמה נפטרה והיא נמסרה לחברה של האם שמסרה אותה לבית היתומים שמיץ' מנהל כי לא יכלה לגדל אותה.

צ'יקה הייתה ילדה מצחיקה, חכמה ובעיקר מאד שמחה. היא הקרינה אור סביבה עם שמחת החיים הגדולה שלה.

כשמלאו לה חמש, היא הרגישה חולשה ולאחר בדיקות גילו שיש לה גידול בראש ואין אף אחד בהאיטי שיכול לרפא אותה. מיץ' ואשתו לקחו אותה תחת חסותם ויצאו איתה למסע בן שנתיים ברחבי העולם כדי לרפא אותה.

בזכות צ'יקה הקטנה, מיץ' ואשתו, שהיו חשוכי ילדים, זכו להרגיש אהבה עוצמתית, כזו שלא תלויה בדבר, כלפי הילדה וזכו להרגיש שהם וצ'יקה משפחה אמיתית.

למרות כל הטיפולים הקשים שצ'יקה נאלצה לעבור, היא תמיד נשארה אופטימית ומלאת תקווה וידעה ליהנות מדברים קטנים שגרמו לה שמחה. צ'יקה היתה אופטימית בצורה יוצאת דופן עד יומה האחרון והיא ראויה להערצה על כך.

צי'קה לימדה את הוריה המאמצים המון על הדברים החשובים שאנו צריכים לעשות כדי לחוות חיים משמעותיים: לשמוח מדברים קטנים, אף פעם לא לאבד את התקווה גם בתקופות קשות, לנצל כל רגע בחיים ובעיקר היא לימדה אותם את משמעותה העוצמתית של האהבה במשפחה.

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אני זוכר ימים שבהם את ואני טיילנו יחד, ובלי לבקש הושטת את ידך ואחזת בידי, ואצבעותייך הקטנות החליקו לתוך אצבעותי. הייתי רוצה לספר לך איך הרגשתי, אבל אין מילים שיכולות לתאר את עוצמת הדבר. אני יכול רק לומר שהרגשתי אז כמו אבא, וכמעט כל מה שלמדתי על התפקיד הזה, למדתי מהאיש שגידל אותי. את השאר למדתי ממך.

צ'יקה ז'ן נולדה שלושה ימים לפני רעידת האדמה ההרסנית שהחריבה את האיטי בשנת 2010. ימי ילדותה עברו עליה בעוני מחפיר, ולאחר מות אמה נשלחה צ'יקה בת השלוש לבית היתומים שמיץ' מפעיל בבירת האי. יותר מארבעים ילדים מתגוררים בבית היתומים, משחקים ולומדים שם, ולמיץ' ולאשתו ג'נין, חשוכי הילדים, הם כבני משפחה.

כבר כפעוטה היתה צ'יקה אמיצה ובטוחה בעצמה, ושימחה את לב כולם. אבל כשמלאו לה חמש שנים התגלתה בגופה מחלה מסכנת חיים, ולדברי הרופא המקומי שבדק אותה, "אין אף אחד בהאיטי שיוכל לעזור לה." כך החל מסע בן שנתיים ברחבי העולם כדי למצוא מרפא לצ'יקה, שבמהלכו נהפכה צ'יקה לחלק בלתי נפרד מחייהם של בני הזוג אלבום. האופטימיות וההומור של צ'יקה חשפו בפני מיץ' וג'נין את השמחה הטמונה בטיפול בילד, והם למדו שיחסים המושתתים על אהבה – גם אם ניחתות עליהם מכות קשות – לא יאבדו לעולם.
למצוא את צ'יקה הוא סיפור שכתוב נפלא ובפשטות, ומשולבות בו שיחות עם צ'יקה. זהו מיץ' אלבום במיטבו, רגיש וחודר ללב. הספר הוא שיר הלל לילדה קטנה, להוריה המאמצים ולקשר העמוק ביניהם, דיוקן יפה עד כאב על משמעותה האמיתית של משפחה.

מיץ' אלבום הוא סופר, תסריטאי, מחזאי וכותב טורים. שבעה מספריו כיכבו במקום הראשון ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס, בהם ימי שלישי עם מורי, הספר הנמכר ביותר מסוגו בכל הזמנים! ספריו של מיץ' אלבום תורגמו ל-45 שפות ונמכרו ביותר מ-35 מיליון עותקים. כל ספריו ראו אור בעברית בהוצאת מטר והפכו לרבי מכר. הוא ייסד תשעה ארגוני צדקה בדטרויט, ומאז 2010 הוא מפעיל בית יתומים בבירת האיטי.

תגובות

תגובות