להשתחרר מהכאב

תמונה של הספר להשתחרר מהכאב

מחבר: עדי דוידוביץ, הוצאה לאור: כנרת זמורה ביתן, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 238.

הסקירה שלי:

ספר עיון מצויין, כתוב בשפה בהירה ובגובה העיניים. הספר מלווה בדוגמאות מדהימות שממחישות איך המוח שלנו עובד ואיך אנחנו יכולים "לעבוד" עליו בכדי לשחרר כאב כרוני.

הספר מסביר איך ללמוד לא לתת לכאב לנהל את החיים ואיך להשתחרר מהכאב ולחזור לחיים מלאי עשייה ומשמעות.

הספר סקרן אותי מאד שכן אני סובלת הרבה שנים מכאב כרוני בכתף שמקרין לשכמה עקב ניתוח שעברתי. הכאב החמיר בשנים האחרונות לאחר טיפול רפואי באזור ומקשה עלי בנהיגה ובפעילות ספורט. עשיתי בדיקות ומלבד קרע קטן בכתף, שלא אמור לגרום לכאבים כאלה, לא מצאו כלום.

נהניתי לקרוא את הספר, למדתי המון על המוח, על הכאב הכרוני ועל הפעולות שניתן לעשות כדי לנסות להשתחרר ממנו.

ממליצה בחום!

החלק הראשון –

הספר מסביר מהו כאב כרוני. זהו כאב שלא נובע מבעיה פיזית, לא תמיד הגוף "מקולקל". זוהי פעולת הגנה של הגוף, הישרדות. המוח חוזה את העתיד ולכן הוא חוזה כאב וכך מגן עלינו ומונע מאיתנו להזיק לעצמנו. הכאב זוהי אזעקה בגלל חיזוי לא נכון של המוח, רגישות יתר של מערכת העצבים.

כאב כרוני הוא פרשנות שהמוח מייצר, התלוייה בהיסטוריית הלמידה שלנו ובגורמים חיצוניים ופנימיים, כדי להתקיים.

בעזרת דוגמאות והסבר מפורט הסופרת מסבירה איך המוח עובד, איך הלמידה שלו מתעצמת בעזרת חיזוקים, איזה חיזוקים גורמים לכאב. היא מסבירה על הטעויות שהמוח עושה ואיך המוח יודע לתקן את עצמו.

אנחנו צריכים להתרכז באיך המוח עושה זאת ולא ב "למה יש כאב" ואז נוכל לנסות לפתור את הבעיה.

החלק השני –

מובאת תוכנית פעולה כיצד להשתחרר מכאב כרוני. התוכנית מבוססת על שינוי חשיבה. הבסיס לשינוי הוא קודם כל קבלת המציאות בלי לנסות להילחם בה.

אנחנו צריכים להסכים לסבול עכשיו כדי שבעתיד נרגיש טוב יותר.

התוכנית כוללת שינוי הרגלים קיימים, בניית הרגלים חדשים ומתן כלים להתמודדות עם הכאב.

צריך לקבוע מטרות, להציב יעדים, לחשוב מה הפסקנו לעשות בגלל הכאב ומה אנחנו עושים בגלל הכאב וללמד את המוח מחדש. הבסיס לשינוי הוא עקביות והתמדה.

אסור לפחד, צריך להאמין שהגוף חזק ובריא ומסוגל להתמודד עם אתגרים.

צריך להבין שהמוח רואה את העולם במונחים של הישרדות. הוא יכול להשתנות, הוא יכול להשתמש ביכולת הגמישות שלו כדי לטפל בנו.

בסוף מופיע פרק "עשרת הדיברות להצלחה" שנכתב מניסיון של הסופרת עם מטופלים.

צריך אומץ לעשות שינוי, להסכים לסבול כדי להשתחרר מהכאב. זה לא קל אבל זה אפשרי.

 

בהצלחה!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"אין לי כבר כוח לכאב הזה…"
המשפט הזה מצלצל לכם מוכר?
אם גם אתם מוצאים את עצמכם לא מסוגלים לשבת בעבודה, לשחק עם הילדים, להרים את הנכדים; אם לטוס לחו"ל בלי כדורים זה חלום רחוק, אם לרוץ, או אפילו רק לנעול נעלי עקב, כבר לא בא בחשבון… הגיע הזמן להשתחרר מהכאב.

הרי כבר שנים אתם מנסים להיפטר מהכאב הכרוני. ביקרתם אצל רופאים ומטפלים, בזבזתם סכומים נאים על אביזרים וטיפולים, חיפשתם באינטרנט, ביררתם עם חברים… אבל בטווח הארוך — כלום לא עזר. זהו, אתם חושבים לעצמכם, אנחנו פשוט "מקולקלים". אבל אתם לא מקולקלים. כאב כרוני בעצם מגן עלינו הגנת יתר, מונע מאיתנו להזיק לעצמנו, לכאורה. אבל מה יקרה אם תאמינו שאין קשר בין הכאב — לנזק? כמה דברים תוכלו לחזור לעשות אם הכאב לא יפחיד אתכם יותר?

אחרי 22 שנה כפיזיותרפיסטית מוסמכת, שטיפלה במאות סובלים מכאב כרוני, עדי דוידוביץ יודעת: אפשר — וצריך — להשתחרר מהכאב. בספרה תוכלו למצוא הסברים מאירי עיניים שישחררו את הלחץ והפחד — ותרגולים מעשיים שישחררו את הגוף ואת מטען הכאב המיותר עליו.

אל תתנו לכאב לנהל לכם את החיים. הספר להשתחרר מהכאב הוא הזמנה לשנות את חייכם, ולפתוח דף חדש, זקוף, פעיל, משוחרר, לחזור לחיים מלאי עשייה ומשמעות.

עדי דוידוביץ היא פיזיותרפיסטית בעלת תואר שני ומטפלת בשיטות טיפול פסיכולוגי התנהגותי של הגל השלישי, מתרגלת מיינדפולנס ותנועה ביום־יום. דוידוביץ מרצה, מלמדת ויועצת בתחום הכאב הכרוני לרופאים, לפיזיותרפיסטים, לפסיכולוגים ולעוסקים במקצועות הפרה־רפואיים בקופות החולים, בבתי החולים, בצה"ל ובאוניברסיטאות. זהו ספרה הראשון.

"הספר משלב את המיטב בין מדע הרפואה לאומנות הריפוי: שזירתם היא המפתח להצלחה טיפולית ולמזור לסובלים מכאב כרוני."
ד"ר סיימון וולפסון, מנהל המכון לרפואת כאב, מרכז רפואי רמב"ם

 

תגובות

תגובות