להיכנס לנעליה

תמונה של הספר להיכנס לנעליה

מחבר: ג'וג'ו מויס, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: דלית כהן, מס' עמודים: 416.

הסקירה שלי:

ספר חמוד ומשעשע שבא לי בול בזמן הנכון. הספר קליל והרבה דברים שקורים בו לא הגיוניים אבל מעבר לקלילות יש בו המון תובנות מהחיים על יחסי זוגיות, על נישואים מזוייפים, על רדיפת בצע, על אינטרסים וצביעות אבל גם על אהבה ועל חברות אמת.

שם הספר רומז על המתרחש בו: כשאישה נכנסת לנעלי אישה אחרת באופן הפיזי של המילים.

מי שבא לו כמה שעות של הנאה בכדי לנקות את הראש, הספר הזה בהחלט מתאים. ספר שמדגיש את כוחה של האישה לתקן את חייה.

ממליצה בחום!

מסופר על שתי נשים שמאד שונות זו מזו, נישה וסאם.

נישה שייכת לעשירון העליון. היא אישה מאד עשירה, חייה חיים מפוארים וזוהרים. בעלה בגד בה והודיע לה שהוא רוצה להתגרש. הוא מבטל לה את הגישה לחשבון המשותף וסוגר את כרטיסי האשראי וברגע אחד היא מאבדת את כל רכושה וכספה. אפילו את הנעליים האדומות היקרות שהיו לה היא מאבדת בחדר כושר כאשר מישהי התבלבלה ובטעות לקחה משם את התיק שלה.

הבחורה שלקחה בטעות את התיק של נישה היא סאם. סאם נמצאת בתקופה קשה בחיים. בעלה בדיכאון לאחר שאביו נפטר וכל היום שוכב במיטה ולא עושה כלום ויש לה בת בגיל ההתבגרות. סאם עובדת במקום עבודה שהיא לא אוהבת אבל היא המפרנסת היחידה ולכן מתמידה למרות שהיא נאלצת להתמודד עם הערות ותלונות יומיומיות מצד הבוס שלה.

כשסאם מגלה בתיק את הנעליים היקרות של נישה עם העקבים הגבוהים היא מקבלת ביטחון בעצמה ומתחילה לחשוב איך לשנות את חייה ולהתחיל לחשוב על עצמה ועל רצונותיה. הנעליים עוזרות לה להצליח להשיג עסקאות שוות בעבודה.

לעומתה, נישה נאלצת לעבוד כמנקה בבית מלון בכדי להתפרנס. היא מנסה להיעזר בנשים העשירות שבילתה עמן ושחשבה שהן חברות אבל מהר מאד מגלה שהחברויות היו לא אמיתיות, מבוססות על אינטרסים ומלאות צביעות. היא מנסה לדבר עם בעלה אבל הוא מסרב ודורש ממנה להביא את הנעליים כי בלעדיהן הוא לא יעשה איתה הסכם גירושין והיא תנושל מהכל. נישה המומה ובודדה והיא מתגעגעת לבנה שנשלח לפנימייה בהחלטת בעלה הקר והאכזר. היא מתחילה לחפש אחר קורות נעליה כדי להציל אותה ואת בנה. היא מכירה קולגה בעבודתה בבית המלון ומהר מאד מגלה מה זאת חברה אמיתית כאשר, בין היתר,  החברה עוזרת לה גם בחיפוש הנעליים.

בספר קורים המון אירועים מצחיקים ומפתיעים בחיי שתי הנשים, בהתחלה של כל אחת בנפרד ובהמשך גם ביחד, מהרגע שמתרחש המפגש בין שתיהן. שתי הנשים שבאות מעולמות כל כך שונים יגלו עד כמה יש להן במשותף וכמה אחת זקוקה לשנייה ושביחד הן כוח שיכול לשנות את חייהן לטובה ולתקן את הטעון שיפור.

האם נישה תמצא את נעלי העקב שלה? למה הנעליים כל כך חשובות לבעלה? האם תצליח להשיג את המגיע לה בהסכם הגירושין? מה יעלה בגורל הזוגיות של סאם ובעלה הדיכאוני? מה יעלה בגורלה של נישה? מה יעלה בגורלה של סאם?

תקראו ותגלו. אהבתי מאד את הסוף המפתיע שהעלה לי חיוך על הפנים.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

מי את הופכת להיות כשאת נכנסת לנעליים של מישהי אחרת?

נישה קנטור וסאם קֵמפּ הן נשים שונות בתכלית.
נישה שייכת לחוג הסילון של העשירים באמת, עד שבעלה מודיע לה שהוא רוצה להתגרש ומנתק אותה מחשבון הבנק המשותף. נישה נחושה להיאחז בחיי הזוהר שאליהם הורגלה, אבל בינתיים היא צריכה למצוא דרך להתקיים איכשהו — אפילו הנעליים שהיא נעלה עד לפני רגע כבר לא ברשותה.

וזה קרה כי סאם — בתקופה הקשה ביותר בחייה — לקחה בטעות את תיק הספורט של נישה. אבל לסאם אין עכשיו זמן לדאוג בגלל דבר שולי כמו תיק ספורט שהלך לאיבוד — היא נאבקת לפרנס את עצמה, את בעלה המובטל ואת בתה המתבגרת הסרקסטית. ואולי בעצם לא מדובר בדבר כל כך שולי? כשהיא נועלת את נעלי עור התנין האדומות של כריסטיאן לובוטן, עם העקבים בגובה של חמישה–עשר סנטימטרים, סאם מקבלת זריקת ביטחון עצמי שמבהירה לה שמשהו מוכרח להשתנות — והמשהו הזה הוא היא עצמה.

כששתי הנשים נפגשות לבסוף, הן מגלות שכל אחת מהן זקוקה לשנייה כדי לתקן את העוולות שנגרמו להן עצמן ולנשים המקיפות אותן.

בלהיכנס לנעליה שבה הסופרת האהובה ג'וג'ו מויס לשזור את הסיפורים המצחיקים, המרגשים והמפתיעים ביותר אל תוך חייהן של הדמויות הנהדרות שהיא בודה, ובכתיבה הנפלאה והייחודית שלה היא מעבירה מסר חזק וברור ששום אישה איננה אי ושלפעמים גם אירוע טריוויאלי לכאורה יכול לשנות חיים שלמים.

תגובות

תגובות