לבי וחורים שחורים אחרים

מחבר: יסמין ורגה, הוצאה לאור: הכורסא הוצאה לאור / מודן, תרגום: סיגל גפן, מס' עמודים: 272.

הסקירה שלי:

ספר מדהים! סיפור נעורים מרגש וכל כך נוגע ללב, עם מסר חזק וחשוב על חשיבות ערך החיים. ספר שיגרום לכם לחשוב הרבה, ממליצה בחום!

אזל, נערה בת 17, גרה כעת עם אמה ואחיה החורגים. הוריה גרושים. אזל גרה בעבר עם אביה עד שהוא נכנס לכלא ואז עברה לגור אצל אמה. אביה גרם למוות של ספורטאי שאחיו לומד עם אזל בבית הספר והילדים לא רוצים בחברתה. אזל מאד בודדה, היא חוששת שירשה את הגנים של אביה וחוששת שגם היא מסוגלת לעשות מעשה נוראי. אמה בקושי מתייחסת אליה, היא מרגישה שיש בתוכה תולעת שחורה שאוכלת כל מחשבה חיובית ולכן היא לא רוצה לחיות יותר ומחליטה להתאבד.

אזל אמנם רוצה למות אבל היא מפחדת מהמוות ולכן היא מחפשת שותף להתאבדות באינטרנט באתרי התאבדויות. באחד האתרים היא מוצאת את רומן, נער שכמוה רוצה להתאבד ומחפש בעצמו שותף להתאבדות. אזל כותבת לו והם נפגשים לדייט כדי לתכנן את ההתאבדות. אלא שאז קורה משהו בלבה של אזל, היא מגלה שהחיים לא כל כך גרועים. היא לומדת להנות מדברים קטנים כמו: ימים של שלג, פיקניק עם רומן, ביקור בגן חיות וכמובן נהנית מאד מחברתו של רומן, היא מרגישה פרפרים בבטן כשהיא נפגשת איתו.

אזל ורומן מבלים ביחד, נהנים זה מחברת זו, מפתחים רגשות אחד כלפי השניה ונהיים שותפים להנאות ולשמחות של האחר.

רומן חושף בפניה את הסיבה לרצונו למות, הוא מרגיש אשמה באסון שקרה למשפחתו ונחוש בדעתו לשים קץ לחייו.

בעוד שאזל מבינה שהיא כבר לא כל כך רוצה למות, רומן לא משנה את דעתו. אזל מנסה לשכנעו שיש דברים ששווה לחיות בשבילם אבל הוא לא מוכן לשמוע. רומן מבקש ממנה שתשאר נאמנה לו ושלא "תשתפן" ברגע האחרון. אזל בדילמה.

הסיבות של שניהם לרצון למות שונות מאד ועוררו בי הרבה מחשבות. הספר מטריד, חייבת להודות שהוא הדיר שינה מעיניי, מפחיד לחשוב מה עובר בראש של הילדים וכיצד ניתן לעקוב אחרי כל צעד שלהם ולמנוע אסון בעידן האפשרויות האינסופיות של האינטרנט. חשוב מאד להיות עירניים!

התחברתי מאד לספר ולמסר שלו בעיקר עקב הסיפור האישי שלי ורצוני למות כשחליתי בפעם השלישית. גם אני היכרתי מישהו בבית חולים והאהבה הרימה אותי. למדתי שגם כשהחיים קשים, יש המון רגעים קטנים והנאות קטנות ששווה לחיות בשבילם. כמו שאזל אומרת: "האהבה שינתה הכל, החיים טומנים בחובם הפתעות יותר מכפי שחשבתי".

האם אזל תצליח לשכנע את רומן לחיות או שמא רומן יצליח לשכנע אותה לקיים את הבטחתה ולמות יחד איתו?

תקראו את הספר המקסים והמרגש הזה ותגלו מה עלה בגורל אזל ורומן. זהו בהחלט אחד הספרים היפים שקראתי! נהניתי מכל רגע!  ממליצה בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אָזֵל, נערה חובבת פיזיקה, מתכננת בכפייתיות את מותה שלה. יש לה רק בעיה אחת: היא לא משוכנעת שיש לה אומץ לעשות את זה לבד.

ברגע שהיא מגלה אתר אינטרנט ובו מדור שנקרא "שותפים להתאבדות", אָזֵל משוכנעת שמצאה את הפתרון לבעיה. היא מתחברת לנער בשם רומן, שטרגדיה משפחתית רודפת אותו ומחפש גם הוא שותף לביצוע המעשה.

אולם ככל שמערכת היחסים ביניהם מתפתחת וברית ההתאבדות נעשית מוחשית יותר, אָזֵל מתחילה לתהות אם היא באמת ובתמים רוצה בזה. כעת עליה להחליט אם לבחור במוות המיוחל או בניסיון לשכנע את רומן להמשיך לחיות ולממש יחד את האנרגיה הפוטנציאלית הגלומה בהם.

לבי וחורים שחורים אחרים הוא רומן מרהיב ומרגש שמציג קול חדש ויוצא מגדר הרגיל בספרות הפופולרית. הספר רואה אור בימים אלה ביותר מ-20 מדינות ברחבי העולם והוא יעובד בקרוב לסרט על ידי אולפני פארמונט.

יסמין וַרְגָה גדלה בפרברי סינסינטי, אוהיו. לפני שנעשתה סופרת במשרה מלאה עבדה זמן קצר כמורה למדעים. זהו רומן הביכורים שלה.

"ספר העוסק בנושאים רציניים עם מורכבות והומור" סקול לייבררי ג'ורנל

"ורגה עוסקת בהתאבדות ודכאון בקרב בני נוער בכנות ועם הרבה חן" פאבלישרז וויקלי

תגובות

תגובות