לא ביקשנו כנפיים

תמונה של הספר לא ביקשנו כנפיים

מחבר: ונסה דיפנבאו, הוצאה לאור: כנרת, זמורה-ביתן, דביר, תרגום: אורטל אריכה, מס' עמודים: 331.

הסקירה שלי:

הספר הזה שייך לסוג הספרים שאני הכי אוהבת. סיפור מרגש על משפחה, על אימהות, מהגרים, חברות ונאמנות.

זהו ספרה השני של הסופרת שכתבה את שפת הפרחים. הספר זורם מהעמוד הראשון, ממליצה בחום!

מסופר על משפחה שגרה בסן פרנסיסקו בעיירה נידחת ליד מנחת מטוסים. האם, לטי, עובדת מסביב לשעון במספר עבודות בכדי לגדל את שני ילדיה. היא אם חד הורית, אביהם של ילדיה לא בתמונה כתוצאה מהחלטות שעשתה. הוריה גרים איתה והם אלה שמגדלים בפועל את הנכדים, אלכס בן השש עשרה ולונה בת השש.

יום אחד, הוריה מחליטים לשוב למקסיקו ולטי נשארת לראשונה לבדה לגדל את ילדיה. לטי עוברת משבר, נעזרת בחברתה הטובה ולאט אט לומדת לטפל בילדיה ולהיות אחראית כלפיהם. היא עוברת כברת דרך ארוכה ולא קלה ובדרך גם עושה טעויות שיש להן השלכה גדולה על ילדיה ועתידם. היא ממשיכה לעבוד קשה כדי לפרנס את משפחתה. היא עובדת בבר ושם היא פוגשת חבר לעבודה שמוצא חן בעיניה. בהמשך מישהו מעברה יחזור ולטי תצטרך להחליט החלטה מכרעת.

לטי שואפת להעניק לילדיה עתיד טוב יותר. היא רוצה לעזוב את השכונה הענייה ולעבור למקום טוב יותר בה יוכל אלכס בנה ללמוד בבית ספר מתקדם. היא מצליחה לעשות כך אבל בדרך לא ישרה ולא מודעת לכך שהמעשה שעשתה ישפיע על ילדיה.

לטי כמעט לא מדברת עם בנה, לוקח זמן עד שהם יוצרים תקשורת תקינה. בנה מתאהב בחברה ללימודים, ילדה נכה שאין לה אבא ואמה מהגרת לא חוקית. האהבה ביניהם כל כך תמימה, המסירות והנאמנות שלהם זה כלפי זו ראויה להערצה. אלכס מחליט לנסות לעזור לה לשפר את עתידה כפי שאמו דאגה לו. הוא עושה מעשה ולמרות שכוונתו טובה, מעשהו מוביל אותו, את משפחתו ואת משפחת חברתו לתסבוכת גדולה.

מה יהיה גורל המשפחה של אלכס? מה יהיה גורל המשפחה של יסניה חברתו? במי תבחר לטי להיות בן זוגה?

בסיפור תמצאו את כל התשובות לשאלות. כדאי לכם לקרוא, ספר אנושי, מרגש ומעניין. ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

ונסה דיפנבאו שוזרת בפרוזה יפהפייה אמירות מכמירות לב בדבר אימהוּת, הגירה לא חוקית והחלום האמריקני בסיפור מטלטל על קורותיה של משפחה אחת.

ארבע־עשרה שנה עבדה לטי אספינוסה בשלוש עבודות שונות בסן פרנסיסקו כדי לפרנס את משפחתה בזמן שאמה גידלה את ילדיה – אלכס בן החמש־עשרה ולוּנה בת השש – בדירתם הקטנה שבאזור ביצות נידח ליד המפרץ. אולם עתה הוריה שבים למקסיקו, ולטי צריכה לקבל אחריות ולראשונה בחייה לתפקד כאֵם.

הטריטוריה החדשה הזאת היא אתגר עבור לטי, במיוחד עכשיו כשלוּנה מתגעגעת נואשות לסבא וסבתא, ואלכס שמתאהב בחברתו לכיתה לא מוכן לתת לאמו הזדמנות. לטי רוקמת תוכנית שתסייע למשפחתה להימלט מהשכונה המסוכנת ומעוול שובר לב שמאיים על חייהם, אבל כל טעות קטנה עלולה להרוס כל מה שנאבקה עבורו ולנתץ את תקוותיה השבריריות של משפחתה לעתיד טוב יותר.

שפת הפרחים ספר הביכורים של דיפנבאו היה רב־מכר של הניו יורק טיימס וגם בארץ (מעל עשרת אלפים עותקים בעברית) ותורגם ליותר מארבעים שפות.

לא ביקשנו כנפים, גם הוא רב־מכר של הניו יורק טיימס, תורגם ליותר מ-14 שפות, והיד עוד נטויה.

ונסה דיפנבאו היא אם לארבעה וחיה עם בעלה במונטריי, קליפורניה.

תגובות

תגובות