לאלף חד קרן

תמונה של הספר לאלף חד קרן

מחבר: אורית אדיבי, הוצאה לאור: מרקם הוצאה לאור, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 228.

הסקירה שלי:

ספר מקסים! ממש תענוג! כתיבה יפהפיה, נעימה, קולחת ונוגעת ללב. ממליצה בחום!

זהו סיפור על התמודדות של דור שני לניצולי השואה, על השפעת חייהם של הורים ניצולי שואה על חייהם של ילדיהם, על המוות שנכח בחיי היום-יום, הכאב שחלחל אל הילדים ורמס כל שמחת חיים והעבר שאסור היה לדבר עליו כך שהחיים התנהלו בתוך סודות.

אהובה דר היא בת להורים ניצולי שואה. היא רווקה בת 49. אהובה היא פרופסור לבוטניקה, היא חוקרת צמחים במכון ויצמן וגרה ברחובות.

אביה גר בחיפה עם מטפל הודי. אהובה מנהלת את חייה בין רחובות לחיפה. היא מנהלת רומן כבר מספר שנים עם ליאו, המטפל ההודי של אביה.

יום אחד ליאו מספר לה שהוא רוצה לנסוע לחופשה למשפחתו בעיר הולדתו שבהודו. ליאו נוסע ולא חוזר. אהובה בטוחה שקרה לו משהו. היא חלמה תמיד שיעזוב את אשתו וילדיו למענה. היא מאמינה שמה שיש ביניהם זו אהבה חזקה ואמיתית.

אהובה שבורת לב, מסרבת להאמין שליאו לא יחזור ומחליטה לנסוע לכנס מקצועי בגרמניה בכדי לייצב את עצמה, להירגע ולחזור מחוזקת.

במהלך שהייתה במינכן, אהובה עוברת מסע רגשי מטלטל. היא מתמודדת עם עברה ובמקביל מנסה לברר היכן נמצא ליאו. אהובה מנתחת את מערכות היחסים שהיו לה ובחירותיה השגויות בגברים בלתי ניתנים להשגה שנידונו מלכתחילה לכישלון.

אהובה מבינה כי עברה כילדה להורים ניצולי שואה השפיע על אי יכולתה להתחייב למערכות יחסים ועל אי רצונה בילדים משלה. אמה הדיכאונית שהייתה מתאשפזת לעיתים תכופות והזוגיות הלא טובה שראתה בבית, חלחלו אליה והשפיעו עליה חזק.

במקביל לסיפורה בהווה, משובצים פרקים בהם אהובה הילדה מספרת על סוס לבן חד קרן שאביה קנה לה בילדותה ושהיה איש סודה. יום אחד הוא נעלם וגורלו לא נודע. כאן בא לידי ביטוי דמיונה של אהובה לגבי גורלו של חבר הנפש שלה.

חד הקרן, חודי היא קראה לו, הוא ראי לנפשה של אהובה ולעיתים הוא ראי לליאו, אהובה שנעלם. אהבתי את המטאפורה הזאת, את ההשוואה בין געגועיה לחודי לבין געגועיה לליאו.

האם חודי שרד? הא נפשה של אהובה תירפא ותשרוד? האם אהובה תצליח לשחרר את ליאו מחייה ותהיה חופשייה לקבל לתוכה אהבה חדשה ואמיתית?

אהבתי מאד את הסיום היפהפה, שאמנם משאיר הרבה יד לדמיון, אבל הותיר בי חיוך רחב  והמון תקווה ואופטימיות לעתיד חייה של אהובה. ממליצה בחום רב!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

גיבורת לאלף חד קרן מחלקת את חייה בין עיר מגוריה רחובות לבין בית נעוריה בחיפה, שבו מתגורר אביה עם ליאו, מטפלו הסיעודי, שעמו היא מנהלת רומן זה כמה שנים. היא מתקרבת לגיל חמישים וחיה לבדה בדירת ארבעה חדרים שרכשו לה הוריה עבור המשפחה העתידית שהיא תקים.

בעת שהייתה בגרמניה, כבת דור שני לניצולי שואה, מוצפת אהובה בגלי זיכרונות שהופכים את הנסיעה כולה למסע רגשי מטלטל. היעדרו של ליאו, לצד תחושות הניכור שהיא חווה בזמן שהותה בארץ הזרה, מאלצים את אהובה להתמודד לראשונה בחייה עם אמיתות מודחקות: הייתכן שלא הכירה לעומק את בן זוגה ההודי? מדוע היא מגלה אמת גדולה דווקא בגרמניה? מעתה והלאה הגילוי יסחף אותה למחוזות מפתיעים.

למסעה זה מצטרף חד קרן – סוס מצולק ונכסף מימי ילדותה, שנעלם זמן קצר לאחר שאביה קנה אותו במיטב כספו, ומאז גורלו נותר לא ידוע. לאורך הרומן סיפורי השניים משתקפים זה בזה, מדלגים בין מציאות לדמיון ומשתלבים לכדי מארג חיים משותף שהופך את הקריאה בלאלף חד קרן לחוויה אניגמטית מרתקת.

חוויית הגדילה וההתבגרות כבת לניצולי שואה אינה זרה לאורית אדיבי עצמה. כתיבת הרומן אפשרה לה לחקור את הפצע הממשיך לכאוב גם בקרב בני הדור השני והשלישי. בו בזמן, אורית נכנסת לנעליה של אישה אחרת, שבחרה במסלול חיים שונה משלה. באמצעות נרטיב הזרות הייחודי לרומן, העלילה בוחנת מקרוב ובשפה ישירה אלמנטים חשובים ובלתי נפרדים במערכות יחסים.

זהו רומן הביכורים של אורית אדיבי, בת 46 ואם לשלושה ילדים. כילדה התמודדה עם לקות למידה ולמדה לכתוב לראשונה רק בגיל 12. כיום אדיבי היא בוגרת תואר שני בייעוץ חינוכי מטעם אוניברסיטת תל-אביב.

 

תגובות

תגובות