כתר הברזל

תמונה של הספר כתר הברזל

מחבר: אהרן אפלפלד, הוצאה לאור: כנרת, זמורה-ביתן, דביר, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 269.

הסקירה שלי:

ספר עצוב ומטלטל על שאיפות בחיים, הישגים, על יחסים בתוך משפחה ועל התמודדות עם אובדן, בדידות וקשיים. הכתיבה יפהפיה ואיכותית, נהניתי מכל רגע.

הגיבור הוא פטר שטיין. מגיל צעיר הוא שואף להיות סופר. למרות זאת, פטר בחר לעשות קריירה צבאית בצבא האוסטרו-הונגרי, למרות התנגדות הוריו, ואף נבחר לחייל מצטיין בקורס וזכה באות כתר הברזל בהשתתפותו במלחמה.

הסיפור מתחיל לאחר שפטר פרש מהצבא, הוא יושב בבית קפה ונזכר בעברו. הוא מנתח את חייו ואת חיי משפחתו האהובה ואת הקריירה הצבאית מתחילתה ועד סופה.

פטר הוא ממוצא יהודי אבל הוא אינו דתי ומכנה עצמו לעיתים אתאיסט. במסלול הצבאי הוא נאלץ להתמודד עם אנטישמיות בנוסף לכל הקשיים הפיזיים והנפשיים של משמעת קשה.

פטר היה מאד קשור להוריו ובעיקר לאחותו שהיתה חברת הנפש שלו. אחותו חלתה בשחפת ובילתה את רוב זמנה בסנטוריום. פטר היה קשור אליה וניהל איתה שיחות בעיקר על כתיבה וספרים. היא היתה כותבת יומנים ותמיד ידעה שפטר פעם יהיה סופר.

פטר מספר על כל מה שעבר בקורס הצבאי ולאחר מכן במלחמת העולם הראשונה: התאבדות של חבר שהודח מהקורס, אלימות כלפיו, קשייו הפיזיים, פציעתו, בדידותו, האומץ והנחישות שנדרשו ממנו לשרוד את הכל.

מול הקשיים בצבא,פטר מספר על געגועיו למשפחתו, על הביקורים שלו בבית, על הקשר הקרוב שהיה לו גם עם עוזרת הבית שלהם, לוסי, שאהבה אותו מילדותו.

אחרי המלחמה, הכל השתנה. פטר חוזר לעירו ומגלה כי יש המון שיכורים חסרי כל, כולל עוזרת הבית שלהם. הוא מנסה לנצל את הפרסום שלו בעיר בעקבות הצטיינותו בצבא כדי לגייס משאבים ולנסות לשקם את השיכורים, כולל לוסי האהובה.

פטר מרגיש שמסלולו הצבאי בהחלט הכשיר אותו להיות סופר והוא מתחיל בכתיבה.

סיפור אנושי יפה ומרגש, המנתח יחסי גוף ונפש, ממליצה בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

פטר שטיין, גיבור כתר הברזל, הוא דמות יוצאת דופן בגלריית הדמויות של אהרן אפלפלד. הוא צלח את מסלול ההכשרה בצבא האוסטרו-הונגרי בהצטיינות, פיקד בעוז על חיילים בקרבות,
ובסופו של דבר אף זכה בעיטור הגבורה הגבוה ביותר, כתר הברזל. עתה, לאחר שפרש מהצבא, נתון פטר לעצמו, שרוי באווירה נינוחה. כל דבר במקומו והכול מתנהל בעצלתיים.
ואולם, אצל אפלפלד כמו אצל אפלפלד, מתברר עד מהרה, כי הסדר, השקט והביטחון, אינם אלא אחיזת עיניים. מתחתם רוחשים כוחות הרסניים, אפלים, המחפשים מוצא. אלה אוצרים עוצמה ומבשרים התפרצות חובקת כול.
על הרקע הזה מנסה פטר להבין את חייו ואת חייהם של האנשים היקרים לו: הוריו, אחותו האהובה והמוכשרת שמתה בדמי ימיה, חבריו בצבא, הצעירה הנוצרייה ששירתה בביתם והוא היה כרוך אחריה,
ואחרים. פטר דולה מזיכרונו תמונות ובוחן אותן באור חזק וממוקד המוציא אותן מפשוטן.

כתר הברזל הוא רומן שעניינו התמודדות אמיצה ומיוחדת עם שכול, בדידות, סביבה עוינת וגורל מתעתע. הוא גם ספר על דרך התגבשותו המיוחדת של אמן. שכן עבור פטר, הצבא, על המשמעת הנוקשה שלו,
ייסורי הגוף והנפש, הוא גם מסלול הכשרה מצוין למי שמבקש להכשיר את עצמו להיות סופר של אמת.
אפלפלד נוגע כאן, בדרכו המיוחדת והמרתקת, בסוגיית הגוף והנפש, בעיקר בהקשרה האמנותי. מבחינתו, ואנו חווים זאת בכל שורה בספר, הרוחני, המטפיסי, וקל וחומר האידאולוגי,
ראויים להתייחסות רק אם הם צומחים מהגופני, הפרטי-הממשי, ורק אם יש להם שורש החותר באדמה.

כתר הברזל הוא הישג אמנותי מרהיב של סופר ישראלי, שצוין בכתב עת יוקרתי בארצות הברית כ"אחד מחמישים הסופרים מעוררי ההשראה הגדולים בעולם".

תגובות

תגובות