כשפריז עצמה עיניים

תמונה של הספר כשפריז עצמה עיניים

מחבר: רות דרואה, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: עידית שורר, מס' עמודים: 426.

הסקירה שלי:

וואו איזה ספר מרתק ועוצמתי!

הסיפור מתרחש בתקופת מלחמת העולם השנייה ומספר על מאבקי הישרדות בתקופת השואה וניסיונות התנגדות למעשים האכזריים של הגרמנים נגד היהודים.

הוא נוגע בנושאים רבים כמו: הישרדות יומיומית, הקרבה, אומץ, אהבה והמון תקווה גם בתקופה הכי קשה כשיש איום יומיומי על החיים.

סיפור מעניין, עצוב ומרגש עד דמעות. ממליצה בחום!

 

הסיפור נע לסירוגין בין הווה לעבר, הוא מתרחש בשנת 1953 וחוזר לשנת 1944.

שנת 1953: ז'אן לוק חי עם אשתו שרלוט בקליפורניה. הוא היה בצרפת בתקופת הכיבוש הנאצי והצליח לשרוד למרות שביצע פעולות מרד כנגד הכיבוש. לאחר המלחמה הוא ואשתו עזבו את צרפת עם בנם ועברו לגור בארצות הברית. הם מסתירים סוד מתקופת המלחמה שקיוו שלעולם לא יתגלה, אבל יום אחד המשטרה דופקת על דלתם ומבקשת לחקור את ז'אן לוק על מעשה שעשה בעברו.

מכאן הסיפור חוזר לעבר, לפריז בשנת 1944. שרה היא צעירה יהודייה שנאלצת להיפרד מבעלה דוד כשהם מובלים בקרון בדרך למחנה אושוויץ. שרה עושה מעשה בהחלטה של רגע מתוך ייאוש ומוסרת את התינוק שזה עתה ילדה לאיש זר שעובד ברכבות במטרה שיצליח להצילו מהלא נודע.

 

שני הסיפורים קשורים זה לזה בקשר מרגש שמתברר לאורך הסיפור. זהו קשר שמעלה המון שאלות מוסריות לא פשוטות.

מיהו אותו זר שלקח את הילד? האם יצליח להציל את הילד? מה יעלה בגורלם של שרה ודוד? מהו הסוד שז'אן לוק ואשתו מסתירים? במה ז'אן לוק מואשם ואיך כל זה קשור לשרה ודוד?

תקראו ותגלו.

סיפור על אהבה ללא תנאים, על אמונה באהבה, על אומץ והקרבה ועל עוצמתם של קשרי משפחה.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"שובר לב. הדמויות – והקוראים – נאלצים לבחור בין הצודק לחכם" – ג'נט סקזליאן צ'רלס, מחברת רב-המכר "הספרייה בפריז"

אישה אחת מוכרחה לקבל את ההחלטה הקשה ביותר בחייה בסיפור מכמיר לב ובלתי־נשכח על אהבה והקרבה, התנגדות ואמונה, בתקופה האפלה והמפחידה ביותר בהיסטוריה.

סנטה קרוז, 1953: ז'אן־לוק, אדם הבורח מעברו, בונה לעצמו חיים חדשים בקליפורניה. הצלקת שעל פניו היא מחיר זעום שעליו לשלם על ששרד מאימי הכיבוש הנאצי בצרפת. הוא מעולם לא ציפה שהעבר ישוב ויתדפק על דלתו.

פריז, 1944: עברה של אישה יהודייה צעירה משוסע כהרף עין לגזרים. בעודה מובלת כצאן לטבח אל הקרון הנוסע לאושוויץ, היא מפקידה באקט של ייאוש את היקר לה ביותר עלי אדמות בידיו של זר. כל שנותר לה כעת הוא לקוות.

על רציף רכבת אפל שני גורלות נשזרים זה בזה, והבחירות שכל אחת מהדמויות תעשה ישנו את העתיד באופן שאף אחת מהן לא יכלה לשער.

ברומן שובה לב, המסופר מנקודות מבט מתחלפות, דנה רות דרואה בכוחם של אהבה, חוסן נפשי ואומץ, גם כשהכול נראה אבוד, ובוחנת את עוצמתם של קשרי משפחה ומה זה באמת אומר לאהוב ללא שום תנאי.

תגובות

תגובות