כפר סבא 2000

תמונה של הספר כפר סבא 2000

מחבר: ג'וליה פרמנטו, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 264.

הסקירה שלי:

ספר שנכתב בעקבות הרצח של הנער אסף שטיירמן ז"ל. רצח מזעזע שבוצע ללא מניע. הספר מעורר הרבה מחשבות, הוא מטריד וגורם לנו לתהות על מעשיהם של בני הנוער בעולם המודרני והחומרני.

הסיפור מתרחש בכפר סבא בדצמבר שנת 2000, ארבע שנים לאחר שבוצע רצח של נער שגופתו נמצאה ביער אוסישקין. הרוצח וחבריו היו נערים מבית טוב ממשפחות עם מצב כלכלי איתן.

הרצח גרם לסערה בכל הארץ ובכפר סבא עצמה במיוחד. שני נערים בני 15, דפני ודוד, נסערים מהרצח ותוהים רבות על דמות הרוצח. שניהם מתקבלים לתיכון רבין בעיר למגמת הקולנוע היוקרתית.

דפני ילדה מפונקת, מוזרה, בודדה. דוד ילד גאון שמאד אוהב לקרוא. השניים התחברו, הם רואים את עצמם מיוחדים ושואפים להיות אנשי העולם הגדול ולהצליח בחו"ל. הדמיון עובד אצלם שעות נוספות.

מסתבר שדפני מעריצה את הרוצח ואפילו כותבת לו מכתבי הערצה. ההורים, עסוקים בחיי היומיום,  אפילו לא מודעים למעשיה ובטח לא למחשבותיה. הדמות של דפני סקרנה אותי מאד. חייה של דפני נעים בין עליות לירידות, בין שמחה לעצב. היא משועממת ואפילו מתחילה לגנוב מחנויות. משהו מעורער בנפשה ועלול לסכן את חייה.

דפני ודוד מבלים ביחד יום יום בקניון ערים המפורסם בכפר סבא, בקופי בין, בסופר פארם, בקסטרו ובמרכז ספיר. בתור ילידת רעננה נהגתי לבלות בכל המקומות האלה והיה כיף לקרוא על מקומות מוכרים.

בתיכון הם מקבלים משימת צילום סרט קצר והם בוחרים לצלם ילד שנוסע על סקייטבורד יום יום ברחבה בקניון ערים. הם מצרפים אליהם נער נוסף, זיו. המשימה תיקח אותם למקומות שבהם יש סמים ואלימות ותגרום להם למעשים שיטלטלו את עולמם.

הכתיבה סוחפת, אהבתי לטייל בכפר סבא במקומות המוכרים לי ובלעתי את הספר ביומיים. הספר מעורר המון מחשבות, הוא מטריד. האלימות נמצאת מתחת לפני השטח וכל רגע עומדת להתפרץ. מדובר בנוער שמרוב שיש לו הכל, הוא משועמם, מפליג בדמיונות והדרך לאסון ממש לא רחוקה.

התאכזבתי קצת מהסוף שנשאר פתוח ומותיר המון שאלות ותהיות. אני אישית מעדיפה סוף סגור.

ספר מעניין וחשוב! ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

בדצמבר 2000 מפוענח מקרה רצח שמרעיש את תושבי העיר כפר־סבא; רוצחיו של הנער ליאור אופנהיים, שגופתו נמצאה מרוטשת ביער אוסישקין ב־1996, נתפסים ומתגלים בתקשורת כנערים חכמים ורהוטים, הפרחים היפים של אזור השרון. החדשות המסעירות מציתות את דמיונם של תלמידי מגמת הקולנוע בתיכון רבין בעיר, ובמיוחד את דמיונם של דפני ודוד, חברים הכי טובים עוד מגלגולים קודמים. יחד עם זיו, נער מסקרן שהכירו במגמה, הם יוצאים לצלם סרט בעקבות הפרשה. אבל מה שמתחיל כתרגיל בכיתה, עתיד להפוך עליהם את עולמם.

כפר־סבא 2000 מבקש ללכוד את האלימות המבעבעת מתחת לפני השטח בעיר הקטנה. על רקע חדשות על פיגועים ובני טובים שרוצחים, דפני ודוד משוטטים בין גני העיר, שורצים בקניון ערים, קוראים יותר מדי ספרים ומפנטזים ללא הרף על חיים מקבילים שייקחו אותם כמה שיותר רחוק מכפר־סבא.

תגובות

תגובות