כמעט גאוני

תמונה של הספר כמעט גאוני

מחבר: בנדיקט ולס, הוצאה לאור: ספריית פועלים, הוצאת הקיבוץ המאוחד, תרגום: ארז וולק, מס' עמודים: 265.

הסקירה שלי:

ספר מרגש על שלושה נערים מתבגרים ועל היחסים ביניהם. סיפור על גורל, על גנטיקה, על התמכרות, על התמודדות עם החיים המאתגרים ועל תקווה.

ספר מיוחד, נוגע ומעניין לכל אורכו. ממליצה בחום!

פרנסיס בן השמונה עשרה גר עם אמו שסובלת ממחלת נפש. הוא איננו יודע מיהו אביו, אמו מעולם לא סיפרה לו. החיים של פרנסיס לא קלים, אמו נכנסת ויוצאת מבתי חולים עקב הדיכאונות שמהם היא סובלת והוא נאלץ להיות אבי המשפחה ולדאוג לאמו ולעצמו.

כל חייו הוא הרגיש שברגע שיראה את אביו, חייו ישתנו לטובה.

יום אחד כשהוא בא לבקר את אמו בבית החולים, הוא פוגש נערה שמאושפזת שם עקב טראומה קשה שעברה. הילדה מסקרנת אותו, הוא בא לבקרה הרבה ומתאהב בה.

כשמצבה של אמו מדרדר והיא מנסה להתאבד, פרנסיס מוצא מכתב שכתבה עבורו ובו היא מגלה לו איך הוא נולד ולמה. המכתב מעורר בו תקווה כי הוא כנראה תוצר של אב שנושא גנים גאוניים שהיו אמורים לעבור גם אליו.

הוא מחליט לצאת למסע למצוא את אביו כדי שיעזור לו לשפר את חייו. הוא חולם להיות עשיר ומצליח ובטוח שאביו יעזור לו להגשים את מטרתו.

הוא לוקח עמו את הנערה האהובה שהכיר בבית החולים ואת חברו הקרוב ביותר וביחד הם יוצאים למסע הרפתקאות מטלטל שבמהלכו הם יחוו עליות וירידות, אכזבות והצלחות.

שלושת הנערים עוברים תהליך התבגרות שבמהלכו כל אחד מהם ילמד להכיר את עצמו ואת שאיפותיו ורצונותיו. המסע מאתגר אותם גם בכל הקשור למערכות היחסים ביניהם שיעברו תהפוכות וטלטלות רבות.

במהלך הסיפור יתגלו גילויים מפתיעים אודות אביו של פרנסיס ופרוייקט הולדתו. פרנסיס יבין כי אמנם הוא מאוהב אבל היחסים בינו לבין הנערה מורכבים מאד ת וכך גם היחסים בינו לבין חברו ובין חברו לנערה. המון רגשי קנאה יצוצו, סודות מהעבר, כעסים אבל גם פיוס והשלמה.

האם הגורל נגזר מראש בעת הלידה? האם מהלך החיים נקבע על ידי הגנטיקה? או שכל אחד יכול לבנות את מהלך חייו בעצמו כפי שהוא רוצה לחיות אותם?

עם שאלות כאלו ואחרות מתמודדים שלושת הנערים.

מיהו אביו של פרנסיס? האם פרנסיס הוא גאון? האם יש לו סיכוי להצליח בחיים?

תקראו ותגלו. הסוף השאיר אותי עם המון מחשבות.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"הייתה לו תחושה שדי שיראה את אביו פעם אחת, די שיחליף איתו מילים אחדות וכבר ישתנו כל חייו."

פרנסיס דין בן ה־18 לא ידע מי היה אביו. אימו סירבה לספר לו.

משמנסה אימו לשים קץ לחייה, ופרנסיס שמציל אותה ברגע האחרון מוצא מכתב פרידה המיועד לו, הוא מגלה בפעם הראשונה פרטים מסוימים על אביו ועל נסיבות הולדתו. אז מסתבר לו כי ייתכן שהוא נושא גנים גאוניים.

המידע הזה מתניע מסע הרפתקאות סוער. עם חבר קרוב ונערה אהובה הוא יוצא לנסיעה ארוכה ממערב למזרח ארצות הברית בחיפוש אחר אביו.

שלושת בני הנעורים, כל אחד מהם מרקע משפחתי אחר, נתקלים במסעם בגילויים על עצמם ועל חבריהם, ובעיקר הם מתמודדים עם השאלה האם גורלם נגזר מראש, האם סיכוייהם בחיים הם תוצר של גנטיקה וגורל, או שבכוחם לנווט את חייהם בעצמם.

כמעט גאוני הוא ספר מרגש ומותח אשר מתאר בחיות רבה את עולמם של שלושה מתבגרים. הוא סוחף את הקוראים והקוראות אחר הדמויות המככבות בו, אחר היחסים ביניהם ומוביל אותם כמו ברכבת הרים בין גילויים שונים ותפניות דרמטיות.

בנדיקט ולס, יליד 1984, הוא סופר גרמני מצליח ועטור פרסים. ספרו על סוף הבדידות זכה להתקבלות נרגשת בארץ ובעולם.

תגובות

תגובות