כל שנותר לך לתת

תמונה של הספר כל שנותר לך לתת

מחבר: אדריאנה טריג'יאני, הוצאה לאור: עם עובד הוצאה לאור, תרגום: עפרה אביגד, מס' עמודים: 413.

הסקירה שלי:

רומן היסטורי מרתק עם המון סיפורים והמון דמויות. אהבתי את ספרה הקודם של הסופרת "אשת הסנדלר" ושמחה שנהניתי מאד גם מהספר הזה.

סיפור שבא להדגיש את חשיבות המשפחה. סיפורה של אישה אמיצה, לוחמת, גיבורה מהחיים.

מתילדה כבר סבתא. היא חיה באיטליה בכפר ויארג'ו המדהים והמואר. משפחתה מאד מפורסמת במדינה עקב עיסוקה במשך דורות בליטוש אבני חן יקרות.

נכדתה עומדת להתחתן והיא מארגנת מפגש בביתה. היא רוצה להעניק לה תכשיט מתנה אבל כשנכדתה מבקשת תכשיט מסויים, היא נזכרת בעברה, בסודות שהיא מסתירה ומסרבת.

לאט לאט מתילדה מספרת את סיפורה המרתק והמרגש כי היא מרגישה שלא נותר לה עוד הרבה זמן בעולם.

הסיפור נע מהעבר להווה בפרקים לסירוגין.

מתילדה מספרת על אימה האמיצה, שהגשימה את החלום להיות אחות באיטליה אך עקב היותה אישה קיבלה עונש והוגלתה לסקוטלנד בתקופה המלחמה. היא מספרת על חבר ילדות קרוב שנאלץ לעזוב את איטליה כי נחשב ממזר והתנכלו לאימו והיא לעולם לא שכחה אותו ופיתחה אליו רגשות עמוקים.

בסקוטלנד היא המשיכה לעבוד כאחות והכירה קפטן שנפצע והקשר עימו שינה את חייה ונתן לה המון תקווה לעתיד.

חייה של אימה לא היו פשוטים, היא חוותה משברים וטרגדיות במהלכם.

תוך כדי הסיפור מתילדה מסירה מעליה את הכאב אותו סחבה על גבה כל השנים. היא משתחררת וזה מקרב אותה מאד אל נכדתה, שמגיעה בעצמה למסקנות על חייה שלה ועל עתידה.

המסקנה שמתבקשת כפי שמסכם הסבא: "אנחנו צריכים ליחס למשפחה חשיבות רבה יותר מלעבודה, לבילויים ולשאיפות.

החיים שווים פחות בלי משפחה, הם נעשים לסדרת אירועים, לשיעמום … ולמסע מפרך לעבר הבדידות".

הספר מכיל המון דמויות והרבה סיפורים שלא תמיד הבנתי מייד את הקשר שלהם לסיפורה של מתילדה על אימה אבל תמיד הכל התבהר בסוף והמעגל נסגר. יש בספר לעיתים פירוט יתר ותיאורים ארוכים מדי לדעתי, אבל אין ספק שמדובר בסופרת מוכשרת ואני מחכה כבר שיתרגמו ספרים נוספים שלה.

אהבתי מאד את הסוף המרגש. ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

למראית עין, אין חיים יפים מחייה של מתילדה. כבר עשרות שנים בני משפחתה עוסקים בליטוש אבני חן יקרות, ושמם נודע בכל איטליה; משפחתה שמחה, נכדתה מתחתנת, וביתה לחופי כפר ויארג'ו הציורי שטוף שמש ומאיר פנים, אך כאשר נשות הבית נפגשות לכבוד החתונה המתקרבת, שאלה תמימה על תכשיט ישן מעירה סודות ישנים מרבצם.

בפתיחות לב אמיצה הסבתא מתארת מדוע הוגלתה אימהּ מאיטליה, כיצד שירתה כאחות בצרפת ובסקוטלנד המוכות מלחמה ואיך שינתה פגישתה עם קפטן גבה קומה וארסי את מסלול חייה ללא הכר. רק תיאור הדברים בגלוי יכול להקל את סבלה של מתילדה ולקרב אותה לנכדתה.

אדריאנה טריג'יאני מפליאה לתאר כיצד דווקא בלב הפרעות, בין ערים מכותרות וקרבות בלב ים, עולה היופי הפשוט שבמעשה ידיים עובדות: הידיים החובשות את הפצע, המלטשות את אבן החן, הכותבות ומבשלות ואוחזות זו בזו באפֵלה.

ספריה הרבים של טריג'יאני היו לרבי־מכר ברשימות של הניו יורק טיימס, פאבלישרז ויקלי והיו־אס־איי טודיי ותורגמו ל־38 שפות. הוושינגטון פוסט העיד עליה: "היא אמנית מומחית בתיאור חי ועשיר מאין כמותו". כל שנותר לך לתת הוא ספרה המצליח ביותר.

תגובות

תגובות