כל עולמי

תמונה של הספר כל עולמי

מחבר: קייטי מארש, הוצאה לאור: כנרת, זמורה-ביתן, תרגום: גיא הרלינג, מס' עמודים: 381.

הסקירה שלי:

ספר מעניין וזורם כבר מהעמוד הראשון, מעורר הרבה מחשבות ומלא תובנות לחיים. הסוף קצת קיטשי ואופטימי מדי, לטעמי, אבל בהחלט נהניתי מאד מהקריאה וסיימתי עם חיוך על הפנים, ממליצה בחום!

האנה היא מורה, היא נשואה לתום. תום הוא עורך דין שאפתן, מכור לעבודה. הזוגיות שלהם נשחקה עם השנים והאנה לא מאושרת. היא מתכננת לעזוב את בעלה ולהירשם לתוכנית "מורים בעולם", לנסוע לטנזניה ללמד ילדים ולהגשים את עצמה.

ביום שבו היא מתכננת להודיע לתום שהיא עוזבת, היא מוצאת אותו בבית שוכב על הרצפה. מסתבר שתום, למרות שהוא צעיר ובריא, עבר שבץ. תום הופך בין רגע לנכה בכסא גלגלים כשהצד השמאלי של גופו משותק.

האנה מרחמת עליו. היא לא מסוגלת לעזוב אותו במצבו הנוכחי כאשר הוא תלוי בה בכל הפעולות הבסיסיות במהלך היומיום. היא נאלצת לוותר על החלום הגדול שלה לטייל בעולם ומתמסרת לטיפול בתום. היא רוחצת אותו, עוזרת לו להתלבש ולאכול, מוציאה אותו קצת החוצה לבלות ומעודת אותו בטיפולי השיקום.

תום עובר משבר גדול שבעקבותיו הוא משתנה. הוא מבין עכשיו מה באמת חשוב בחיים. הוא מבין כמה חשובה האהבה וכמה הוא פספס בחיים כשהיה קבור כל היום והלילה בעבודה. כרגע הוא לא עובד ועסוק כל כולו בשיקום בשאיפה לחזור מבחינה גופנית לתום הישן.

לאט לאט האנה ותום לומדים להכיר אחת את השני מחדש אבל כבר בכלל לא בטוח שניתן להשיב את הגלגל לאחור. תום מחליט לעשות הכל כדי לגרום להאנה להתאהב בו מחדש.

תום מתגלה כגבר אמיץ, האנה גאה בו. היא מרגישה שהוא חוזר להיות הבחור המקסים, המשקיען והאוהב שאיתו התחתנה. אבל האנה עדיין לא מאושרת. יש כמה דברים שהיא חייבת להתמודד איתם.

יש סוד שהיא מסתירה מתום ומרגישה שהיא חייבת להיות כנה ולגלות לו כדי להמשיך הלאה. גם בעבודה היא לא מסופקת, הבוסית רודה בה והיא תקועה במקום בלי קידום ובנוסף היא מנסה להדחיק את החלום שלה על הנסיעה לטנזניה, אבל ללא הצלחה. החלום לא יוצא לה מהראש, היא מבינה שזאת הזדמנות של פעם בחיים.

האם תום והאנה יצליחו להשיב את האהבה שאבדה? האם ניתן בכלל להתאהב מחדש? האם האנה תוותר על החלום שלה ותישאר לטפל בתום או שתיפרד ממנו ותיסע להגשים את עצמה?

תקראו ותגלו, הנאה מובטחת!

הספר בנוי מפרקים קצרים לסירוגין, עבר והווה. בפרקים מהעבר מסופר סיפור היכרותם של תום והאנה ובהווה מסופר סיפורם של תום והאנה לאחר השבץ שחטף.

דמות חשובה נוספת היא אחותו של תום, בחורה שלא מוצאת את עצמה, מחפשת חום ואהבה עד שמסתבכת עם בחור ומחפשת עזרה אצל תום והאנה. יחסיה עם תום והאנה מורכבים והסיפור שלה מאד מרגש.

ספר עם המון תובנות חשובות על החיים. חיים רק פעם אחת ולכן חשוב לעשות בחירות נכונות, לא לוותר על החלומות ולשאוף להגשים את עצמינו כדי לחיות חיים מאושרים ומלאי משמעות.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

האנה תיכננה לומר לבעלה שהיא עוזבת אותו.

אבל אז הוא קיבל שבץ.

עכשיו היא לכודה בחיים שכבר לא רצתה בהם.

אבל כשהכול משתנה בן רגע, הכול עוד יכול להשתנות…

תום הוא בן 32 בסך הכול. אתמול עוד היה גבר חסון, שאפתן ורעב לכסף ולהצלחה. כעת הוא יושב בכיסא גלגלים, אינו מסוגל לאכול לבדו, להשתמש בטלפון או במחשב, ובוודאי שלא לחבק אותה בזרועותיו. תום לכוד, והאנה אשתו לכודה גם כן. אחרי שנים של ניכור היא עמדה להיפרד ממנו כדי להגשים סוף־סוף את חלומה לטייל בעולם. אבל איך אפשר לעזוב את בעלך כשהוא הופך לחסר ישע?

אולם דווקא בשעת המשבר הקשה ביותר האנה מגלה שהגבר שלו נישאה הוא האמיץ ביותר שפגשה מימיה. ובעודו נאבק על חייו, תום מבין מהם הדברים החשובים באמת. ברגליים רועדות, בידיים רפות, הוא יוצא לקרב חייו על האישה שאיכזב, נחוש להשיב לו את אהבתה. אם עוד לא מאוחר מדי.

כל עולמי הוא ספר הביכורים של קייטי מארש, שעבודתה עם נפגעי אירוע מוחי העניקה לה השראה לכתיבת הספר.

תגובות

תגובות