כל מה שקרה שם באמת

תמונת הספר כל מה שקרה שם באמת

מחבר: ברין גרינווד, הוצאה לאור: עם עובד, תרגום: מרב זקס-פורטל, מס' עמודים: 422.

הסקירה שלי:

וואו איזה ספר מדהים! ספר חזק,  מטלטל ומאד קשה לעיכול. סיימתי לקרוא לפני שבוע ואני עדיין לא מצליחה להתאושש ממנו. הספר אמנם שנוי במחלוקת וצפוי שיעורר אצל חלק מהקוראים התנגדות אבל כמו שרומז שמו: צריך לקרוא אותו כדי להבין את כל מה שקרה שם באמת. לאחר הקריאה, תוכלו אולי לשנות את נקודת מבטכם לגבי המקרה, לא להצדיק, אבל להבין ואולי אפילו להזדהות, כמו שקרה לי.

הספר מעורר רגשות סותרים לכל אורכו, מהרגשת זעזוע ואי נוחות עד להרגשת הזדהות והבנה. ספר שלא יכולתי להניח מהיד מתחילתו ועד סופו. ממליצה בחום!

מציעה לכם לקרוא את הראיון עם הסופרת בסיום הקריאה. הספר מבוסס על אירועים מחייה הפרטיים. לאחר קריאת הראיון, הספר מקבל משמעות חזקה עוד יותר. הסופרת טוענת ש: "לא כל מי שמנהל רומן עם ילדות הוא פדופיל" ואת זה היא מנסה להוכיח בספר.

הגיבורה היא וייבי ילדה בת שמונה שבאה ממשפחה הרוסה. אביה סוחר סמים ואימה נרקומנית ודיכאונית. לוייבי יש אח תינוק והיא זאת שמטפלת בו כי אימה לא מתפקדת.

וייבי ילדה בודדה, היא כמעט לא מדברת, לא אוכלת ליד אנשים ואסור שיגעו בה. אימה חינכה אותה שמגע זה לכלוך. בלילות היא משוטטת בחוץ וצופה בכוכבים בכדי לתפוס קצת שקט ולהירגע.

יום אחד היא נתקלת באופנוען שנפל מהאופנוע והתרסק. זהו קלן, גבר מקועקע בן 21 שעובד אצל אביה. היא עוזרת לו ומזעיקה עזרה ובכך מצילה את חייו. בתמורה, הוא מחליט להציל אותה מחייה הקשים. הוא משמש לה כאב. הוא דואג לה, שומר עליה, דואג שתלך ללימודים, דואג לה לאוכל. בעולם האכזר שסביבה, סוף סוף היא מצאה מישהו שאכפת לו ממנה, שמתייחס אליה, שמשמש לה אוזן קשבת. לא פלא שלאט לאט היא מתאהבת בו, גם אם עדיין איננה מסוגלת להבין מה משמעותה של אהבה כזאת כמו שהיא מרגישה.

במשך שנים קלן דואג שהאהבה תהיה אפלטונית ושומר על עצמו ועל וייבי. אבל וייבי רוצה יותר במיוחד כשהיא הייתה חשופה לבגידות של אביה ולמגזינים פורנוגרפיים וראתה מה מבוגרים עושים. היא התבגרה מוקדם מדי. כשהיא בת 13, כבר קשה לה לשלוט ברגשותיה. קלן יודע שהיא קטינה וזה אסור, אבל גם לו יש תשוקות וגם הוא בעצמו זקוק לאהבה. גם הוא בא ממשפחה הרוסה ואביו היה אלים כלפיו.  יש לציין שהוא לא כופה עליה כלום, היא מכתיבה את הקצב. היא מתקרבת והוא מרחיק, היא כועסת ונעלבת, בורחת אבל בסוף תמיד חוזרת, היא מאוהבת ותלויה בו, היא בסך הכל עדיין ילדה.

לא ארחיב יותר מחשש לספויילרים. רק אומר לכם שקורה שם הרבה ויקרה שם הרבה.  דבר גורר דבר. בהמשך מתרחשים אירועים טראגיים וטלטלות שיהפכו את חיי השניים, ביחד ולחוד, אירועים שיגיעו בסופו של דבר עד כותלי בית המשפט.

האם מה שיש בין וייבי לקלן זאת אהבה אמיתית בין בני זוג? או שאולי זוהי רק תלות? אולי הפחד שיעזוב אותה ושוב תישאר בודדה, הוא זה שגורם לה להישאר צמודה אליו? האם ילדה בת 13 יכולה בכלל להבחין בין אהבה זוגית לאהבה אבהית? האם היא מסוגלת לאהוב? האם היא מסוגלת להבין מה המשמעות של קיום יחסי מין? האם היא מסוגלת בכלל להחליט מה טוב בשבילה בגיל כה צעיר?

הספר מעורר הרבה מחשבות והרבה רגשות, הן של כעס והן של חמלה. אבל לאחר הקריאה אפשר להבין איך זה קרה ולמה זה קרה וכמו שכבר ציינתי, אפשר גם להרגיש הזדהות.

מה יהיה בסוף? תקראו ותגלו. למרות הנושא הקשה והכואב, נותרתי עם חיוך בסיום הקריאה.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"הקיץ גנב בשבילי זמן, הוא לקח דקה מפברואר, שלוש דקות משיעור ספרות במארס, עשר דקות שלמות מאחר צוהריים משעמם של יום חמישי באפריל. הקיץ גנב זמן כדי לתת לי עוד שעה עם קלן מתחת לכוכבים".
וייבי בת השמונה לא בוטחת באיש, אפילו לא בהוריה. עדיף לשמור מרחק ולשתוק. אביה סוחר סמים, אימה נרקומנית, והיא – המבוגרת האחראית במשפחה – מגדלת לבדה את אחיה התינוק. בלילות היא יוצאת לשדה ומוצאת שלווה בשמי הלילה, בקבוצות הכוכבים ובשמותיהם. כשקלן, צעיר אבוד בן עשרים ואחת, רואה אותה בשדה, הוא מאבד שליטה על אופנועו, מתרסק ונפצע קשות. הילדה המלאכית למראה שגרמה לו להסיט את מבטו משגיחה שלא יאבד את ההכרה ויגיע לבית החולים.
בין השניים נוצר קשר עמוק ממילים: היא הצילה את חייו, והוא מחליט להציל את חייה. הקשר ביניהם נעשה הדבר היפה היחיד בעולם מלא ניצול ואלימות. האם יצליחו לשמור זה על זה מן התהפוכות שבחוץ? האם יש לווייבי זכות לבחור באהבה? או שזו החלטה לבית המשפט?

כל מה שקרה שם באמת מאת ברין גרינווד יצא לאור בקיץ 2016 ועורר עניין עצום ומחלוקת סוערת. הרומן היה ברשימות רבי המכר של ניו יורק טיימס ושל יו אס איי טודיי, זכה לביקורות נלהבות והיה אחד הספרים האהובים על גולשי האתר "גודרידס" לשנת 2017.

"כתיבתה המבריקה של גרינווד שובה את הלב מן העמוד הראשון ושואבת אותך פנימה בן רגע", וושינגטון פוסט

תגובות

תגובות