כל מה שלא סיפרתי

תמונה של הספר

מחבר: סלסט אינג, הוצאה לאור: תמיר סנדיק, תרגום: נעה שביט, מס' עמודים: 280.

הסקירה שלי:

אתחיל את הסקירה בשתי מילים: רוצו לקנות! זהו אחד הספרים היפים שקראתי. סיפור אנושי ומרגש עד דמעות. ספר שהשאיר אותי עם המון מחשבות, הייתי צריכה כמה ימים לעכל את הקריאה וחזרתי וקראתי כמה פעמים את העמודים האחרונים, ממליצה בחום!

סיפורה של משפחה אמריקנית-סינית בת חמש נפשות, שמתגוררת באוהיו של שנות השבעים. זוהי תקופה שבה נישואי תערובת לא היו מקובלים. האב הוא סיני, האם בלונדינית אמריקאית, לידיה היא הבת האמצעית והאהובה ולה אח בכור ואחות קטנה.

הסיפור מתחיל במותה של לידיה. גופתה נמצאה בתוך האגם שליד ביתם. המשטרה ביחד עם המשפחה, מנסים להבין מה קרה. האם לידיה התאבדה? האם היא נרצחה?

ההורים העדיפו את לידיה וטיפחו בה הרבה תקוות. הם רצו שהיא תגשים את כל החלומות שהם בעצמם לא הצליחו להגשים. אביה סבל מבדידות חברתית עקב היותו סיני ושונה. הוא לא היה מקובל ולכן כל הזמן לחץ על לידיה שתהיה חברותית, שתתקשר לחברות, שתיפגש איתן. אמה חלמה להיות רופאה והתחילה ללמוד אבל אז הכירה את בעלה והקימה משפחה. היא מפעילה לחץ חזק על לידיה שתצליח במבחנים, קונה לה רק ספרים בתור מתנות, מאיצה בה שתכין שיעורים.

לידיה, בהיותה שונה, היא ילדה בודדה, אין לה חברות, היא מושא ללעג בכיתה. ההורים שלה בכלל לא מודעים למצבה.

באיזשהו שלב אמה נעלמת (לא אגלה יותר כדי לא לקלקל למי שלא קרא) וחוזרת לאחר תקופה. ההיעלמות של האם משפיעה מאד קשה על לידיה והיא  מחליטה שמהיום והלאה היא תעשה הכל כדי לרצות את אמה.

זהו רומן על מערכות יחסים בין הורים לילדים ובין גברים לנשים. רומן המדגיש את גודל האחריות שיש להורה כלפי ילדיו ועל הצורך של ההורים להיות קשובים לילדים, להסביר להם שצריך לדבר על הכל ולשתף ולא לשמור סודות בבטן, שחשוב להיות אתה עצמך ולא לחיות מתוך פחד. כל אחד צריך לשאוף לממש את עצמו ואת רצונותיו.

מיהי לידיה ומה גרם למותה? ממליצה לכם מאד לקרוא את הספר המקסים הזה ולגלות בעצמכם.

יש עוד דמויות מעניינות בסיפור כמו: השכן של לידיה, אחיה שעוטף אותה ודואג לה עד שהיא הופכת תלותית בו, האחות הקטנה האנה שקצת מוזנחת ע”י ההורים ועוד.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"לידיה מתה. אבל הם עדיין לא יודעים זאת." כך נפתח הרומן כל מה שלא סיפרתי, המגולל את סיפורה של משפחה אמריקנית-סינית המתגוררת באוהיו של שנות השבעים. לידיה היא בבת עיניהם של הוריה, מרילין וג'יימס לי, הנחושים שבתם תגשים את כל החלומות שלא עלה בידיהם להשיג. כשגופתה של לידיה נמצאת באגם המקומי, מופר האיזון העדין במשפחת לי, וכל הידוע והמוכר להם נעלם כלא היה.

כל מה שלא סיפרתי הוא רומן ביכורים מרגש וחודר לב על מערכות יחסים, סודות וכמיהה. סלסט אינג משרטטת דיוקן משפחתי רגיש החושף את המכשולים העומדים בפני אימהות ובנות, אבות ובנים, גברים ונשותיהם, בדרכם להבין אלה את אלה.

הרומן הגיע למקום הראשון ברשימות רבי המכר של הניו יורק טיימס וזכה בשלל פרסים ותארים, ביניהם ספר השנה של אמזון לשנת 2014, פרס מדיצ'י והפרס לסיפורת אמריקנית-אסייתית. הוא תורגם ליותר מעשרים שפות, ובימים אלה מעובד לסרט קולנוע.

"מעולם לא סופר סיפור כזה בסיפורת האמריקנית… רומן על משא האחריות המוטל על מי שנקלע להיות ראשון מסוגו – משא שלעתים קורסים תחתיו" ניו יורק רוויו אוף בוקס.

תגובות

תגובות