כל האור שאיננו רואים

תמונה של הספר

מחבר: אנתוני דואר, הוצאה לאור: מודן הוצאה לאור, תרגום: שאול לוין, מס' עמודים: 542.

הסקירה שלי:

איזה יופי של ספר! נהניתי מכל רגע, נשאבתי לתוך התקופה וחיכיתי כל יום לחזור מהעבודה ולהמשיך בקריאה.

 הספר ארוך מדי לדעתי ודרושה סבלנות אבל בהחלט שווה את המאמץ. זהו אחד הספרים הטובים שקראתי ושיישארו איתי הרבה זמן.

 הספר מכיל שני סיפורים שמתרחשים במקביל.

 הסיפור הראשון מספר על מארי לור, ילדה עיוורת שגרה עם אביה בפריז. אביה משמש כמנעולן הראשי של מוזיאון טבע.

 בשנת 1940 גרמניה כובשת את פריז ואביה נשלח להעביר מהמוזיאון אבן נדירה שהאגדה מספרת כי מי שהאבן נמצאת ברשותו חי לנצח. מארי ואביה נאלצים לברוח מפריז לסאן מלו ולהתגורר בביתו של הדוד אטיין. שם אביה מכין עבורה דגם של השכונה שבה הם גרים כדי שתוכל ללמוד אותה ולצאת ולחזור בכוחות עצמה בעת הצורך.

 הסיפור השני שמתרחש במקביל מספר על ילד גרמני בשם ורנר שגדל עם אחותו יוטה בבית יתומים בעיירה שבגרמניה. ורנר ילד מוכשר. הוא מתעניין במכשירי רדיו ולומד בעצמו לתקנם. באחד הימים הוא קולט שידור של אדם צרפתי והוא מאזין לשידוריו עם אחותו.

 הגרמנים מבחינים בכשרונו הנדיר של ורנר והוא נלקח בגיל 15 לבית ספר יוקרתי של הרייך השלישי ומשם עובר שטיפת מח ונסחף לריגול לטובת הגרמנים.

 הספר מורכב מפרקים קצרים שנעים בין הווה לעבר כאשר פרק אחד הוא סיפורה של מארי והפרק הבא הוא סיפורו של ורנר.

 הסיפור מתחיל בשנת 1944 וחוזר לעבר של שנת 1934 ומתקדם עד שמתבררים כל הפרטים ואנו שוב בשנת 1944 כאשר ורנר נמצא במרתף בסן מאלו בצרפת כשלצידו מכשיר רדיו שנועד לתפוס את הפרטיזנים, אך המצפון מייסר אותו והוא מחליט לעשות מעשה טוב. אז גם מבינים את הקשר בין שני הסיפורים והם מתלכדים לאחד.

 ספר מרגש מאד על תקופת מלחמת העולם השנייה בגרמניה ובצרפת, נקרא לאט לאט, מראה לנו את האכזריות והרוע של הגרמנים ומצד שני את האנושיות והחמלה שקיימים בבני האדם.

 ממליצה בחום! אל תפספסו!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

מארי־לוֹר ל‘בלאן, גדלה בפריז עם אביה, המנעולן הראשי של מוזיאון הטבע. מיום שהיא מתעוורת מבלה מארי־לור את כל זמנה עם אביה במוזיאון כשהיא חוקרת באצבעותיה, באוזניה ובאפה את עשרות אלפי המוצגים המדעיים. כדי שתוכל להתמצא בסביבתה אביה בונה עבורה דגם של שכונת מגוריה, ששינון קפדני שלו מאפשר לה להגיע בכוחות עצמה למוזיאון. עם כיבוש פריז על ידי הצבא הגרמני ב-1940 נשלח אביה של מארי־לור להעביר מהמוזיאון לחוף מבטחים אבן־חן נדירה, וכך האב ובתו מוצאים את עצמם בביתו של הדוד אֶטיין בסן מאלו, בה מארי־לור צריכה ללמוד להתמצא.
וֵרנֶר פְּפֵניג גדל יחד עם אחותו בבית־יתומים בעיירת כורים בגרמניה. ביום שהוא מוצא מַקלט רדיו שבור ומצליח לתקנו ולקלוט באמצעותו שידורים מצרפת, נקבע עתידו. הוא נשלח לאחד מבתי־הספר היוקרתיים של הרייך השלישי, ובמהרה מנותבים כישוריו למעקב אחר שידורים מחתרתיים בכל אזורי הכיבוש הגרמני. ורנר קטן הגוף, שהשתוקק כל כך להשתייך למערכת ההיטלראית האדירה, מוצא עצמו באוגוסט 1944 קבור במרתף הרוס בסן מאלו שבצרפת, כשמכשיר רדיו פגום הוא הסיכוי היחיד שלו ליצור קשר עם העולם.
בשפה עדינה להפליא, בפרישׂה של יריעה רחבה דרך סיפור שאין אישי ממנו, מצליח אנתוני דואר לארוג יחד את סיפורי חייהם של שני מתבגרים לרומן עשיר שגדולתו ועוצמתו טמונות בחמלה הפורצת מכל פרק בו.

מאז יציאתו לאור עומד הספר במשך שבועות רבים בראש רשימת רבי־המכר של הניו־יורק טיימס. הוא זיכה את מחברו, אנתוני דואר, בפרס פוליצר לשנת 2015 וכן בפרס אנדרו קרנגי למצוינות בסיפורת. זכויות התרגום של הספר נמכרו ל-35 מדינות.

“מדהים ביופיו!“ ניו־יורק טיימס
“אם הצלחתו של ספר נמדדת ביכולתו לרגש את קוראיו, ואם יש בו גיבורים בלתי נשכחים, ספרו של אנתוני דואר, זוכה פרס פוליצר, מנצח בשניהם.“ פבלישרז ויקלי

 

– זוכה פרס פוליצר 2015 –

תגובות

תגובות