כחול הירח

תמונה של הספר כחול הירח

מחבר: סימונה ואן דר פלוכט, הוצאה לאור: כנרת זמורה ביתן, תרגום: אורן שדה, מס' עמודים: 272.

הסקירה שלי:

רומן היסטורי המתרחש בהולנד בתקופת תור הזהב, התקופה שבה, בין היתר, החלה האומנות לפרוח.

סיפור מעניין על אישה שאפתנית ואמיצה שלמרות כל הקשיים הצליחה לממש את עצמה ולעסוק בתחום שבו היא מוכשרת: עיטורים כחולים על כלי חרס לבנים, ומכאן כמובן שם הספר.

הספר קריא וזורם, נהניתי ללמוד על תקופה שלא היכרתי. בסוף הספר מופיעה אחרית דבר של הסופרת ובה הסבר על התקופה ועל הדמויות, תוך פירוט מה אמיתי ומה פרי דמיונה. ממליצה בחום!

הגיבורה הראשית היא קתרין. קתרין היא אלמנה. בעלה נפטר בשינה בנסיבות לא ברורות. הוא היה שתיין ואלים והיו להם נישואים מאד לא מאושרים.

קתרין תמיד אהבה לצייר אבל לא יכלה לממש את כשרונה, היא לא משכילה ובאה ממשפחה ענייה ולכן חיפשה עבודה במשק בית שתוכל לקיים את עצמה בכבוד.

היא עזבה את כפר הולדתה, עברה לאמסטרדם ושם פגשה במקרה אדם בשם מתיאס. השניים התאהבו אך מהר מאד היא מבינה שמתיאס הוא טיפוס נודד ולכן לא מחפש מערכת יחסים ארוכת טווח. מתיאס נוסע לתקופה ארוכה וכמחווה הוא מסדר לה עבודה אצל אחיו בתור מנהלת משק בית.

קתרין מאד התחברה לאשתו של האח שאוהבת לצייר כטיפול תרפויטי בדיכאון. היא מתפתה להצטרף אל האישה, מתחילה לצייר בעצמה ומאד נהנית עד שאדם מעברה מגיע למקום עבודתה ומאיים לחשוף סוד גדול שהיא מסתירה ושעלול להרוס את חייה. קתרין נאלצת לברוח ועוברת לעבוד אצל אח נוסף של מתיאס שהוא הבעלים של בית מלאכה לייצור כלי חרס בדלפט.

בבית המלאכה מגלים את כשרונה של קתרין והיא מתחילה לפרוח. היא נקשרת לבעלים החדש שהוא אלמן כמוה. יום אחד, בשנת 1654, מתרחש פיצוץ בבית המלאכה וקתרין מוצאת את עצמה בפרשת דרכים. היא צריכה להחליט האם לבחור בגבר שיעניק לה ביטחון וחיים נוחים או האם ללכת אחרי הלב ולחכות למאהב הנודד שכנראה לא יוכל להעניק לה את החיים שאליהם היא שואפת.

קתרין תעבור עוד מסעות מדלפט לכפר הולדתה וחזרה,  בדרך תיתקל במגפת דבר קטלנית שתגבה קורבנות רבים ותיאלץ להתמודד עם אירועים קשים ובלתי צפויים.

במי תבחר קתרין ומה יעלה בגורלה? מהו הסוד הגדול אותו היא מסתירה?

תקראו ותגלו.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

רומן היסטורי סוחף על רקע תקופה מרתקת
בתולדות הולנד: תור הזהב שבו המסחר,
המדע והאמנות החלו לפרוח.

לאחר מות בעלה של קתרין, משפחת ואן נולנט שוכרת אותה לתפקיד מנהלת משק הבית. היא מרגישה בנוח שם, ואף מניחים לה להילוות לגברת הבית בשיעורי הציור שלה. אך כשהעבר של קתרין רודף אותה, היא נאלצת לעזוב ומוצאת את עצמה עובדת עבור אייברט ואן נולנט בבית המלאכה שלו לייצור כלי חרס בדלפט, שם מעריכים עד מאוד את כישרון הציור שלה.
ואז הכול מתהפך. קתרין שורדת בקושי את הפיצוץ בעיר דלפט בשנת 1654 שהפך את מרכז העיר לעיי חורבות, ועומדת בפני בחירה שעתידה לשנות את חייה – בין הרגש לבין השכל. האם עליה לחכות לאהוב חייה שעומד לצאת למסע ממושך בים, או שמא עליה לבחור בגבר שיכול להציע לה ביטחון?

סימונה ואן דר פלוכט היא סופרת הולנדית מהשורה הראשונה עטורת שבחים ופרסים.

"סיפור סוחף על תולדותיה של בחורה צעירה נועזת ויוצאת דופן במאה ה־17 שהעזה להאמין בכוחה ובכישרונה." נידרלנדסה דאחבלאט

"ואן דר פלוכט משלבת עובדות ובדיון ורוקמת סיפור היסטורי סוחף." ליידש דאחבלאט

תגובות

תגובות