כוחו של הכלב

תמונה של הספר כוחו של הכלב

מחבר: תומס סוואג', הוצאה לאור: מחברות לספרות, כנרת זמורה דביר, תרגום: יעל אכמון, מס' עמודים: 272.

הסקירה שלי:

ספר לא קל לקריאה, בטעם של פעם. הספר יצא לאור בשנת 1967 ובימים אלה הוא מעובד לסרט קולנוע. עשיתי המון הפסקות במהלך הקריאה ורק כשסיימתי הבנתי עד כמה הספר גאוני ואיזה מוכשר הסופר. הספר בנוי היטב מהפרק הראשון, עם המון מחשבה, רמזים פזורים לאורך כל הספר אבל רק בסיומו ניתן להבין באמת את השתלשלות האירועים שהובילה לסוף המפתיע מאד.

במשך כמה ימים חזרתי שוב ודפדפתי בספר, דיברתי עליו עם חברות,  וכל פעם הבנתי יותר והצלחתי לסגור את המעגל. ספר חזק, מטלטל, ספר שמעורר המון מחשבות.

בסוף הספר ישנה אחרית דבר מרתקת ששופכת אור על מהלך הכתיבה, על הנסיבות, על העלילה ועל סופה המפתיע. באחרית הדבר גיליתי גם שהסיפור מבוסס על חייו של הסופר. מכיוון שיש בה ספויילרים, קראו אותה רק בסיום הספר.

ספר שיישאר איתי עוד המון זמן, ממליצה בחום!

הגיבורים העיקריים בספר הם שני אחים, פיל וג'ורג'. הם חיים ביחד כבר ארבעים שנה בחווה מבודדת במונטנה במערב ארצות הברית בשנות העשרים. הם מאד שונים זה מזה באופי.

פיל הוא גבר טיפוס של מנהיג. הוא קשוח, קר רוח, חסר לב, מוזנח ומלוכלך. הוא חכם ובעל ידע עשיר בעיקר מקריאה. ג'ורג' הוא גבר שקט, לא מרבה לדבר, צנוע, רגיש ומאד חברותי.

בעיירה סמוכה גרו אישה ובעלה הרופא. יש להם בן שהליכתו נשית והוא סובל מהשפלות והטרדות ומכונה "סיסי".

בעקבות תקרית שבה היו מעורבים פיל והרופא, מתחילה שרשרת אירועים שתוצאותיה ישפיעו על מהלך החיים של כל הנפשות הפועלות. אותה תקרית מהווה אירוע מכריע שממנו אין דרך חזרה ושסופו יהיה טראגי.

יום אחד מודיע ג'ורג' במפתיע שהוא מתחתן עם אלמנה בודדה שיש לה בן (המכונה "סיסי") ומביא את שניהם לגור איתו ועם אחיו בחווה.

פיל, שרגיל לחיות רק עם אחיו כל חייו, מחליט להציק לאלמנה ולמרר את חייה כדי לגרום לה לעזוב. היחסים בין האחים מתערערים והחיים נהיים קשים מנשוא.

פיל רוקם תוכנית ומתחבר עם בנה של האלמנה. הוא מלמד אותו לרכב ולשזור חבל מעורות של חיות. הוא מאמין שהוא יצליח אבל הוא לא החכם היחיד בסיפור.

לא אפרט יותר כדי שלא להכניס ספויילרים. רק אספר לכם שלשם של הספר "כוחו של הכלב" יש מספר משמעויות מדהימות שאותן ניתן להבין רק לקראת סוף הספר ואחרית הדבר מחדדת אותן.

סיפור על דינמיקות משפחתיות, על נטיות מיניות מודחקות, על יחסים בין אחים, על קנאה ונקמה.

הסוף הוא תדהמה וגורם לחשב מסלול מחדש.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"כוחו של הכלב" ראה אור בשנת 1967 בבוסטון וזכה לביקורות מצוינות – טרגדיה מטלטלת, נוקב ורב־עוצמה, סיפורת איכותית, הרומן הטוב של השנה ועוד. לפני שנתיים ראתה אור מהדורה מחודשת של הקלאסיקה יוצאת הדופן הזאת, ומסתבר שהזמן רק היטיב עמה. הספר תורגם לשפות רבות ובימים אלה מעובד לסרט קולנוע בבימויה של הבימאית זוכת האוסקר ג'יין קמפיון.

האחים פיל וג'ורג' חיים מזה ארבעים שנה בחווה מבודדת במונטנה של שנות העשרים. כאשר ג'ורג' נישא במפתיע לאלמנה צעירה, והיא ובנה מצטרפים לחווה, פיל מחליט להפוך את חייה לגיהינום. השלום המעורער בין שני האחים הולך וקורס. אבן הדומינו הראשונה נופלת, והאחרות בעקבותיה. אט-אט נפרשות בפני הקורא דינמיקות משפחתיות גלויות וסמויות לצד התגלמויותיה המסוכנות והגואלות של האהבה.
מהפִּסקה המפתיעה הראשונה ועד המילה האחרונה בספר, קולו של תומס סוואג' – והלהט והאכזריות של דמויותיו – אוחזים בקורא בלי להרפות. דבר אינו צפוי, ושרשרת של אירועים מובילה לסוף שהוא בה בעת בלתי נמנע ומדהים.

תומס סוואג' (2003-1915) טיפח קריירה ספרותית לאורך חמישה עשורים ושלושה-עשר רומנים. פרט לכתיבה הוא עבד בשלל עבודות: בוקר, פועל חווה, עוזר לשרברב, רתך, אחראי בלימה ברכבת, חוקר ביטוח ומרצה לספרות. באחרית הדבר המעמיקה והמשובחת למהדורה החדשה הסופרת אני פרו, מכתירה אותו כ"מנתח רב-הבעה של המצב האנושי".

תגובות

תגובות