יש סוד לזמן

תמונה של הספר יש סוד לזמן

מחבר: קיט דה ואל, הוצאה לאור: אריה ניר הוצאה לאור, תרגום: שי סנדיק, מס' עמודים: 392.

הסקירה שלי:

ספר מקסים! סיפור אנושי ונוגע ללב, כתוב בעדינות והתרגום נהדר. ספר שלא יכולתי להניח מהיד וסיימתי ביומיים למרות אורכו.

זהו סיפור על אהבת אמת, אהבה ללא תנאים, שנקטעה עקב אירוע קשה וטראומטי.

סיפור על התמודדות עם אובדן, על כאב, ייאוש אבל גם המון תקווה וניסיון למצוא נקודות אור בחיים באמצעות עזרה לאחרים. ממליצה בחום!

 

הגיבורה היא מונה, צעירה אירית. מונה עוברת לברמינגהם ומתחילה עבודה חדשה. ערב אחד היא פוגשת בחור אירי שובה לב, הם מתאהבים ומתחתנים. כעבור מספר חודשים פוקד אותם אסון שבעקבותיו נפרדות דרכיהם.

הסיפור מתחיל לאחר עשרות שנים מאותו אסון, כשמונה עוד מעט בת שישים. מונה גרה עכשיו באנגליה לבדה. היא אומנית ומתמחה בהכנת בובות יפות שאותן היא מוכרת בחנות. בחנות היא פוגשת נשים שבאות להזמין עבורן בובה במידות ובמשקל לפי בקשתן. הבובות ישמשו להן מקור ריפוי ונחמה, בעזרתן הן ינסו להתמודד עם הכאב שחוו בעבר אשר לא מרפה מהן עד היום. בעזרת הבובות הן ינסו לעשות תיקון כדי להתגבר על האובדן, לשחרר את העבר הכואב ולהמשיך בחיים.

מונה לא רק מוכרת להן את הבובות  אלא גם נפגשת איתן לשיחות כדי לעזור להן להתמודד עם הפצע.

לאחר שהנשים מזמינות את הבובות, מונה מבקרת אצל נגר ומבקשת ממנו שיכין לה בובות מעץ לפי המידות שהזמינו הנשים.

הנגר הוא איש בודד, מלא מיסתורין, סגפן ושתקן. מונה עוזרת לו לעיתים קרובות כשהיא מוצאת אותו חולה וחסר אונים. היא מביאה לו אוכל ודואגת לו.

לאחר שהנגר מכין לה את הבובות, מונה תופרת להם בגדים ומביאה אותן למכירה בחנות.

לעיסוק בבובות יש משמעות מאד גדולה עבור מונה שמחשש לספויילר לא אוכל לפרט. לאט לאט מונה חוזרת לעברה, מספרת על היכרותה עם בעלה וחושפת פרטים על האירוע הטרגי שעברה.

יום אחד מונה רואה את השכן בבניין ממול דרך המרפסת. לאט לאט נוצר ביניהם קשר. הם מטיילים ומבלים ביחד. מונה מנסה בכל כוחה ליצור לה חיים חדשים עם נגיעות של אושר אבל מגלה שזה בכלל לא פשוט. אהבתה לבעלה שנעלם מעולם לא שכחה.

אהבתי מאד את הסוף המפתיע והמרגש.

תקראו את הספר ותגלו את כל הפרטים וזכרו תמיד, כפי שאביה של מונה לימד אותה: "יש סוד לזמן. אפשר להרחיב או לכווץ אותו. אפשר להפיק את המרב ממה שיש".

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

מונה היא צעירה אירית שיוצאת לחיים עצמאיים בברמינגהם של שנות השבעים. היא מתחילה עבודה חדשה ומתגוררת בחדר משלה בפנסיון לנשים. בערב הראשון שלה בעיר היא פוגשת את ויליאם, בחור אירי מקסים עם חיוך שובה לב ועיניים טובות. רומן סוער נרקם ביניהם ומוביל לנישואים – אך כעבור זמן קצר אסון פתאומי מכה בהם וכופה עליהם פרידה.
ועכשיו, עשרות שנים לאחר מכן, מונה היא אמנית שיוצרת בובות יפהפיות בעיר חוף ישנונית באנגליה. כל בובה מיוחדת. לכל בובה יש שם. פעם אחר פעם, נכנסות לחנות של מונה נשים מהוססות ומוסרות לה פרטים כדי שתוכל ליצור עבורן בובות שיביאו מזור לכאבן, שיפיחו בהן תקווה ונחמה. כי עבור מונה, לכל בובה יש משמעות נסתרת שקשורה לעבר שמעולם לא הצליחה להשלים איתו.
קיט דה ואל משרטטת ביש סוד לזמן את דמותה של גיבורה המפלסת את דרכה באפלה ונאחזת בשביבי אור כדי למצוא רסיסי אושר. כתיבתה העוצמתית מצליחה לשזור בין הכאב והייאוש גם רגעים רבים של חמלה ויופי שיישארו עם הקורא זמן רב לאחר סיום הקריאה.
קיט דה ואל גדלה בקהילה האירית בברמינגהם. רומן הביכורים שלה שמי הוא ליאון היה רב-מכר בינלאומי ומועמד לפרסים רבים. דה ואל פועלת לקידום סופרים ממעמד הפועלים בבריטניה ובאירלנד וזכתה בשל פועלה לפרס אשת השנה של איגוד המו"לות בבריטניה בשנת 2019.

תגובות

תגובות