יש מקום

תמונה של הספר יש מקום

מחבר: אדיבה גפן, הוצאה לאור: , תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 352.

הסקירה שלי:

ספר מקסים ומאד מרגש. הכתיבה יפה ועשירה, הספר זורם, מעניין ושני הסיפורים שבו, הכתובים בפרקים לסירוגין, קשורים בהזדמנות שנייה בחיים והם אנושיים ונוגעים ללב.

הספר אמנם לא קל מבחינת הנושא שכולל אלימות פיזית ונפשית בזוגיות אבל הוא כתוב מצויין וסיימתי את הקריאה בכמה שעות.

ממליצה בחום!

רות נשואה לבעל קנאי ואלים כלפיה, פיזית ונפשית. יום אחד, אחרי תכנון מפורט של מסלול בריחה, היא סוף סוף מצליחה לממש את רצונה ולברוח ממנו כשהיא לוקחת איתה אקדח וכסף.

אורי הוא גבר שפוטר ממקום עבודתו. הייתה לו משרה בכירה אבל הוא הלך והסתבך לאחר שאשתו עזבה אותו עד שנזרק משם בבושת פנים. אורי שבור, הוא בורח מהחיים שנהרסו ומלא ברגשות אשמה על הדברים שעשה הן בעבודה והן בזוגיות.

גם אורי וגם רות מגיעים לירוחם ומצפים להתחיל בה חיים חדשים. שניהם מסתירים את זהותם, מחליפים שמות ומקווים שיצליחו לשקם את חייהם.

ירוחם הקטנה משמשת להם כמו משפחה. שם הם פוגשים אנשים חמים, עם נתינה גדולה ולאט לאט מתאקלמים, כל אחד בנפרד. הם לא מודעים זה לזו במשך תקופה ארוכה.

יום אחד קורה משהו הקשור לעברה של רות שכתוצאה ממנו השניים נפגשים וחווים יחד אירוע מטלטל שמאיים על השקט והחופש שהצליחו להשיג בעיירה הרחוקה.

מהו אותו אירוע מטלטל? באיזה נסיבות רות ואורי ייפגשו? האם רות תצליח לברוח מבעלה? האם אורי יצליח לשקם את עצמו? תקראו ותגלו.

אהבתי את הסוף שהעלה חיוך על שפתיי, סוף מלא תקווה ואופטימיות.

סיפור על זוגיות לא בריאה, על בריחה, הסתרה, רגשות אשמה, על שיקום ותקווה.

סיפור על כוחם של חברים ועל הכוח שבתוכנו להציל את עצמינו ולהתחיל מחדש.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

שני סיפורי חיים החוצים זה את נתיבו של זה, שני גיבורים, הזדמנות שנייה ועיר אחת.
רות בורחת. נמלטת עם אקדח מוסתר בבגדיה ועם סכום כסף גדול במזומן. היא מתכננת את ההיעלמות שלה בדקדקנות ולא מותירה דבר ליד המקרה.
אורי אבוד. מחפש מקלט, מפלט מהחיים שהרס, מהאשמה החונקת אותו. הוא לא יודע לאן מועדות פניו, נסחף כמו עלה ברוח הסערה שטלטלה את חייו.
שניהם מוצאים את עצמם באותו מקום — בירוחם, עיר ששמה מבטא נחמה והבטחה – בין זרים שהופכים במהרה לחברים, למשפחה.
סיפוריהם של רות ושל אורי מתנהלים במקביל עד שעברה של רות מדביק אותה ודוחף אותה למסלולו של אורי. ההתנגשות מרסקת את השלווה השברירית שהצליחו לבנות בעמל רב ומעמידה למבחן את בחירותיהם ואת חירותם.
יש מקום הוא סיפור על הסתרה ועל כפרה, על כוחנו להושיע את עצמנו ועל כוחה של קהילה לגאול אותנו.

בספרה העשרים ואחד, מחברת רבי־המכר אדיבה גפן רותמת את כישרונה ואת ניסיונה לרקימת עלילות, ופורשת בפני קוראיה דרמה אנושית רבת תהפוכות ורגש.

תגובות

תגובות