יער הכוכבים הנמוגים

תמונה של הספר יער הכוכבים הנמוגים

מחבר: קריסטין הרמל, הוצאה לאור: הוצאת הכורסא, תרגום: ניצה פלד, מס' עמודים: 350.

הסקירה שלי:

ספר מטלטל ומרגש על הישרדות, שליחות, אומץ, הקרבה, אהבה והמון תקווה. הסיפור הוא אמנם בדיוני עם אבל הוא מבוסס על סיפור הישרדותו האמיתי של אהרון ביילסקי שהיה פרטיזן.

סיפור שממחיש מהו בית אמיתי:

"בית הוא לא המקום, אלא האנשים שאת בוחרת לאהוב".

ממליצה בחום!

יונה נגנבה מביתה על ידי קשישה יהודייה בשם ירושה כשהייתה בת שנתיים. היא נולדה בשם אינגה להורים גרמנים. ירושה היא רואת נסתרות והיא הרגישה שהיא חייבת לקחת את יונה מהוריה לחיות ביער.

במהלך השנים ירושה לימדה את יונה איך לשרוד ביער לבדה. היא לא העניקה לה אהבה אלא התמקדה רק בלימוד ההישרדות. היא לימדה אותה שפות, כיצד להכין תרופות, איך לדוג ואילו צמחים אכילים כי הרגישה שירושה נועדה להציל אנשים.

כשירושה נפטרה בגיל מופלג, יונה מתחילה להבין את תפקידה בעולם. היא מתחילה לפגוש אנשים ביער. אלו יהודים שברחו מהנאצים ומחפשים מקום מסתור. יונה מצטרפת אליהם ומלמדת אותם כיצד לשרוד. מספר פעמים היא מסכנת את חייה עבורם ומצילה אנשים ממוות.

ליונה לא קל בחברת האנשים. היא רגילה לחיות לבדה, לא הכירה אף פעם הרגשה של בית אבל לאט לאט היא לומדת מהם על חברות, על קשר אנושי בין אנשים, על אהבה וגם חווה אכזבות ושברון לב.

יונה לומדת להכיר את עצמה ואף מגלה תגלית מאד מפתיעה על המקורות שלה.

מיהם הוריה של יונה? האם תזכה לפגוש אותם? מה תגלה יונה על עצמה ואיך זה קשור לחטיפה של יונה והשליחות שלה להצלת יהודים?

האם יונה תצליח במשימתה? מה יעלה בגורלה? האם גם היא תזכה למצוא אהבה אמיתית?

תקראו ותגלו. הסוף מלא תהפוכות ומעלה חיוך על הפנים.

ממליצה בחום לקרוא את הערת הסופרת בסוף הספר כדי להכיר את הסיפור האמיתי מאחורי הרעיון של הספר.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

יונה, שנולדה בשם אינגה, לא זוכרת הרבה מהוריה או מהעולם שמחוץ ליער. כשהיתה בת שנתיים, היא נגנבה מהוריה הגרמנים על ידי קשישה יהודייה בשם ירושה, שראתה את הנסתר וחשה שהיא חייבת לקחת את הילדה מחיק משפחתה אל היער.

ילדותה של יונה אינה שגרתית: היא לומדת כישורי הישרדות ושפות, והיחס של ירושה אליה תמיד מעשי ולעולם לא אמהי. הילדה לא יודעת מהי אהבה, אבל היא יודעת איך לשרוד לבדה.

זמן לא רב אחרי שירושה הולכת לעולמה, יונה נתקלת באנשים אחרים ביער. הם יהודים שברחו מהעיירות שלהם מאימת הנאצים. יונה מצטרפת אליהם ובזמן שהיא מלמדת אותם איך לשרוד בטבע, הם מלמדים אותה מה הם קשר אנושי ואהבה.

יער הכוכבים הנמוגים הוא רומן סוחף, מותח וקורע לב, שנכתב בהשראת סיפורים אמיתיים של הישרדות נגד כל הסיכויים.

"ההרפתקה המסעירה של הרמל תרתק את הקוראים." – פאבלישרז ויקלי
"אף שיער הכוכבים הנמוגים של קריסטין הרמל הוא ספר בדיוני, המחקר שערכה מחברת רבי-המכר מוסיף עושר ואותנטיות לסיפור המרתק הזה." – בוקפייג'
"דמויות בלתי נשכחות, דרמה מותחת ורגש עמוק שנשאר איתך הרבה אחרי שהמילים האחרונות נשכחו… יער הכוכבים הנמוגים הוא סיפור נוגע ללב, מרחיב דעת, משפיע ומרומם." – סנטה מונטיפיורי

תגובות

תגובות