ילדים מקנבס

תמונה של הספר ילדים מקנבס

מחבר: גל שגיא, הוצאה לאור: גוונים, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 238.

הסקירה שלי:

ספר חשוב שבא לעורר את המודעות לנושא הכאוב של ניצול נשים לרעה במסווה של אמנות.

הכתיבה יפה וקולחת והספר מעניין. למרות הנושא הקשה, הספר נקרא בנשימה אחת. ממליצה בחום!

עלמה וגדי זוג חברים שגרים ביחד בדירה שכורה. סקס כבר כמעט ואין ביניהם. הזוגיות נכנסה לשגרה והם חווים סוג של עייפות ממנה. גם כסף חסר להם והם בקושי סוגרים את החודש.

עלמה לומדת צילום ואמנות באוניברסיטה ושם היא פוגשת בחור שמכיר לה צלם מפורסם שמתמחה בצילום תמונות ערום פרובוקטיביות. עלמה, שמתגעגעת למיניות שלה וצריכה הרבה כסף, מתפתה להצטלם בסטודיו שלו. היא מקבלת המון כסף תמורת צילום בעירום, תוך הבטחה שהצילום הוא ללא פנים. בהמשך מציעים לה העלאה בשכר אם רק תסכים שמישהו יצפה בה מצטלמת והיא מסכימה גם לזה אלא שאז מציעים לה שאותו בחור גם ייגע בה במהלך הצילומים.

עלמה נחשפת לתעשייה שלמה של ניצול נשים, נערות ואפילו ילדות. היא רוצה להתלונן אך היא מגלה שהאנשים האלו מסוכנים ויש להם קשרים בכל מקום.

במקביל עלמה וידיד שלה ללימודים מצלמים פרויקט שקשור בילדים ושם היא נתקלת בתמר, ילדה שעברה בעצמה ניצול מיני. הסיפור של תמר הוא בעצם בבואה לסיפורה של עלמה וקשור אליו בקשר שיתגלה בסוף הסיפור. תמר לאט לאט נפתחת בפני עלמה ורומזת לה על החוויה הנוראית שעברה. הסיפור עם תמר לא קל לקריאה.

עלמה חושפת בפני בן את סיפורה ובין השניים מתפתח קשר קרוב. בן תומך בעלמה המאשימה את עצמה בהיכנסה לעולם המפוקפק הזה. בן מנסה להבהיר לה שהיא קורבן לניצול ואסור לה להרגיש אשמה.

ביחד הם מתכננים לחשוף את מה שגילו, אבל מסתבר שזה מסוכן ובכלל לא פשוט. הסוף עורר בי כעס כלשהו אבל גם הרבה מאד הבנה. לא יודעת מה אני הייתי עושה אילו הייתי במקומה של עלמה. במה עלמה בחרה? תקראו ותגלו.

ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"הצילומים הם בעירום, כפי שאת יודעת. אנחנו לא מחפשים מישהי שתעמוד כמו עציץ ותבהה בנו. אנחנו מחפשים בחורה ש… את יודעת, מתחברת למיניות שלה."

ילדים מקנבס עוסק בנושא ההטרדות המיניות ותוקף אותו מהמישור האמנותי, החוויתי והאישי. מחברת הספר, אישה צעירה שחוותה את הנושא באופן אישי, שואבת מחוויותיה האישיות ומעולמה הפנימי העשיר את ההשראה לקשירת ההטרדות לעולם האמנות והצילום המוכר לה מילדותה ובגרותה.

במרכז הספר נמצאת עלמה, סטודנטית לאמנות וצילום המשתכנעת בעקבות הצעה כספית להצטלם בעירום עבור צלם נחשב ומוכר. מהר מאוד היא מגלה כי תחת מסווה אמנותי, מתקיימת מציאות מעוותת בה מושאי הצילום ובהם היא עצמה, הופכות לקורבן לניצול מיני.

דמותה חושפת ונחשפת לעולם פתלתל, מפחיד ומפוקפק. עולם שמנצל נשים, נערות, וילדות. עולם שהיה קיים כל הזמן ממש לידה, באוניברסיטה, בבר, בגינת המשחקים, ואינו חדל מלהתקיים.

בשפה נהירה וזורמת, גל שגיא בונה, יוצרת וחושפת עולם פנימי עשיר ומתעתע, עולם שכל אחת ואחד יכולים להתחבר אליו ולהזדהות איתו. היא מתחקה אחר ההתרחשות תוך גיחות לחיי הילדות וההתבגרות של עלמה, ושוזרת את סיפורה של הילדה תמר, מעין בבואה של עלמה, שנכנסת לאותו עולם דרך פתח אחר.

ילדים מקנבס הוא ספרה השני של גל שגיא, ילידת 1991, שגדלה בבסיס רמון של חיל האוויר ואחר כך בעמק חפר. סטודנטית לקולנוע, בוגרת לימודי עיתונאות, עורכת וידיאו, גרה עם בן זוגה בתל אביב.

"בכתיבה קולחת ותוססת, מרובת דיאלוגים ושזורה בפרספקטיבה לעבר, גל שגיא סוחפת לקריאה וחושפת עולם אחר, דיסקרטי ומפחיד שנמצא בכל מקום." סלין אסייג, עורכת הספר, מחברת "צעקה הפוכה" (בסדרת מקור של דנה אולמרט, אחוזת בית)

 

תגובות

תגובות