ילדה בימי מלחמה

תמונה של הספר ילדה בימי מלחמה

מחבר: שרה נוביץ', הוצאה לאור: מטר הוצאה לאור בע"מ, תרגום: דנה אלעזר הלוי, מס' עמודים: 251.

הסקירה שלי:

ספר מרתק על תקופת מלחמת האזרחים ביוגוסלביה. הספר מסופר מנקודת מבטה של ילדה בת עשר.

סיפור מרגש על ילדים שחוו מלחמה ונאלצו להתמודד עם דברים קשים שהשפיעו על מהלך חייהם וממשיכים לרדוף אותם גם בעתיד.
ביקרתי בקרואטיה, בשמורת פליטביצה המקסימה שמוזכרת המון בספר, ושמחתי להכיר את ההיסטוריה שלה. ממליצה בחום!

אנה בת עשר, היא חיה בזאגרב, בירת קרואטיה בשנת 1991. אנה גרה עם הוריה ואחותה התינוקת ויש לה חבר ילדות שהיא מבלה איתו יום יום. כשפורצת מלחמת אזרחים ביוגוסלביה, כל חייה משתנים. יש תקיפות אויריות, הפגזות ואזעקות והם נאלצים למצוא מקומות מסתור, לכבות את האורות ולהתחבא.

אנה נקלעת לחבורה של ילדים שבלית ברירה נאלצים להפוך ל"ילדים-חיילים" ואף להשתמש בנשק.

בהמשך, המשפחה נקלעת לארוע קשה שבמהלכו אנה מאבדת את הוריה ונאלצת לברוח לאמריקה בעזרת תוכנית שהגה חבר של הוריה.

עד כאן החלק הראשון של הספר שמתמקד, כאמור, במלחמה.

החלק השני של הספר מתרחש עשר שנים מאוחר יותר, כאשר אנה גרה בניו יורק. אנה סטודנטית ויש לה בן זוג. אנה לא סיפרה לבן זוגה על עברה, לא היכן נולדה ולא את הזוועות שעברה. אנה עדיין לא עיכלה בעצמה את כל מה שהיא עברה, יש לה סיוטים ורוחות הקרובים אליה רודפות אותה. היא לא יודעת מי מת ומי נשאר בחיים והיא חרדה לגורלם.

יום אחד היא הולכת להרצות באו"ם על עברה. ההרצאה מחזירה אותה אחורה ולא נותנת לה מנוחה והיא מחליטה שהגיע הזמן לחזור לקרואטיה ולחפש את מקום מגורי משפחתה וחבריה. היא מחליטה להתמודד עם עברה, לברר מה עלה בגורל חבריה, ולנסות לשקם את חייה. אנה עוברת תהליך חשוב בדרך לבניית עתידה, אמנם היא רק בתחילת הדרך אבל זאת בהחלט הדרך הנכונה וצפויה לה הצלחה.

הפרקים השלישי והרביעי מוסיפים מידע אודות הבריחה של אנה לאחר שאיבדה את הוריה וקורותיה מיום הבריחה ועד היום.

סיפור נוגע ללב, מעניין וחשוב. ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

זַגרבּ, קיץ 1991. אנה יוּריץ´ בת העשר מתרוצצת ברחובותיה של בירת קרואטיה עם חברהּ הטוב לוּקה, מטפלת באחותה התינוקת רָחלה ומעריצה את אביה. אבל כשברחבי יוגוסלביה פורצת מלחמת אזרחים, משחקי הכדורגל והלימודים בבית הספר מתחלפים באש צלפים ובאזעקות לקראת תקיפות אוויריות.

כשהטרגדיה מכה לפתע, אנה נקלעת לעולם מסוכן של לוחמת גרילה וילדים-חיילים. תוכנית נועזת ומרגשת לבריחה לאמריקה היא תקוותה היחידה לשרוד.

עשר שנים מאוחר יותר אנה היא סטודנטית בניו יורק. את עברה היא הסתירה מהחבר שלה, מידידיה ובעיקר מעצמה. אבל היא עדיין רדופה בידי האירועים שחרצו את גורל משפחתה, והיא חוזרת לבדה אל קרואטיה, שם עליה לגלות מחדש את המקום שהיה פעם ביתה ולחפש את רוחות הרפאים של יקיריה שאבדו לה.

ילדה בימי מלחמה הוא רומן כן, סוחף וכתוב להפליא ששופך אור על האופן שבו ההיסטוריה מעצבת את חייו של האדם. זהו רומן ביכורים של סופרת שבוחנת באומץ אירועים בעבר הלא-רחוק וחושפת סיפור ייחודי ונוגע ללב שמוסיף להדהד עד היום.

תגובות

תגובות