יד אחות

תמונה של הספר יד אחות

מחבר: נאוה מקמל עתיר, הוצאה לאור: הוצאת ידיעות ספרים, תרגום: לא רלבנטי, מס' עמודים: 328.

הסקירה שלי:

ספר מרגש, מעניין, כתיבה נעימה, תענוג!

הסיפור מתרחש בתל אביב בסוף העשור השני של שנות האלפיים ומספר את סיפור חייהן של ארבע נשים. ארבע הנשים לא מכירות אחת את השנייה אך המאורעות השונים בחייהן יקשרו אותן זו בזו. בנוסף, מובא כאן סיפורה המרתק של רחל המשוררת שקשור לאחת הדמויות בסיפור. הסיפור משלב הווה ועבר, דמיון ומציאות.

סיגי – בחורה בת 25. היא עזבה את בית הוריה הדתיים ועברה לעיר הגדולה לנסות את חייה כחילונית ובתקווה למצוא אהבה. היא מוצאת עבודה כמנקה בספריה ומגלה שהחיים החילוניים לא פשוטים כמו שחשבה.

רגינה – קשישה ניצולת שואה, אישה בודדה. היא עובדת כתופרת. היא חיה חיים משעממים ושיגרתיים עד שאישה בשם סווטלנה דופקת על דלת ביתה וגורמת לסערה בחייה.

סווטלנה – שוהה בלתי חוקית שמגדלת ילדה בת חמש. היא מואסת בחייה הקשים בארץ ומחליטה לעשות מעשה שישפיע חזק על חייה ועל חיי רגינה הקשישה.

אופירה – מנהלת חנות לבגדים יד שנייה שירשה מאביה. יום אחד היא מצטרפת לחברתה לסיור בתל אביב וכאשר היא מבקרת בבית ברחוב בוגרשוב ושומעת שרחל המשוררת גרה בעליית הגג שלו בשנים האחרונות של חייה, משהו ניצת בה. היא מחליטה שהיא חייבת להבין מה כל כך מושך אותה לדמותה של רחל. אופירה תעבור מסע ארוך ובו היא תגלה להפתעתה שיש קשר בינה לבין רחל המשוררת שקשור גם לתלמידתה האהובה של רחל בבית הספר לנערות עזובות בירושליים.

דרך חקירתה של אופירה אנו למדים על סיפורה העצוב של רחל, שהיא בעצם הגיבורה החמישית בספר. רחל הייתה אישה בודדה מאד וסבלה ייסורים קשים בעקבות מחלת השחפת שממנה נפטרה.

המחברת משלבת מציאות ודמיון, הכתיבה יפהפייה. בספר באים לידי ביטוי הכוח הנשי, האומץ, התמיכה זו בזו, התקווה, אהבת החיים והארץ והרצון של כולן לזכות באהבה. כל הגיבורות קשורות זו לזו והקשר מתגלה לאט לאט במהלך הסיפור. בהתחלה קצת קשה להבין מי הדמויות ואיך הן קשורות אך מהר מאד זה מתבהר והספר נקרא בנשימה אחת.

מה הקשר בין ארבע הדמויות? מה הקשר של אופירה לרחל המשוררת?

תקראו ותגלו, סיפור מרתק ומרגש. ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

תל אביב בסוף העשור השני של שנות האלפיים. חייהן של ארבע נשים שאינן מכירות זו את זו עתידים להצטלב ולהשתנות לבלי הכר.

סיגי בת ה-25 עזבה את בית הוריה במושב דתי, מצאה עבודה כמנקה בספרייה ומקווה למצוא בעיר הגדולה אהבת אמת וחיים בעלי משמעות; רגינה הקשישה, תופרת ניצולת שואה, ערירית ונרגנת, שעייפה מהכול וחושבת ששום דבר בחיים כבר לא יכול להפתיע אותה, מתעוררת בשעת בוקר מוקדמת לקול חבטות בדלת דירתה; סווטלנה, שוהה בלתי-חוקית המגדלת את בתה בת החמש, מאסה בחיים שנכפו עליה על ידי מי שהביאו אותה לארץ ומחליטה לעשות מעשה; ואופירה בן-נעים, שמנהלת חנות לבגדים מיד שנייה ברחוב אלנבי, שאותה ירשה מאביה, מצטרפת לסיור מאורגן בתל אביב בעקבות דמויות היסטוריות שמתו טרם זמנן, ומשהו משונה מתחולל בה.

אופירה אינה יודעת עדיין שהסיור שמתחיל בביקור בבית ברחוב בוגרשוב 5א' עתיד להתניע מהלך שיחשוף את הקשר שלה לרחל בלובשטיין, היא רחל המשוררת, אשר התגוררה בשנותיה האחרונות בעליית הגג של בית זה.

דמותה החידתית של רחל, והסוד הכמוס של לאה כ"ץ, תלמידתה של רחל בבית הספר לנערות עזובות שהוקם בירושלים בתקופת מלחמת העולם הראשונה, מפעפעים באורח פלא אל חייה של אופירה. שלב אחרי שלב תגלה אופירה עד כמה נוכח סיפור חייה המיוסר של רחל בחייה שלה, וטפח אחר טפח ייחשפו אירועים ודמויות מחיי רחל המשוררת ויזכירו לנו את מה שאולי היינו מעדיפים לשכוח.

יד אחות הוא סיפור ישראלי מסעיר ומסקרן, שעבר והווה שזורים בו זה בזה. הסופרת האהובה נאוה מקמל-עתיר מפיחה רוח חיים בדמותה של רחל בלובשטיין וטווה עלילה מרוממת לב שכולה שיר הלל להיאחזות בחיים, לכמיהה לאהבה, לכוחם של מעשי חסד ולכוחן של נשים לגאול זו את זו.

נאוה מקמל-עתיר, סופרת ומחזאית, כלת פרס זאב לספרות ילדים. ספרה הקודם, אות מאבשלום, היה לרב-מכר ונמכר בלמעלה ממאה אלף עותקים.

תגובות

תגובות