טירת הזכוכית

תמונה של הספר טירת הזכוכית

מחבר: ג'אנט וולס, הוצאה לאור: הוצאת מודן, תרגום: דורית בריל פולק, מס' עמודים: 320.

הסקירה שלי:

טירת הזכוכית / ג'אנט וילס

ספר מטלטל ומזעזע שעורר בי המון כעס. אם לא הייתי יודעת שהסיפור אמיתי, הייתי נוטשת. הסתקרנתי לדעת מה עלה בגורל המשפחה ובעיקר הילדים.

הספר לא קל אבל אני שמחה שקראתי, זה ספר שמותיר חותם עמוק, ממליצה בחום!

זהו סיפור על משפחה מוזרה שחיה חיי נוודות במדבריות של דרום מערב ארצות הברית. הבת היא הסופרת שכותבת את סיפור חייה.

ההורים רוצים לחשל את הילדים כדי שלא יפחדו מכלום ולכן מעמידים אותם בסכנות ופחדים ומתנהגים בחוסר אחריות כלפיהם.

דוגמא לכך היא כשאחת הבנות הייתה בת שלוש היא נכוותה קשה בעת הכנת נקניקיות והייתה מאושפזת, הקטע הזה היה בלתי נתפס וקשה מאד.

הילדים מחפשים אוכל בפחים, לובשים בגדים יד שנייה ומתקלחים בקושי פעם בשבוע. הם עובדים מגיל קטן וחוסכים בסתר בכדי שיוכלו ללמוד בעתיד ולחיות חיים נורמלים.

ההורים חינכו את הילדים בעצמם והילדים לא למדו בבתי ספר. האב הוא מאד חכם ולימד את הילדים פיזיקה אבל גם לירות ברובה מגיל מאד צעיר. בדרך כלל הוא שיכור ומהמר. עובד בעבודות מזדמנות, מבזבז את הכסף ואחר כך בורח מנושים ולוקח את כל המשפחה לגור במקום אחר.

האם אגואיסטית, עסוקה בציור ובקריאת ספרים במקום בלהיות אמא לילדיה. היא מורה במקצועה אבל בקושי עובדת. כל היום מרוכזת בעצמה ובפנטזיות על חיים טובים בעתיד.

גם האב חי בפנטזיות, הוא חולם לבנות להם טירת זכוכית ושואף להמציא מכשיר שימצא זהב ויהפוך אותם לעשירים כדי שיוכלו להקים את בית חלומותיהם.

אמנם ההורים אהבו את הילדים והיו גאים בהם אבל הדרך שבה הם גידלו אותם שגויה מאד. והילדים, למרות החינוך הלקוי, יצאו מוצלחים, למדו לקרוא, הרבו לקרוא ספרים, מלבד בת אחת שלא הצליחה להשתקם.

היו הרבה קטעים קשים ובלתי נתפסים במיוחד כשהמשפחה עברה לגור עם האם של האב ושם קרה להם מקרה מזעזע שיכול להשליך על מה שעבר כנראה האב בילדותו ואולי להסביר את התנהגותו כלפי הילדים שלו.

אני גאה בילדים שלא ויתרו, שחלמו לצאת מהמצב ועבדו קשה בשביל זה והצליחו לשפר את חייהם. ספר קשה אבל מצויין, ממליצה בחום!

 

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

טירת הזכוכית הוא סיפור מדהים, לעיתים מזעזע, אך תמיד נוגע ללב – 
על אהבה ללא תנאים של משפחה, שלמרות הפגמים העמוקים שלה מצליחה לטעת בקרב ילדיה נחישות, אומץ ויכולות מפתיעות לעצב את עולמם בתנאים בלתי רגילים.

זהו סיפור ילדותה הלא ייאמן של הסופרת ג´אנט וולס, בת לצמד הורים משכילים ומופרעים, שהתעקשו לחיות ולגדל את ארבעת ילדיהם מחוץ לתלם. השקפת עולמם החתרנית ועקשנותם היו לקללה ולברכה של הילדים. זו היתה משפחה של נוודים במדבריות של מערב ארצות–הברית. כשהאב הכריזמטי לא היה שיכור או אלים, הוא הצית את דמיונם של ילדיו, חשף אותם לסודות הפיזיקה, האסטרונומיה והגיאולוגיה אך מעל הכול לימד אותם לחבוק את החיים ללא פחד.

האם, שהייתה מכורה לריגושים, העדיפה להתמסר לאהבתה הגדולה ולצייר ציורים שיזכו לחיי נצח (מה שלא קרה) במקום לבשל ארוחה שתחוסל תוך דקות ספורות.

בכל פעם שהכסף אזל, הנושים דחקו והרומנטיקה דעכה, עקרה המשפחה באישון לילה לעיירה חדשה, שגם בה ניסה האב בכל דרך לברוח מהתחייבותיו. האם, שנותרה שוות נפש וחיה בעולמה, הותירה את הילדים עזובים לנפשם. בנחישות מעוררת השתאות תמכו הילדים זה בזה עד שהצליחו לגייס כוחות, לעזוב את הבית ולבנות חיים עצמאיים.

סיפורה מעורר ההשראה של ג´אנט וולס, שסחף מיליוני קוראים בעולם כולו, זכה להצלחה רבה לא רק בשל האומץ והאינטליגנציה שבו היא מספרת אותו, אלא לא פחות בשל האופן החומל שבו היא מתארת את הוריה והשאלות שהיא מעוררת על הגדרות הטוב והרע בהורות ומשפחה.

תגובות

תגובות