חצות בחנות הספרים

תמונה של הספר חצות בחנות הספרים

מחבר: מתיו סאליבן, הוצאה לאור: מטר הוצאה לאור, תרגום: מרב זקס-פורטל, מס' עמודים: 292.

הסקירה שלי:

סיפור מתח אפוף מסתורין שמתאים במיוחד לאוהבי הספרים שכן תחילתו באירוע טרגי שמתרחש בחנות ספרים בשם "מנורת קריאה", חנות המשמשת מקום מפגש לטיפוסים שונים שבאים למצוא שלווה ושקט באמצעות קריאת ספרים.

הספר מעניין לכל אורכו, מלא הפתעות וגילויים, ממליצה בחום!

לידיה היא מוכרת בחנות הספרים "מנורת קריאה". חלק מלקוחותיה המכונים "צפרדעי ספרים", הם אנשים בודדים, בעלי עבר לא פשוט, שבאים לחנות להעביר את זמנם בקריאה ולהתנתק קצת מקשיי היומיום של החיים.

יום אחד, ג'ואי, צפרדע ספרים שהיה מיודד מאד עם לידיה, מתאבד בחנות בקומה העליונה. לידיה היא זו שמגלה אותו והיא בהלם. מאוחר יותר היא מגלה שג'ואי הוריש לה  את מעט החפצים שהיו לו, כולל את ספריו.

ג'ואי משאיר ללידיה רמזים כדי להובילה לחקר תעלומת התאבדותו. לידיה מוצאת תמונה תמוהה בכיס מעילו וכן ספרים מלאים בחלונות/חורים (מילים שנגזרו) שלאט לאט חושפים את סיפורו.

במהלך פענוח התעלומה, לידיה נאלצת לחזור לעברה, לאותו אירוע טרגי שקרה לה בילדותה ושאותו ניסתה להדחיק כל חייה. בלית ברירה היא צריכה גם לחזור לדבר עם אביה שהקשר עימו נותק למשך תקופה ארוכה.

לידיה מגלה פרטים מפתיעים, הן אודות ג'ואי ועברו והן אודותיה ואודות אביה עד שהמעגל נסגר.

מהו המסר שאותו רוצה ג'ואי להעביר לידיה? מדוע הוא התאבד? ומה הקשר בין הסיפור שלו לסיפורה של לידיה?

תקראו ותגלו.

סיפור על הורים וילדים, על אכזבה וייאוש, על נטישה, על בדידות, על נקמה, על חברות ועל ספרים. קריאה מהנה!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

חצות בחנות הספרים הוא רומן מסתורין המתאר היטב את חוג האנשים בחנות הספרים, ויותיר אתכם במתח עד הרגע האחרון.

לידיה סמית מסתתרת כל חייה. היא עובדת כמוכרת ספרים בחנות מנורת קריאה, מתחבאת בין הספרים האהובים עליה, הקולגות המוזרים שלה ו"צפרדעי-הספרים" – אותם לקוחות קבועים, בודדים ואבודים, המבלים את כל זמנם בעלעול בספרים בין מדפיה העמוסים של החנות.
כשג'ואי מולינה, "צפרדע-ספרים" צעיר ומקסים, מתאבד בקומה העליונה בחנות הספרים, מרגישה לידיה שחייה המסודרים נפרמים. לידיה, שהייתה מוכרת הספרים האהובה על ג'ואי, היא היורשת של חפציו המועטים; כמה חפצי נוי וספרים שהשאיר אחריו איש צעיר ואבוד. אבל כשלידיה מעלעלת בספריו, היא מוצאת שהם הושחתו באופן מוזר ובלתי מובן. הספרים חושפים את נפשו המסוכסכת של אדם צעיר, ונדמה שהם מכילים מסר חבוי. לידיה מרגישה שעליה לפתור את התעלומה שהשאיר מאחוריו. מה ג'ואי ידע? ואיך זה קשור ללידיה?

מתיו סאליבן הוא בעל תואר מוסמך מאוניברסיטת איידהו. הוא זכה בפרס רוברט אולן באטלר לספרות ובפרס העורך של פלורידה ריוויו וסיפוריו פורסמו בכתבי עת רבים. נוסף על עבודתו במשך שנים בחנויות הספרים Tattered Cover  בדנוור וברוקלין בוקסמית בבוסטון, הוא מלמד כיום כתיבה, ספרות וקולנוע בקולג' של ביג בנד קומיוניטי במדינת וושינגטון. הוא נשוי לספרנית ואב לשני ילדים.
***
"דמויות מיוחדות במוזרותן ותיאור מדויק של מקום וזמן הופכים את הרומן הזה, המתפרש על פני כמה דורות, לסיפור על נטישה, ייאוש ובגידה שעלילתו מלאת המצאות ומתוחכמת." פאבלישרס ויקלי.

"מתיו סאליבן כתב רומן פשע מותח, שנון, מלא תהפוכות ודמויות מפתיעות מעולמם האהוב של קוראי הספרים"  ג'ס וולטר, מחבר הרומן המצליח Beautiful Ruins

"סיפור העלילה המסתורי והאפל בתוספת דמויות אקסצנטריות הופכים את הספר הזה ליוצא דופן" קירקוס ריוויו.

תגובות

תגובות