חנות הספרים האחרונה בלונדון

תמונה של הספר חנות הספרים האחרונה בלונדון

מחבר: מדלן מרטין, הוצאה לאור: מודן, תרגום: דורית בריל-פולק, מס' עמודים: 303.

הסקירה שלי:

ספר מקסים שמתאים במיוחד לאוהבי הספרים. סיפור מלא אומץ ותקווה שמוכיח שספרים יכולים לספק הסחת דעת ורגעי אושר, אהבה וצחוק גם בתקופות הכי קשות ולחבר בין אנשים.

סיפור מרגש ונוגע ללב, ממליצה בחום!

גרייס, יתומה מאם, עברה ללונדון עם חברתה הטובה. התקופה היא ערב מלחמת העולם השנייה, החיים מתחילים להיות קשים והיא מנסה למצוא עבודה לפרנסתה.

חברה של אמה מסדרת לה עבודה בחנות ספרים קטנה שבעליה אדם נרגן ושתקן. הוא בכלל לא צריך עוזרת אבל החברה מכריחה אותו לתת לה צ'אנס.

גרייס מוצאת חנות ישנה, מלוכלכת ולא מסודרת. לאט לאט היא מנקה אותה ועושה סדר ואף דואגת לפרסומה.

יום אחד נכנס לקוח נאה לחנות ומכניס בה את אהבת הקריאה. הוא ממליץ לה על ספרים שאהב והיא מתאהבת בו וגם בספרים.

כשהמלחמה פורצת, מתחילות הפצצות ליליות של הגרמנים שמגיעות גם ללונדון והורסות את חנויות הספרים בעיר.

החנות שלה שורדת בנס וגרייס הופכת אותה למקום מפלט לאנשי הקהילה שמתכנסים כדי לשמוע אותה מקריאה ספרים.

הסיפורים שהיא מקריאה מפגישים את האנשים מכל קצוות הקהילה, מעניקים להם הסחת דעת מהתקופה האפלה וגורמים להם לחוות רגעי אושר ולא רק אובדן ופחד שהם חווים ביומיום.

בהמשך יש עוד התפתחויות, התמודדות עם אובדן, רגעי כאב וייאוש שיעברו על גרייס וחבריה אבל בזכות אנשים טובים יש גם סוף טוב ומרגש שגרם לי להזיל דמעות.

"כי בעולם כמו שלהם, שבו חיים אנשים אוהבים ובעלי תושייה, עולם ובו סיפורים רבים כל כך על אומץ לב וניצחונות, סיפורים שנוסכים בך השראה – תהיה תמיד תקווה".

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

גרייס בנט חלמה תמיד לעזוב את כפר הולדתה ולעבור לגור בלונדון, והנה סוף סוף חלומה מתגשם. אולם החיים בעיר הגדולה ערב מלחמת העולם השנייה קשים משחשבה. ניסיונותיה למצוא עבודה כמוכרת בחנות כולבו גדולה כושלים, וגרייס – שמעולם לא אהבה במיוחד לקרוא – נאלצת להתחיל לעבוד בפרימרוז היל, חנות ספרים קטנה ומאובקת, לצידו של הבעלים, גבר שתקן וזועף שמתעקש שאינו זקוק לה כלל. גרייס לא מוותרת, מפשילה שרוולים ומתחילה להשליט סדר בחנות ולחשוף את האוצרות החבויים בה, ואט אט קסמם של הספרים – ושל לקוח אחד נאה – כובשים את ליבה. היא מתאהבת בקריאה ולומדת ללכת לאיבוד בעולמות הרבים הטמונים בין מדפיה של החנות. כשהמלחמה פורצת, החיים בלונדון נעשים קשים עוד יותר. לצד העוני והמחסור תושבי העיר נאלצים להתמודד עם הבליץ, ההפצצות הליליות של חיל האוויר הגרמני על בירת אנגליה. מתקפה קטלנית אחת מותירה את רוב חנויות הספרים בלונדון בחורבות, אך באורח נס פרימרוז היל שורדת את ההפצצה והופכת למעין מפלט עבור אנשי הקהילה, שמתכנסים לשמוע את גרייס קוראת באוזניהם ספרים.

תגובות

תגובות