חלום אינסופי

תמונה של הספר חלום אינסופי

מחבר: יעקב בוצ'ן, הוצאה לאור: פרדס הוצאה לאור, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 337.

הסקירה שלי:

זהו הרומן ה- 16 של הסופר יעקב בוצ'ן ואני מודה שזהו ספרו הראשון שקראתי. אהבתי את הכתיבה ואת סיפור האהבה המיוחד והלא שיגרתי שבין אישה לגבר "מוזר" שהתנהגותו לא נורמטיבית.

הסופר מפליא לתאר את הדמויות וחודר לנבכי נפשן של הגיבורים, למחשבותיהם, לרצונותיהם ולהתנהגותם.

לקח לי זמן להתחבר לסיפור ולהיכנס לדמותה של הגיבורה, איילה,  אבל  כשלמדתי להכיר אותה, כאבתי איתה, שמחתי איתה ונשאבתי  לסיפורה עד הסיום המרגש. ממליצה בחום!
איילה בחורה שלא יכולה להגיד לא לגברים. היא זקוקה כל הזמן למגע, לחום ולאהבה. בעברה קיימה יחסים עם המון גברים שחלקם אף היו אלימים כלפיה.

יום אחד איילה פוגשת את נריה, הוא בא עם אופנוע ולוקח אותה טרמפ. נריה הוא בחור מוזר, מבוגר ממנה ונשוי.

מהרגע שפגשה את נריה, כל חייה משתנים. איילה התאהבה בו בצורה אובססיבית. הוא כל הזמן במחשבותיה למרות שהוא בלתי ניתן להשגה.

נריה מספר לה שהוא הרג את התינוק שלו אבל לא מפרט. הוא בכלל לא מרבה לדבר. היא מרגישה שהוא מסתיר משהו כואב. איילה מנסה לגלות מה הוא מסתיר ממנה וממה נובעת התנהגותו המוזרה.

גם איילה וגם נריה הם אנשים שהחיים זימנו להם הרבה התמודדויות לא פשוטות והם חוו כאב, אובדן ואכזבות רבות. שניהם מחפשים חום ואהבה ומישהו שיעזור להם להתמודד עם הקשיים ולא ליפול לתהומות.

איילה ממשיכה בחייה, מתאהבת, מתחתנת, מתגרשת אבל לא מפסיקה לחשוב על נריה. היא חושבת שנריה הוא אהבת חייה והאחד והיחיד שמתאים לה וכשהיא שומעת שהוא בחו"ל, היא מחליטה לנסוע אליו אבל  אז היא מגלה דברים מפתיעים וצריכה לשקול מחדש את תוכניותיה.

מה הסוד שנריה מסתיר? כיצד יסתיים סיפור האהבה המיוחד הזה? תקראו ותגלו.

לפעמים האהבה האמיתית נמצאת מתחת לאף שלנו אבל עד שנבין את זה, נצטרך לעבור מסע שלם.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

רומן על אהבה אובססיבית שחודר לנבכי נפש האדם וחושף את המקומות האפלים והכמוסים, הרצונות התאוותניים ואינסוף הגוונים של האהבה

"הרגשתי שהקרבה המתהווה בינינו זחלה על המושב והקיפה אותי כמו אד בשרב, חדרה לי לעיניים, ללב, לבטן. ככה זה אתי, כשמישהו מתקרב אליי אני לא מסוגלת לעצור, לא אותו ולא אותי."

סיפורה של אישה אחת, איילה גלוסקא, אשר מאז ילדותה נקלעת ליחסים מורכבים ולעתים אלימים עם גברים. מפגש מקרי שחוותה בנעוריה עם גבר מבוגר ממנה, אדם ייחודי בהתנהגותו, מקורי בשפתו וכאוב בנפשו – מלווה אותה לאורך התבגרותה ונתיב חייה. לכאורה נראה שהיא משועבדת לאהבתה, אבל שעבוד זה הוא חלק ממנגנון מוחץ, לא צפוי, פתאומי, מפיל אימה ומסובך, הפועל על אירועים בחייה, ופוצע אותה פעם אחר פעם.

הרגשות האובססיביים המתוארים בסיפורה רווי הכאב של איילה, המוגש בקולה ובשפה יפה ועשירה, מוסיפים עומק להבנה של מושג האהבה. הרומן מתחקה אחר האופן בו פועלת נפש האדם המאוהב, בין אם זה גבר או אישה, אשר מנסה לחרוג מעצמו ומתיימר לדעת דבר מה על החיים של הזולת. היחסים בין המינים נבחנים דרך הדמויות המורכבות, דמויות אנשים כאובים, המתמודדים עם תהומות עמוקים וזקוקים לאחר כדי שישמור עליהם מפני עצמם. הפעם בחר בוצ'ן לכתוב על הנושאים הללו לראשונה בקול נשי, בניסיון לחוות את דמות האישה ולהבין את המין השני דרך ההתנסות האישית.

זהו הרומן השישה-עשר מאת יעקב בוצ'ן, סופר ואמן פלסטי מוערך, שספרו הראשון, "שני חיי יעקב", נחשב לפריצת דרך בספרות המקור בצאתו. פרסם את אלבום הציורים ויומן המסע "שביל ישראל", זכה פעמיים בפרס ראש הממשלה ליצירה, בפרס ברנשטיין עבור כתב-היד "ילד שקוף" אשר תורגם לגרמנית, בפרס אקו"ם עבור רומן הנוער "האיש שעבר דרך קירות", בפרס הנשיא על תכנית אורקולית "מאה שנה ליסוד המעלה" ובציון לשבח בתיאטרונטו על ההצגה פרי עטו "לאורך הקירות".

תגובות

תגובות