חיי השקר של המבוגרים

חיי השקר של המבוגרים

מחבר: אלנה פרנטה, הוצאה לאור: הספריה החדשה (ספרי סימן קריאה / הוצאת הקיבוץ המאוחד), תרגום: אלון אלטרס, מס' עמודים: 315.

הסקירה שלי:

כמה חיכיתי לספר הזה ואסכם את חוויית הקריאה במילה אחת: תענוג!!!

איזה כיף לחזור לכתיבה של פרנטה, לתיאורים הנפלאים והמרגשים של המצבים הנפשיים של הדמויות, לדיאלוגים ביניהן, ממש יכולתי לחוש בין השורות את החיים באיטליה, האווירה, האנשים, פשוט סופרת אלופה!

הסיפור שלפנינו הוא מסע התבגרות של ילדה בתוך עולם של מבוגרים המלא בשקרים, בגידות, סודות, צביעות וסכסוכים. מסע שבמהלכו היא לומדת להכיר את משפחתה ובעיקר את עצמה: מיהי, מאין באה ומי היא רוצה להיות.

נהניתי מכל רגע של קריאה וכל כך הצטערתי שהסתיים, הרגשתי כאילו אני צופה בטלנובלה מהנה.

רוצו לקרוא, ממליצה בחום!

 

הגיבורה היא ג'ובנה, ילדה בת 12. יום אחד היא שומעת את אביה אומר לאמה שג'ובנה מכוערת ומתחילה לדמות לאחותו השנואה ויטוריה.

מאותו רגע, מיטלטל עולמה של ג'ובנה. היא נעלבת עד עמקי נשמתה ומחליטה לגלות מיהי ויטוריה שהוריה ניתקו עימה קשר ושמעולם לא פגשה אותה.

היא נפגשת עם ג'ובנה ולאט לאט מגלה פרטים אודות עברה של המשפחה של אביה כולל הסודות, המריבות, הקנאה והדעות הקדומות.

ג'ובנה יוצאת  למסע ארוך שבמהלכו היא הופכת מילדה תמימה לנערה פיקחית ולומדת מיהי ואיזה אישה היא רוצה ויכולה להיות.

גו'בנה הילדה העריצה את אביה בצורה עיוורת וחשבה שהוריה הם הזוג הכי מאושר עלי אדמות. מתחת לפני השטח, מסתבר שזה בכלל לא המצב. המשפחה תעבור טלטלות שישפיעו מאד על ג'ובנה.

במהלך הסיפור ג'ובנה מתוודעת לעולם הצבוע של המבוגרים שסביבה: אביה, אמה, זוג החברים של הוריה, חברותיה וכמובן דודתה השנואה שלפי אביה, גורלה של ג'ובנה צפוי להיות כשלה.

ג'ובנה תגלה סודות במשפחתה, בגידות, ותבין שעולם המבוגרים מלא בערימות של שקרים. במקביל, ג'ואנה המתבגרת תגלה לראשונה את התשוקה, ההתאהבות ואת חייהם הלא פשוטים של עולם המתבגרים שגם בו יש המון שקרים ושהיא בעצמה תשתמש בהם.

בין עולם המבוגרים שסביבה לבין עולם הצעירים שלה מחבר צמיד שמביא מזל רע ועובר מאחד לשני ,ממעשה בגידה אחד לאחר. גם דרכה יעבור הצמיד וגם היא תיקלע למערבולת רגשות כלפי אדם ששייך למישהי אחרת. ג'ואנה תנסה לנתק את הצמיד הארור מחייה ולהתחיל לחיות חיים עצמאיים כבוגרת.

למה ויטוריה שנואה ומנודה על ידי המשפחה? מה יעלה בגורל נישואיהם של הוריה של ג'ובנה? כיצד זה קשור לזוג החברים של הוריה? מה יעלה בגורל ההתאהבות של ג'ובנה?

האם תצליח ג'ובנה לנתק ממנה את הצמיד שמבשר רעות? תקראו ותגלו. ספר מקסים!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"שנתיים לפני שעזב את הבית אמר אבי לאמי שאני מכוערת מאוד" – כך, במשפט מצליף, נפתח הרומאן העז של אלנה פרנטה, מחברת 'החברה הגאונה'. מכאן מתחיל להתגלגל כדור־השלג המחולל את כל הספר, ומוליך אותנו מן האמירה האגבית שנפלטת לאב – אמירה שהופכת את כל עולמה של בתו בת ה־12 – ועד לצונאמי העתידי של התפרקות המשפחה ושל השנים הכואבות שבעקבותיה, שנים שבהן תהפוך ג'ובנה, המספרת, מילדה חבוקה בחיק משפחתה לנערה בוגרת מפוכחת, ובהן יתחלפו תדיר תשובותיה לשאלה: מה אני ואיזה אדם אני יכולה להיות.

עד לאותו רגע היתה ג'ובנה ילדת שמנת, בת להורים אינטלקטואלים ממרומי נפולי העילית המעודנת, המעריצה את אביה, שהעניק לה רק אישורים וחיזוקים. האמירה הטראומטית שלו מציתה בה אובססיה לפגוש את דודתה המוחרמת ויטוריה, שאליה השווה אותה האב.

בהשראת דודתה, שמתגוררת בתחתית התחתיות של נפולי, נסחפת ג'ובנה לחשוף את הצביעויות, השקרים והבגידות בחיי המבוגרים. מבטה החדש מסעיר בה מערבולת של שקרים ופנטזיות ודוחף אותה לפעולות מערערות־סדרים. לאורך השנים הללו מלווה את אירועי הספר צמיד ממיט־אסונות שעובר במשפחה בדרכים עקלקלות, האם תוכל ג'ובנה לשמוט את הצמיד הזה מחייה?

פרנטה הצליחה לברוא כאן לא רק סיפור מהפנט וממכר, אלא עולם שלם שלתוכו היא יוצקת, באינטליגנציה רגשית עילאית, מצבים נפשיים גועשים.

תגובות

תגובות