חיי הנצח של הכוכבים

תמונה של הספר חיי הנצח של הכוכבים

מחבר: ג'וזף קרטס, הוצאה לאור: מטר, תרגום: עידית שורר, מס' עמודים: 203.

הסקירה שלי:

סיפור על שני אחים, רוברט ואטילה, שחיו בבודפשט שבהונגריה עד שנת 1956, השנה שבה התרחש המרד ההונגרי.

הסיפור מסופר על ידי הבן הצעיר, רוברט, בן 9.8 שנים. אחיו, אטילה, בן 13.7 שנים. בסיפור בא לידי ביטוי הקשר החזק בין שני האחים, החל מרוח הנעורים והשובבות ועד להתבגרותם המהירה עקב היקלעם למלחמה אכזרית והזוועות שהיו עדים להן במהלכה.

גב הכריכה מבטיח סיפור מהודק, מהיר-קצב, מלא להט, מרגש, מטריד ונוגע ללב. בספר ישנם תיאורים קשים של אכזריות וישנם גם תיאורים מרגשים אבל לא הרגשתי שהספר קצבי, היו קטעים שהשתעממתי מפירוט יתר ותיאורים. משהו בסגנון הכתיבה הפריע לי ולעיתים הספר לא זרם לי. לקראת הסוף הספר תפס תאוצה, והסוף היה מפתיע וכואב.

כשהרוסים פלשו להונגריה, אביהם של האחים החליט לברוח לפריז לאחותה של האם ומשם לקנדה.

במסע הארוך הילדים עדים למראות קשים. רוברט ראה אנשים תלויים, דודתם ילדה באמצע המסע וגססה, הוא ראה אנשים יורים, הם הלכו בשדה מוקשים, היה עד להתעללות, נאלץ להתמודד עם מקרה מוות שעורר בו הרבה תהיות והוא סבל מסיוטים וחרדות.

בביתה של הדודה של אמם, אטילה מוצא מכתבים ושיתף בהם את רוברט וביחד הם חושפים סוד משפחתי גדול שקשור לראול ולנברג ולבן דוד של אביהם, פאל בק, סוד שקשור למלחמת העולם השנייה.

רוברט נחשף גם לסיפור קשה שהדודה של האם מספרת לו בהקשר לידיה העטויות כפפות.

מה הסוד שהדודה מספרת לרוברט ומדוע היא מכסה את ידיה בכפפות? מיהו פאל בק ואיפה הוא היום? מה עשה פאל בק ולמה לא דיברו עליו עד היום? מהו הסוד שחשפו האחים?

הסוד יוביל את האחים למעשה שיש לו השלכות קשות ועצובות.

הסופר, ג'וזף קרטס, נולד בהונגריה ונמלט עם משפחתו לקנדה אחרי מהפכת 1956.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"סיפור מהודק ומהיר-קצב על קשר אמיץ בין אחים"

בשלהי שנת 1956, כשהטנקים הסובייטיים נכנסו בחריקת שרשרות אל כיכרותיה של בודפסט כדי לדכא את המרד ההונגרי, ברחה משפחתם של האחים רוברט ואטילה בק לפריז אל ביתה של הדודה הרמינה, אחות סבתם.

בנתיב הבריחה חוצים רוברט ואטילה שדות מוקשים, ממשיים ודמיוניים גם יחד, ובד בבד מתחרים ביניהם כדרכם של אחים, חושפים סודות משפחתיים כאובים ומתמודדים עם אובדנו של היקר מכול בדרך אל היעד הנכסף. בית.

הדיכוי הסובייטי האלים של המרד, הבריחה החפוזה מביתם, והמסע מהונגריה לפריז, הם רק חלק מהאירועים הרי הגורל שעוברים על השניים, כאשר מעליהם עומד החשוב מכולם: חשיפת סוד משפחתי מימי מלחמת העולם השנייה.

בכתיבה יפה ומוקפדת, שממזגת בהצלחה להט והומור, מתחקה ג'וזף קרטס אחר עקירה בתקופה חשוכה, ובחוויות של חיים באי-ודאות– כפי שהן מתגלות מבעד לעיניהם של שני ילדים הניצבים בפליאה נוכח העולם הסובב אותם.

"קורע לב ובד בבד מצחיק ועוכר שלווה… לא כל סופר ניחן בכישרון לתאר סצנות כאלו באותנטיות כזאת שנים רבות כל כך לאחר מעשה."    הניו-יורק טיימס

"ספר מיוחד במינו ונוגע ללב…

קרטס הוא מספר סיפורים מטבעו, ויוצר דמויות ממשיות שפועמות על הדף."    ג'רוזלם פוסט

"קרטס מגיש לנו סיפור מהודק ומהיר-קצב שמצליח להמחיש לנו עד כמה חסרת פשר נראית אכזריות העולם לילדים העדים לה. חיי הנצח של הכוכבים, המרגש והמטריד, חורת בזיכרוננו קשר אמיץ בין אחים שנותר חזק גם במשבר."    בוקליסט

"ספר מלא להט. הגיבורים רוברט ואטילה הם צמד מדריכים שאין כדוגמתו"    קירקוס רוויו

תגובות

תגובות