חיטריפ

תמונה של הספר חיטריפ

מחבר: אוריה מויאל, הוצאה לאור: פרדס הוצאה לאור, תרגום: , מס' עמודים: 236.

הסקירה שלי:

רומן פסיכולוגי מקורי שהוא בעצם סיפור מסע של בחור מיואש בעקבות געגוע, מסע לחיפוש אביו הנעדר ובעיקר לחיפוש האני עצמי שלו.

ספר לא קל לקריאה, כתוב בשפה גבוהה וחודר לנבכי הנפש של הגיבור. ספר ביכורים שונה ומיוחד, ממליצה בחום!

גדעון מרשל נעלם בשנת 1999 בעת שטייל בדרום ארצות הברית. הוא עזב את אשתו ובנו ומאז לא חזר.

אשתו בדיכאון ולא מצליחה להתאושש ולהמשיך בחייה ובנו, דנצ'ו, מנסה למצוא את עצמו ללא הצלחה. הוא עובר התמוטטות נפשית ואף מתאשפז לתקופה בבית חולים פסיכיאטרי.

אביו של דנצ'ו היה חובש במלחמת שלום הגליל. חברו הטוב נהרג בתקרית ואביו לא מצליח להתאושש מהאירוע. הוא חוה הלם קרב ואפילו קרא לבנו דנצ'ו על שם חברו שנהרג.

אמו של דנצ'ו נותנת לו את המחברת שכתב אביו והוא קורא בה ומגלה המון על הנפש הפגועה של אביו ועל רגשות האשמה שיש לו מאותו אירוע טרגי.

דנצ'ו מסתובב עם משא כבד על הכתפיים ומחליט לעזוב את הארץ ולנסות להתחקות אחר ההיעלמות של אביו ועל הדרך ללמוד להכיר את עצמו ולהציל אותו מנפילה נוספת. הוא יוצא אל החופש הנכסף.

דנצ'ו טס לארצות הברית ועובד שם באוטו גלידה. במהלך המסע הוא פוגש טיפוסים שונים ומגוונים ולאט לאט הוא בונה את חייו.

דנצ'ו עובר תהליך נפשי ומסע התבגרות ואז הוא מקבל החלטה גורלית.

סיפור מרגש עם סוף מפתיע. לעיתים נדמה כאילו הגורל נכתב מראש ואין לנו זכות בחירה.

מה יעלה בגורלו של דנצ'ו? מה הוא יחליט ובמה יבחר? תקראו ותגלו.

הסופר הוא מייסד "הקול שבפנים", שרות תמיכה ביתי למשפחות צעירים במשבר נפשי. הוא טייל בארצות הברית ועבד באוטו גלידה.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"הנה הצלף הדרומי במצולות הדמיון של היקום. הוא עוד אורב לי למקרה שאסתתר שוב מפני אחרים – מפני עצמי. אם יחזור אהיה לו צינור לאוויר – בשם ברית האחדות במדבר, בגרינסבורו ובכל מקום. הגעתי לכאן בשביל לשים קץ לחיים המדומים. עכשיו לא עוד דיבורים על היעלמות, כי רק מעשים יביאו הכרעה. מקפצת הדעת מתקצרת והולכת, מפרידה בין צוק לתהום".

על פי נתוני ה- FBI, בשנת 1999 נעלמו בארצות הברית אלפי אנשים. אחד מהם הוא גדעון מרשל, שטייל בקיבץ של אותה שנה בדרום ארצות הברית, והיה אמור לחזור לחיק משפחתו בבאר שבע לפני חגי תשרי. בארץ נותרו אשתו אילנה, ששקעה בדיכאון, ובנם דנצ'ו, שבימי נעוריו מצא מזור ונחמה במחברת שהותיר אחריו אביו. דנצ'ו מנסה להתחקות אחר עקבות אביו, וחש כי בינו ובין אמו עומדת רוח רפאים. בחלוף השנים הוא ייקשר בכפייה בבית חולים פסיכיאטרי, יעזוב את העיר שבה כולם שמעו אבל לא ידעו מה קורה לו, ויבין ש"דרך היעלמותו היא דרך התגלותי ודרך התגלותי היא דרך היעלמותו".

בכמיהה לניצוץ של חופש זר, יצא דנצ'ו למסע משלו בארץ פעמוני המרחק. הוא יעבור דרך אוטו גלידהה בצפון קרוליינה, מוטל מדברי מבודד במערב טקסס, וטיילת של היפים והומלסים לחופו של האוקיינוס השקט. אך היכן עובר הגבול בין פורקן פראי של מעין טיול אחרי צבא ובין מעשה קיצוני וחריג, שאין ממנו דרך חזרה?

חיטריפ הוא רומן ביכורים סוחף ששוזר בקול מקורי ושנון דרמה והומור, מותחן פסיכולוגי וסיפור מסע. חיטריפ לוקח את קוראיו להרפתקה נועזת ומרגשת, בין טריפ לגעגוע, בין ייאוש לגאולה.

אוריה מויאל, יליד 1986, נולד וגדל בבאר שבע. מייסד "הקול שבפנים", שירות תמיכה ביתי למשפחות של צעירים במשבר נפשי. טייל לאורכה ולרוחבה של ארצות הברית ברכב שכור ובאוטו גלידה.

תגובות

תגובות