חזקים ברוסיה

תמונה של הספר

מחבר: רן דברת, הוצאה לאור: אחוזת בית ספרים, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 242.

הסקירה שלי:

סיפור קליל, מלא הומור, מתאים כמרענן לימי הקיץ החמים. סיפור על משברים, חברות וחלומות.

הגיבור, אמיר, גבר כבן ארבעים, נשוי באושר ויש לו שתי בנות. אמיר עובד בחברת הייטק שנקלעה לקשיים והוא חי בחרדות מפני פיטורים ומפחד מאד לחלות בסרטן. בסך הכל טוב לו בחיים והוא מאושר אבל בכל זאת הוא מפנטז, ביחד עם אשתו, על בית קרקע גדול ויפהפה.

יום אחד כשהוא מלמד את בתו לנגן בגיטרה, הוא מנגן שיר שהוא המציא ואז הוא נזכר בלהקה שהוא הקים עם חבריו בתיכון, רותם ויוני ומגלה שעדיין יש לו כישרון הלחנה.

הוא יוצר קשר עם חבריו: רותם גרוש טרי שמרוסק מהפרידה וגר עם אמא שלו ויוני חוזר בתשובה שגר בהתנחלויות וזקוק לפרנסה לאשתו ולילדיו.

אמיר ושני חבריו מחליטים לחדש את הלהקה שלהם ולנסות להתפרנס מהופעות. מצטרף אליהם אביו של אשתו של אמיר שיצא לגמלאות ונכנס לדיכאון.

ביחד הם נוסעים לרוסיה למסע הופעות. ברוסיה הם עוברים מסע הרפתקאות הכולל גם אלימות כתוצאה ממפגש עם ניאו נאצים ועוד אנשים מפוקפקים. הם מבלים במועדונים ומתהוללים עם נשים ותוך כדי המסע הם מגלים סודות שבמשך השנים הם הסתירו אחד מהשני. ארבעתם יחזרו שונים מאד פיזית ונפשית לעומת מצבם טרום הנסיעה.

אהבתי מאד את הכריכה שכל כך משקפת את תוכן הסיפור.

סיפור דמיוני והזוי שמעלה המון חיוכים, ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

החיים של אמיר, הייטקיסט נשוי מפתח תקווה ואב לשתי בנות, מלאים חרדות ותסכולים. בשנה הבאה הוא יהיה בן ארבעים, והוא לא פוסח על אף סעיף במשבר הגיל הזה: הוא חי בפחד מתמיד מגל הפיטורים הבא בחברה, ולכן עובד מבוקר עד לילה יחד עם עוד הייטקיסטים מלאי חרדות כמוהו. הוא מקנא בבוסים הצעירים והנחושים ממנו, והוא בטוח שבכל רגע יודיעו לו שמצאו לו סרטן וימיו ספורים. וכמובן, הוא ואשתו שקועים במשכנתא שסופה לא נראה, והחלום הגדול שעליו הוא מעז לחלום הוא להחזיק מעמד כלכלית עד שיזכו לבית צמוד קרקע עם רצפת פרקט ומטבח מעוצב.

אלא שערב אחד החיים של אמיר משתנים. הכול מתחיל בקטע נגינה יפה במיוחד שהוא מנגן לעצמו על הגיטרה, ולא מצליח לזכור מאיזה שיר הוא. למחרת הוא מתקשר לרותם, חבר שלו מהתיכון שהוא גאון בזיהוי שירים ונמצא בקשר טלפוני מתמיד עם הפסיכולוג שלו, ומספר לו על קטע הנגינה שלו, שמתבררת כיצירה קטנה ומקורית שלו. מכאן והלאה מתחיל לקרות הלא ייאמן: חייו הבורגנים נשארים מאחור לטובת ההחלטה הלא הגיונית (שממלאה את הגיבור בשלל חרדות חדשות, אבל גם בהתרוממות רוח חדשה) להקים מחדש את הלהקה שלהם מהתיכון. וכך, אמיר ורותם מצרפים אליהם את חברם הנערץ יוני, אליל הבנות, שבינתיים הספיק לחזור בתשובה ולהקים משפחה בהתנחלות. ויחד – שלושה גברים בני ארבעים, כל אחד עם מהמשבר שלו – הם אורזים כמה חפצים וגיטרות, ונוסעים להופיע במקום היחיד שבו יש להם מעריצים: רוסיה.

המסע שלהם מגיע עד ערבות רוסיה המושלגת. הוא עובר ביערות אינסופיים, בערים תעשייתיות ובמועדונים אפלים, ומביא איתו כל מה שמסע רוקנרול מביא לשותפים בו, למרות גילם והפתטיות שבסיטואציה כולה. אל שלושת החברים מצטרפים אליהו, הפנסיונר הציוני הנלהב – שהוא חמו של אמיר, שמקבל בדרך לא דרך את תפקיד מנהל הלהקה – בסיסטית יפנית שופעת בשם סוּ ומאבטח גמדי. הם נתקלים בניאו-נאצים אלימים, חושפים בדרך וידויים אישיים, ועוברים הרפתקאות מטורפות, ואפילו – אסונות. האם המסע הזה מיטיב עם מי שעובר אותו, והאם החברים חוזרים עם תובנות מעניינות ומעודדות על גילם וייעודם בחיים? לרוסיה הפתרונים.

"חזקים ברוסיה"הוא סיפור מצחיק-עצוב על משבר גיל, על חברוּת, על רומנטיקה ועל חלומות ישנים ושברים שהם מותירים לאורך הדרך. זהו ספרו הראשון של התסריטאי רן דברת ("לה פמיליה"), שכתב בין היתר לתוכניות הטלוויזיה "ארץ נהדרת", "הישראלים" ו"קצרים".

תגובות

תגובות