זרות

תמונה של הספר זרות

מחבר: ליהיא לפיד, הוצאה לאור: כתר, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 300.

הסקירה שלי:

סיפור ישראלי שיש בו הכל. יש בו מתח, אהבה, מיסתורין, סודות והמון רגש. הספר מעניין לכל אורכו והכתיבה זורמת.

זהו סיפור על משפחות, בית, זוגיות, יחסי הורים וילדים, סודות מהעבר, רגשות אשמה, עולם הפשע, קשיי הקליטה של העלייה רוסית, רילוקיישן, שכול, חברות והרצון המשותף של כולם בחום ואהבה.

ממליצה בחום!

נינה, נערה בת שמונה עשרה מהדרום, נמלטת בעקבות משהו שראתה ומסתתרת בחדר מדרגות של בניין ישן. היא מפחדת שאלו שהיו איתה באותו אירוע, יחפשו אותה בכדי לנסות להשתיקה.

לפתע מגיעה זקנה דמנטית מבולבלת מאחת הדירות וקוראת לה בשם דנה ומספרת לה כמה היא מאושרת שהיא סוף סוף חזרה אליה.

נינה המבוהלת מחליטה בהחלטה של רגע להיכנס לביתה של הזקנה ולזרום עם השקר. שתי הנשים הזרות גרות עכשיו ביחד וצריכות ללמוד להכיר זו את זו תוך שמירת הקשר ביניהן בסוד כדי שלא יתגלה למשפחתה של הזקנה וכדי שלא ימצאו את נינה ויפגעו בה.

לאט לאט מתפתח בין השתיים קשר מרגש ומיוחד. הזקנה, שהייתה בודדה מאד, נקשרת למי שהיא חושבת שהיא נכדתה האהובה, שאותה לא ראתה המון זמן ונינה, המבוהלת והמאוכזבת, מקבלת המון חום ואהבה מהזקנה.

נינה דואגת לזקנה למצרכים, ניקיון ובישול. כשהיא הולכת למכולת השכונתית, היא פוגשת גבר שמתנדב לעזור לה ונרקם ביניהם קשר מיוחד. הבעיה שנינה היא לא דנה וסופו של כל סוד להתגלות.

במקביל, אמה של נינה דואגת מאד כי לא שמעה ממנה מאז הסתלקה יום אחד עם גבר שנוי במחלוקת, עבריין ונשוי, כשבידה מזוודה. היא מנסה לברר מה קרה לבתה אבל נתקלת בתעלומה.

גם בנה של הזקנה שגר בחו"ל מאד דואג לאמו. לאחר ששוחח עימה בטלפון הבין שהיא מבולבלת ומוזרה. הוא מלא רגשי אשמה על שהוא נמצא רחוק ממנה ולא יכול לעזור. הוא עזב לחו"ל כדי להגשים חלום ולחזור לארץ אבל אשתו לא רוצה לחזור וכבר שנים לא הגיע לבקר את אמו.

מה יעלה בגורל נינה? האם אמה תמצא אותה? האם תתגלה זהותה האמיתית לסובבים אותה?

תקראו ותגלו.

סיפור על מפגש גורלי בין זרים שבזכותו נוצרים קשרים אנושיים מרגשים של חברות ואהבה.

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

נערה יחפה בשמלת מיני קרועה מסתתרת בחדר מדרגות של בניין ישן. היא נמלטת ממה שראתה, ומאלו שאורבים בחוץ כדי להשתיק אותה.

מאחת הדירות מגיחה קשישה מבולבלת. "דנה שלי," היא אומרת לנערה באושר, "את פה. חזרת אליי." בהחלטה של רגע, הנערה נכנסת לביתה של הזקנה. שתי זרות בדירה אחת נאחזות זו בזו ומנסות לשרוד. חבל ההצלה היחיד שלהן הוא הקשר האנושי המפתיע שנרקם ביניהן. קשר שהן צריכות להסתיר. בינתיים, רחוק משם, אירנה נטרפת מדאגה לבתה היחידה, העדינה, המחונכת, שהסתבכה עם הגבר הלא נכון, הסתלקה עם מזוודה וצעקה שלא תשוב לעולם. היא מוכנה להתעמת עם האנשים המסוכנים ביותר כדי להציל את בתה. היא חייבת למצוא אותה. אבל אף אחד לא יודע איפה נינה ומה קרה לה.

מעבר לים, איתמר מרגיש שמשהו קורה לאימא שלו. הדאגה והאשמה מעירים בו זיכרונות ילדות, געגועים למשפחה שהייתה פעם שלמה ולשדרה התל אביבית המובילה לים, שמעמתים אותו עם מחיר המרדף אחר החלום האמריקאי, שכלל אינו שלו.

בין פסח ליום העצמאות, בין העיר הגדולה לעיירה שבה כולם מכירים את כולם, אורגת ליהיא לפיד עלילה מסעירה, מותחת ונוגעת ללב על משפחות שמחפשות תיקון, על מרחק וקִרבה, על עבר שלא מרפה, על החיבור החם בין זרים שלא היו אמורים להיפגש – ועל המקומות הבלתי צפויים שבהם צומחת אהבה.

זרות הוא הרומן השלישי של ליהיא לפיד, סופרת, מרצה ועיתונאית.

תגובות

תגובות