זרה בטנג'יר

תמונה של הספר זרה בטנג'יר

מחבר: כריסטין מנגן, הוצאה לאור: הוצאת מטר, תרגום: דנה אלעזר-הלוי, מס' עמודים: 287.

הסקירה שלי:

מותחן פסיכולוגי מצויין! ספר מרתק שלא יכולתי להניח מהיד מהעמוד הראשון ועד לסופו. ממליצה בחום!

אליס גרה עם בעלה בטנג'יר. חברתה מהעבר, לוסי, מפתיעה אותו יום אחד ובאה לבקרה. הן היו חברות טובות כשלמדו, גרו יחד במעונות עד שקרה אסון ומאז לא דיברו במשך שנה.

נראה כי לוסי באה לנסות ליישר את ההדורים ולהחזיר את החברות החזקה שהייתה ביניהם אבל משום מה אליס לא שמחה לראותה.

אליס נשואה לבעל שתלטן, היא מתבודדת ומבלה את ימיה בבית. לוסי מוציאה אותה לפאב ומכניסה קצת שמחה לחייה אבל אליס מרגישה שלוסי חונקת אותה וכל הזמן חושדת בה שמעשיה לא טהורים. משהו זכור לה מהעבר ולא מרפה ממנה.

לוסי מגלה דברים חשודים על בעלה של אליס ומשתפת אותה ואז בעלה של אליס נעלם, דבר שמגביר עוד יותר את חשדה של אליס.

הפרקים נעים לסירוגין בין עבר להווה והם מסופרים פעם על ידי אליס ופעם על ידי לוסי. לאט לאט מתגלים לנו אירועים מהעבר של החברות ומתגלים הסודות והשקרים שהסתירו הדמויות. יש הפתעות ואסונות לאורך כל הסיפור.

מדוע הסתיימה החברות החזקה בין הבנות? מהו אותו אירוע טראומתי שאילץ את אליס לברוח לטנג'יר? מיהו בעלה של אליס? מה מהות הזוגיות החדשה של אליס? מה המניע של לוסי בבואה לבקר את אליס ומדוע היא כל כך אובססיבית כלפיה?

תקראו ותגלו! הסוף מאד מפתיע כיאה למותחן פסיכולוגי טוב.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"אם אהבתם את הנערה על הרכבת, אין ספק שתאהבו את זרה בטנג'יר". הניו יורקר
כשאליס שיפְּלי עברה לגור עם בעלה הטרי בטנג'יר, האדם האחרון שציפתה לראות היה לוסי מייסוֹן. אחרי התאונה שהתרחשה באוניברסיטת בנינגטון, שתי החברות – שפעם גרו יחד במעונות והיו צמד בלתי נפרד – לא דיברו זו עם זו במשך יותר משנה. ובכל זאת, לוסי הגיעה וניסתה לתקן את המעוות ולהשיב את היחסים לקדמותם. אולי אליס צריכה דווקא לשמוח. היא לא הסתגלה לחיים במרוקו, ופחדה מדי לצאת אל השווקים ההומים ואל החום המכביד. לוסי – שתמיד היתה אמיצה ועצמאית – עוזרת לאליס להגיח מדירתה ולתור את הארץ.
אבל עד מהרה משתלטת על אליס תחושה מוכרת, היא מרגישה שלוסי שולטת בה ולוחצת עליה עד מחנק. ואז בעלה של אליס, ג'ון, נעלם, ואליס מתחילה להטיל ספק בכל מה שקורה סביבה: ביחסיה עם חברתה המסתורית, בהחלטתה לבוא לטנג'יר מלכתחילה ובמצבה הנפשי שלה עצמה.
זרה בטנג'יר הוא ספר מדויק וחודר, רומן ביכורים שזור להפליא, רווי קסם ודימויים אקזוטיים, מלא פרטים מדויקים וכתיבה משובחת. רומן שיותיר את קוראיו קצרי נשימה.
כריסטין מנגן בוגרת קולג' דבלין והחוג לכתיבה יוצרת של אוניברסיטת דרום-מיין, היא מומחית לספרות אנגלית-גותית. זרה בטנג'יר הוא הרומן הראשון שלה.
הזכויות על הספר נרכשו בידי חברת ההפקה של ג'ורג' קלוני לקראת הפקת סרט בכיכובה של סקרלט ג'והנסון.

תגובות

תגובות