זיכרונות מחיים אחרים

תמונה של הספר זיכרונות מחיים אחרים

מחבר: דיוויד וייטהאוס, הוצאה לאור: אריה ניר הוצאה לאור, תרגום: שי סנדיק, מס' עמודים: 319.

הסקירה שלי:

 

איזה ספר חמוד! הספר מורכב משלושה סיפורים עם שלושה גיבורים, כאשר רק לקראת סוף הספר מתגלים הקשרים בין הדמויות והמעגל נסגר. ספר מיוחד ומעניין שמשולבים פה פרחים נדירים שסביבם נעה העלילה של כל שלושת הסיפורים.

הספר זורם וכתוב בשפה קולחת, נהניתי מאד מהקריאה, ממליצה בחום!

הסיפור הראשון:

פרופסור קול ניצל מטביעת ספינה ומוצא בתוך בטן של תנין קופסה שחורה של מטוס שנעלם לפני שלושים שנה ושעד היום לא ידועה הסיבה להיעלמותו. פרופסור קול ועמיתיו מנסים להתחקות אחר אותה טיסה ולברר מה קרה.

הסיפור השני:

הגיבור הוא בחור בשם דאב, בחור רווק, ביישן ובודד. הוא עובד במוקד חרום של אמבולנסים בלונדון. דאב הוא ילד מאומץ שמעולם לא הכיר את הוריו הביולוגיים. יום אחד הוא נזכר בפרטים מהעבר שהם זיכרונות של אדם אחר. הוא מתחיל לסבול מכאבי ראש בכל פעם שאותו זיכרון מציף אותו.

הזיכרון הוא של אדם שהיה צייד פרחים נדירים בשנות השמונים בניו יורק. אותו אדם הסתובב בכל העולם עם חבר כדי למצוא את הפרחים, הכיר בחורה והתאהב בה אבל לרוע מזלו, קרתה טרגדיה ששינתה את כל התכנונים שלהם לעתיד.

לאט לאט ובעיקר לקראת סוף הספר, דאב יגלה של מי הזיכרונות שהוא זוכר ודרך הגילוי הוא יבין מיהם הוריו, מיהו ומהי זהותו.

הסיפור השלישי:

פיטר הוא בעל חברת ניקיון. באחד הבתים שהוא מנקה, הוא מוצא פרח מיוחד והולך לספריה כדי לברר אודותיו. בספריה הוא מוצא ספר שמתוכו נופל מכתב אהבה ובו רשימת פרחים נדירים שלכל אחד יש משמעות סימלית. הוא נוסע עם חבר למסע מסביב לעולם בכדי למצוא את כל הפרחים שמופיעים במכתב.

פיטר הוא אותו אדם שאת זיכרונותיו חווה דאב. דאב איננו מבין מדוע זה קורה לו, מיהו אותו אדם ומה הקשר שלו אליו.

דאב ייזכר באירועים שונים מעברו של פיטר עד שיחליט לצאת למסע בעקבות הזיכרונות שבסופו יתבהרו הדברים והוא אף יזכה לרגע מאושר ומפתיע.

שלושת הסיפורים מחוברים בצורה יפה ומקורית ובסופו של דבר הכל מתבהר ולא נשאר שום דבר פתוח.

במהלך הסיפור יתגלה הקשר בין דאב לפיטר ולקראת סוף הספר יתגלה גם הקשר המפתיע בין פרופסור קול לפיטר.

מיהו דאב? מיהם הוריו? מה הקשר בין דאב לפיטר שאת זיכרונותיו הוא זוכר? מה הקשר של פרופסור קול לכל הסיפור?

תקראו ותגלו. סיפור על מהות הזיכרונות, על אהבה, אובדן וקנאה.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

כאשר קופסה שחורה של מטוס שנעלם לפני שלושים שנה נמצאת בקרקעית הים, בחור צעיר בשם דאב מתחיל לזכור פרטים מעבר שאינו שלו. הזיכרונות שייכים לצייד פרחים נדירים בניו יורק של שנות השמונים שחיפושו הוביל אותו מסביב לעולם והסתיים בטרגדיה. הזיכרונות האלה אינם מרפים מדאב המופנם והבודד בלונדון של ימינו, אך דווקא בהם טמון המפתח לתעלומת זהותו הכרוכה בגורלם של הנוסעים באותה טיסה הרת אסון.
זיכרונות מחיים אחרים, הוא ספר עוצר נשימה על אהבה, אובדן, תורשה ואובססיה. זהו סיפור יפהפה ובלתי נשכח כמו פרח נדיר ושובה לב.

דייוויד וייטהאוס הוא תסריטאי, במאי ועיתונאי בריטי עטור פרסים. כתיבתו התפרסמה בעיתונים מובילים כגון הגרדיאן, סנדיי טיימס, אינדיפנדנט, אסקווייר והאובזרוור. רומן הביכורים שלו זיכה אותו בפרס הראשון בתחרות "מי בכלל צריך פרסים?" לשנת 2010.

תגובות

תגובות