זה הולך לכאוב

תמונה של הספר זה הולך לכאוב

מחבר: אדם קיי, הוצאה לאור: הכורסא הוצאה לאור, מודן הוצאה לאור, תרגום: תומר בן אהרון, מס' עמודים: 247.

הסקירה שלי:

זה ספר השנה שלי! ספר שלא יכולתי להניח מהיד מהעמוד הראשון. ספר שנותן לנו הצצה לחיי רופא מתמחה בבריטניה. צחקתי הרבה אבל גם בכיתי וכאבתי לא מעט … כמו שכתוב בכריכת הספר: "מצחיק עד כאב". ממליצה בחום!

אני חולה במחלה כרונית מעל עשר שנים ועקב כך נמצאת הרבה בבתי חולים לצורך בדיקות וטיפולים ולכן מאד התחברתי לספר וגם לי יש לא מעט מיקרים הזויים, מצחיקים ועצובים מהצד שלי.

בשנת 2010 אדם קיי התפטר מעבודתו כרופא מתמחה לאחר תקרית טראומתית שהייתה מבחינתו הקש ששבר את גב הגמל, תקרית שמפורטת בסוף הספר. אדם עזב את הרפואה ובחר להיות קומיקאי. אחרי מספר שנים, כשהשתחרר פורמלית מרשימת הרופאים, הוא מצא יומנים שכתב כשהיה בתקופה ההתמחות ובהם תיעד חוויות ומיקרים שקרו לו. את כל אלה הוא פרסם בספרו.

אדם מתאר עבודה בשעות מטורפות, בלחץ לא נורמלי, משמרות רצופות בלי הפסקה, בלי אוכל, בלי שינה ולכן לא מן הנמנע שקרו לו ולחבריו לעבודה המון פשלות כתוצאה מתנאי העבודה הלא אנושיים.

הוא מספר על מיקרים שרופא כרת לחולה את הכליה הלא נכונה, עשה ניתוח קיסרי מיותר, איבד מטופלת מכיוון שלא היה מספיק מיומן ועוד מיקרים קורעי לב.

מצד שני, הוא מפרט המון מיקרים מצחיקים והזויים שנתקל בהם כגון: שימוש חוזר של חולה בקונדום על ידי כך שהפכה אותו לצד השני ולא הבינה איך הרתה, ניתוח קיסרי שבוצע והפד נעלם כך שכמעט נערך ניתוח נוסף רק שברגע האחרון התגלה שהתינוקת שנולדה מחזיקה אותו בידה, מטופלת שהתבקשה לתת נשיקה ולהיפרד מבנה שנכנס לניתוח ובטעות מרוב בלבול נישקה את הרופא המנתח ועוד ועוד.

אדם מתאר גם את הקושי הנפשי הכרוך בעבודתו בעיקר כאשר לא הצליח להציל חולה בניתוח, חולה שנפטר ממחלה או לידה שהסתיימה במות העובר או האם.

במהלך ההתמחות לאדם היה קשה מאד לנהל זוגיות עם בן זוגו. לא היו לו כמעט חופשות, כל פעם שקבע לחזור מוקדם ארע מקרה חרום שאילץ אותו לבטל ולהישאר בבית החולים, הוא לא הצליח אפילו לחגוג ימי הולדת לבן זוגו ולהיפגש עם חברים ואפילו לא לצאת לחופשות בחגים. בנוסף לכל הקשיים, המשכורת שקיבל עבור עבודתו המשמעותית ומצילת החיים, הייתה זעומה ביותר ומבישה.

אדם בא לעורר את האחראים על מערכת הבריאות בבריטניה למצב הקשה של הרופאים המתמחים בתקווה לשיפור בתנאי עבודתם בכל התחומים.

הספר נתן לי גם המון ידע על מיכשור רפואי, פרוצדורות כירורגיות ואחרות וסוגי טיפולים במחלות. אהבתי את הרעיון שכאשר הסופר משתמש במונח רפואי, הוא דואג לפרט עליו בהערה בתחתית העמוד, כמעט תמיד בשילוב הומור.

ספר שכל אחד צריך לקרוא במיוחד כשגם בארץ מערכת הבריאות נמצאת בקריסה. הלוואי ומישהו יתעורר והמצב ישתפר. הרבה בריאות לכולנו!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

ספר השנה על פי מגזין אסקווייר | ספר השנה של iBooks | ספר ההומור של השנה על פי הסאנדיי טיימס | ספר הביכורים של השנה על פי רשת חנויות הספרים Blackwell | ברשימת הספרים הטובים של השנה על פי הגרדיאן | ברשימת הספרים הטובים של השנה על פי הטיימס | ברשימת הספרים הטובים של השנה על פי Spectator | ברשימת הספרים הטובים של השנה על פי הדיילי אקספרס | ברשימת הספרים הטובים של השנה על פי מייל און סאנדיי

בשנת 2010 החליט ד"ר אדם קיי להתפטר מעבודתו כרופא מתמחה ולהפוך לקומיקאי (ההורים שלו לא סולחים לו על זה). כעבור מספר שנים, כשקיבל את ההודעה הרשמית מהמועצה הרפואית הבריטית על כך ששמו הוסר מרשימת הרופאים, החליט לעשות סדר בארגזים ששמר מתקופת הכשרתו ומצא שם יומנים שכתב בחשאי – יומנים בהם תיעד את חוויותיו כרופא צעיר בקו החזית של שירותי הבריאות הבריטיים.

כך בא לעולם זה הולך לכאוב – ממואר מצחיק עד דמעות וקורע לב לסירוגין, שמאפשר לקוראים הצצה חד פעמית לנעשה בבתי החולים מבעד לעיניו של רופא מתמחה.

זה הולך לכאוב זכה להצלחה יוצאת דופן בבריטניה ומחוצה לה מיד עם צאתו לאור: הוא שהה במשך 7 חודשים במקום הראשון ברשימת רבי המכר של הסאנדיי טיימס, זכה בפרס הספרות הלאומי של בריטניה בשלוש קטגוריות שונות ואף עובד למופע סטנדאפ מצליח שממלא אולמות ברחבי בריטניה. בימים אלה החלה העבודה גם על סדרת דרמה בת 8 פרקים בהשראת הספר, שתופק על-ידי הבי.בי.סי.

אדם קיי, יליד 1980, הוא רופא לשעבר וקומיקאי ותסריטאי זוכה פרסים בהווה. נולד בברייטון ומתגורר כיום במערב לונדון.

"מצחיק עד כאב. הכאב והצחוק מרכיבים איכשהו שלם שהוא טוב, שלם אצילי, שלם שקל לאהוב" – סטיבן פריי

"נדירים הספרים שגורמים לך לבכות ולצחוק בעת ובעונה אחת. זה הולך לכאוב הוא אחד הספרים האלה." – איאן רנקין

"מבריק." – מארק האדון, מחבר "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה"

"אם תקראו רק ספר אחד השנה, כדאי שתבחרו בספרו המצחיק, המחריד ושובר הלב של אדם קיי – תיאור פוקח עיניים ומצחיק נורא של הלחצים המזעזעים המופעלים על עובדי שירותי הבריאות. אדם קיי הוא אובדן נורא למקצוע הרפואה, אבל הוא רווח אדיר למדף הספרים שלכם." – דיילי אקספרס

 

תגובות

תגובות