זאת שהיתה כאן קודם

תמונה של הספר זאת שהיתה כאן קודם

מחבר: ג'יי-פי דילייני, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: עפרה אביגד, מס' עמודים: 392.

הסקירה שלי:

מותחן פסיכולוגי מפחיד, מעניין וזורם מאד מהעמוד הראשון. הספר בנוי מפרקים קצרים המסופרים על ידי שתי דמויות: אז – על ידי אמה, עכשיו – על ידי ג'יין.

אמה עברה תקיפה במהלך פריצה לדירתה. היא ובן זוגה מחפשים דירה חדשה, לא יקרה, בכדי להתרחק ולנסות להתאושש מהטראומה. לאחר חיפושים רבים והם מוצאים בית מיוחד ברחוב פולגייט 1. זהו מבנה מרשים מאד אבל בכדי להתקבל לגור שם צריך לשמור על כללים נוקשים כגון: אסור להכניס ספרים, כריות וחפצים אישיים. הבית כולו פועל על חשמל באמצעות חיישנים כולל הפעלת המים במקלחת. מטרת הכללים היא שהדייר יעבור שינוי, חינוך מחדש.

במקביל, בהווה, ג'יין מתקבלת לגור באותו בניין. גם היא עברה טרגידה וחיפשה להתרחק ולהתנתק מהעבר ולנסות להתגבר בדירה רחוקה. היא מתלהבת מהבית המרשים וגם מהבעלים החתיך והמסתורי. בהמשך נודע לה כי אמה היתה דיירת באותו בית בעבר והיא מתה בנסיבות טרגיות. היא מגלה גם שהן מאד דומות.

ג'יין מנסה לחקור מה קרה לאמה ומוצאת את עצמה מתפתה לעשות את אותם המעשים שאמה עשתה ואת אותן הטעויות עד שמגיע הרגע שגם היא חוששת לחייה.

האם ג'יין תצליח להציל את עצמה בזמן? האם גורלה יהיה מוות/רצח כמו גורלה של הדיירת הקודמת? מה באמת קרה לאמה?

ג'יין מגלה דברים על אמה, על בן זוגה של אמה, על עברו של הבעלים, ככה שכל אחד חשוד.

אהבתי את הסוף, מעגל אחד נסגר ואחר נפתח. ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

ספר מתח מורט עצבים במסורת "הנערה על הרכבת" ו"נעלמת"

אין מקום כמו הבית – עד שהבית נעשה המקום המסוכן ביותר בעולם

אחרי שיצאה בשן ועין מתקיפה אכזרית, אמה מחפשת מקום מגורים חדש שבו תוכל להתאושש. אך כל הדירות שהיא בודקת יקרות מדי ולא נראות לה מספיק בטוחות. עד שהיא מגיעה לבית ברחוב פולגייט מס' 1. המבנה הוא יצירת מופת אדריכלית מאבן בהירה, זכוכית מלוטשת ותקרות גבוהות. אבל מי שרוצה לגור בבית המושלם הזה צריך לשמור על כללים נוקשים: בלי ספרים, בלי כריות נוי, בלי תצלומים או חפצים אישיים מכל סוג שהוא. מטרת האדריכל היא שהמבנה יחולל שינוי בחייו של הדיירת שלו – והשינוי אכן מתרחש.

אחרי שעברה טרגדיה אישית, ג'יין זקוקה להתחלה חדשה. כשהיא מגיעה לבית ברחוב פולגייט מס' 1 היא נכבשת מיד בקסמי המקום – ובקסמיו של בעליו המסתורי והמפתה. רק לאחר שהיא עוברת לגור שם נודע לג'יין על מותה בטרם עת של הדיירת הקודמת, אישה שדומה לה מאוד בגיל ובמראה החיצוני. בעודה מנסה לרדת לחקר האמת, חוזרת ג'יין שלא בטובתה על אותם דפוסים, עושה את אותן בחירות ונתקלת באותם האנשים. בעל כורחה היא מגלה שהיא הולכת בדיוק בדרכי קודמתה. האם תצליח לסטות לנתיב אחר ולשנות את גורלה?

זאת שהיתה כאן קודם הוא ספר מתח מצמרר שמזדחל אל מתחת לעור ולא מרפה עד לעמוד האחרון. הספר תורגם לשלושים וחמש שפות וכיכב ברשימות רבי-המכר ברחבי העולם.

תגובות

תגובות